تازه‌ها

14 ممکن است 2019 - به روز شده در 16 ممکن است 2019

خبر‌های سرکوب آزادی اطلاع‌رسانی در ایران


۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - بازرسی دفتر ماهنامه ایران فردا

به تاریخ ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ ماموران وزارت اطلاعات، کیوان صمیمی بهبهانی را به  دفتر ماهنامه ایران فردا برده و این محل را بازرسی و همه‌ی «هاردهای کامپیوتر و لپ تاپ را همراه با اسناد و مدارک موجود جمع آوری و برده‌اند.»

کیوان صمیمی بهبهانی سردبیر ماهنامه ایران فردا به تاریخ ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ در پی حمله به گردهم‌ایی مسالمت آمیز برگزار شده از سوی سندیکاهای کارگری در برابر مجلس بازداشت شد. مرضیه امیری روزنامه‌نگار روزنامه شرق نیز ساعتی بعد در برابر بازداشتگاه وزرا بازداشت شد. (خبر ۱۶ اردیبهشت  ۱۳۹۸در این باره را در همین صفحه بخوانید) تا این روز دلیل و محل بازداشت این روزنامه‌نگاران از سوی دستگاه قضایی رسما اعلام نشده است.

گزارش‌گران بدون مرز (RSF) یادآور می‌شود که بازداشت خودسرانه و نگهداری متهم به شکل مخفیانه مغایر با قانون‌های داخلی (اصل ۳۲ و ۳۹ قانون اساسی) و موازین بین‌المللی هستند. این اقدام‌ها نقض فاحش ماده ۳ اعلامیه جهانی حقوق بشر و مواد ۹ و ۱۱ میثاق جهانی حقوق مدنی و سیاسی است که ایران از جمله کشورهای امضا کننده‌ی آنهاست.

----------


۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - تایید حکم ۱۲ سال و نه ماه برای هنگامه شهیدی

گزارش‌گران بدون مرز (RSF) تایید حکم محکومیت دوازده سال و نه ماه زندان را که ۷ سال آن اجرایی است، برای  روزنامه‌نگار زندانی هنگامه شهیدی را محکوم می‌کند. شعبه ۲۳۶ دادگاه تجدیدنظر تهران حکم زندان دادگاه بدوی را کامل تایید کرده است. ۱۲ آذر ۱۳۹۷، مصطفی ترک همدانی وکیل مدافع وی به خبرگزاری رسمی ایران اعلام کرده بود که موکلش به ۱۲ سال و ۹ ماه زندان محکوم شده است. این حکم که در پی برگزاری دادگاهی در پشت درهای بسته صادر شده است، افزون بر زندان این روزنامه‌نگار را به ۲ سال محرومیت از عضویت در گروه‌ها و احزاب و فعالیت‌های مجازی ورسانه‌ای و خروج از کشور محکوم کرده است.

هنگامه شهیدی به تاریخ ۵ تیرماه ۱۳۹۷ پس از خروج از بیمارستان بازداشت شد. روزنامه نگار و مدیر وبلاگ پی نوشت، از فروردین سال جاری در صفحه توییتر خود نوشته‌هایی را در باره شرایط بازداشت خود در سال گذشته و انتقاد به ناعادلانه بودن دستگاه قضایی منتشر کرده بود و پس از آن به دادسرای فرهنگ و رسانه احضار شده بود.

----------


۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - توقیف هفته‌نامه صدا و بازداشت یک روزنامه‌نگار

شعبه ۵ دادسرای رسانه و فرهنگ  به تاریخ ۲۱ اردیبهشت هفته‌نامه صدا را توقیف کرد. علت این توقیف به شکل رسمی اعلام نشد و این تصمیم تنها از طریق تلفن به مسوولان نشریه اعلام شد. آخرین شماره هفته نامه صدا با تیتر « بر سر دوراهی جنگ و صلح» منتشر شده بود. در وضعیت افزایش  تنش میان جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده آمریکا، رژیم هیچ نظری را در باره مذاکره را تحمل نمی‌کند.

در فردای این توقیف، علی ملیحی روزنامه‌نگار ماه‌نامه اندیشه پویا را ماموران دادسرای رسانه‌ها و فرهنگ در منزلش بازداشت کردند. این روزنامه‌نگارپس از تفهیم اتهام، با سپردن وثیقه ۵۰ میلیون تومانی تا برگزاری دادگاه آزاد شد. وی در توییتی در باره توقیف صدا نوشته بود « «صدا توقیف شد چون صدای هشدار درباره خطر جنگ و ضرورت مذاکره برای صلح را سر داد. بهانه‌ توقیف واهی است…..»

----------

۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ - بازداشت خودسرانه کیوان صمیمی بهبهانی و مرضیه امیری

 گزارش‌گران بدون مرز (RSF) بازداشت خودسرانه کیوان صمیمی بهبهانی سردبیر ماهنامه ایران فردا و مرضیه امیری روزنامه‌نگار روزنامه شرق را به تاریخ ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸محکوم می‌کند.

ماموران امنیتی کیوان صمیمی بهبهانی که ریاست انجمن دفاع از آزادی مطبوعات را نیز بر عهده دارد، در پی حمله به گردهم‌ایی مسالمت آمیز برگزار شده از سوی سندیکاهای کارگری در برابر مجلس بازداشت کردند. اما مرضیه امیری چند ساعت پس از این بازداشت‌ها در برابر بازداشتگاه پلیس امنیت در خیابان وزرای تهران به هنگام تهیه گزارش از این رویداد بازداشت شد.

با وجود آزادی با سپردن وثیقه شماری از بازداشت شدگان و درخواست سپردن کفالت برای کیوان صمیمی بهبهانی اما هر دو روزنامه‌نگار همچنان در بازداشت و در انفرادی های بند ۲۰۹ زندان اوین نگاهداری می‌شوند.

کیوان صمیمی بهبهانی پیش از روزنامه‌های مستقل از این نیز زندانی شده بود. از این میان به تاریخ ۱۳ خرداد ۱۳۸۸ یک روز پس از انتخاب دوباره‌ی محمود احمدی‌نژاد در انتخابات بحث‌برانگیز ٢٢ خرداد که در تاریخ ۱۳ بهمن همان سال به اتهام‌هایی چون « تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی» به شش سال زندان محکوم شد. وی در تاریخ ٢٦ ابان ١٣٩٤ پس از سپری کردن محکومیت خود آزاد شده بود.

-----------

۴ بهمن ۱۳۹۷ - آزادی مشروط دو شهروند خبرنگار پس از سپری کردن نیمی از محکومیت خود

گزارش‌گران بدون مرز (RSF) از آزادی مشروط شهروند-خبرنگاران  علیرضا توکلی و محمد مهدی زمان زاده به تاریخ ۲۸ و 30 دی ۱۳۹۷ ، پس از سپری کردن نیمی از محکومیت خود مطلع شده است. این دو به همراه محمد مهاجر در شهریورماه ۱۳۹۵ برای اطلاع رسانی بر روی کانال تلگرام با اتهام‌هایی چون «توهین به رهبر و بنیان‌گذار جمهوری اسلامی، توهین به مقدسات و تبلیغ علیه نظام» بازداشت و به تاریخ ۲۰ فروردین ۱۳۹۶ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران محاکمه و هر کدام به ۱۲ سال حبس قطعی محکوم شدند. این حکم در دادگاه تجدید نطر به پنج سال زندان کاهش یافت. در بهار امسال این حکم با عفو عمومی برای زندانیان  به دوسال نیم تبدیل شد.

------------


۲ بهمن ۱۳۹۷ - بازداشت همکار دیگر نشریه دانشجویی گام و اتهام‌های سنگین علیه آنها

گزارش‌گران بدون مرز (RSF)  از بازداشت امیر امیرقلی یکی دیگر از اعضای تحریره نشریه دانشجویی گام مطلع شده است.  وی نیز همراه با دو عضو دیگر این تحریره بازداشت شده بود. ( به خبر ۲۵ دی ماه در همین صفحه رجوع کنید) اما بازداشت وی از سوی مسئولان امنیتی و قضایی رسما اعلام نشده بود.  در حالی که واتس‌آپ و حساب توییتری وی روشن و فعال بود، به مدت ۴۸ ساعت خانواده از بازداشت وی بی‌خبر بود.  پدر این شهروند خبرنگار، فعال مدنی و زندانی سابق پس از این زمان اعلام کرد «ماموران وزارت اطلاعات از تلفن و حساب‌های فرزندش در شبکه اجتماعی استفاده می‌کنند.» خانواده امیر امیرقلی همچنان از اتهام و محل بازداشت فرزندشان بی اطلاع هستند.

به تاریخ ۲۹ دی ماه صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران مستندی را در برنامه‌ی ۳۰و۲۰ که معرف به صدای ماموران امنیتی است  پخش کرد. این به اصطلاح «مستند» اعتراف‌های در مدت بازداشت سپیده قلیان فعال کارگری و اسماعیل بخشی یکی از نمایندگان کارگران هفت هفته بود. که اعتراف می‌کردند با احزاب کمونیستی خارج از کشور در ارتباط بوده اند. در بخشی از این «مستند» با نشان دادن جلسه هیات تحریره گام از این نشریه با  عنوان «گروه برانداز گام» نام برده شده بود.

اسماعیل بخشی و سپیده قلیان چند روز پیش از پخش این «مستند» درشبکه‌های اجتماعی اعلام کرده بودند در مدت بازداشت شکنجه شده‌اند. مقامات مسئول ایران از وزرای دولت تا نمایندگان مجلس و دستگاه قضایی همه با هم این  این اطلاعات را نادرست خواندند. اعلام شکنجه شدن از سوی این دو قربانی بانی موجی از واکنش بر روی شبکه‌های اجتماعی و راه افتادن کارزاری به نام « من هم شکنجه شده‌ام» شد. در فردای پخش مستند سیمای جمهوری اسلامی این دو با خشونت دوباره بازداشت شدند.

-----------


۲۶ دی ۱۳۹۷ - آزارگری علیه نرگس محمدی ادامه دارد

گزارش‌گران بدون مرز (RSF) سختگیری آزارگرانه‌ی دستگاه قضایی و مسوولان زندان اوین را علیه نرگس محمدی محکوم می کند. وی و یکی از هم‌بندانش نازنین زاغری - راتکلیف زندانی  بریتانیایی ایرانی‌الاصل از روز ۲۴ دی ماه در اعتراض به محروم شدن از حق درمان به مدت سه روز دست به اعتصاب غذا زده‌اند. از زمان اعلام این تصمیم تا امروز نرگس محمدی از تماس تلفنی با فرزندانش که همراه با پدرشان تقی رحمانی در فرانسه هستند، محروم شده است.

نرگس محمدی در تاریخ ۱۵ اردیبهشت ١٣٩٤ در ظاهر برای سپری کردن شش سال محکومیت‌‌اش بازداشت و روانه زندان اوین شد. محاکمه وی در تاریخ اول اردیبهشت ۱۳۹۵در شعبه پانزده دادگاه انقلاب تهران برگزار و به ١٠ سال محکوم شد.در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ محکومیت شش سال زندان‌اش پایان یافت اما وی از این تاریخ محکومیت دوم خود یعنی ده سال زندان را آغاز کرده است.


به گفته خبرگزاری فرانسه، نازنین زاغری - راتکلیف کارمند بنیاد تامسون رویترز وابسته به خبرگزاری کانادایی- انگلیسی رویتر،زاز فروردین ۹۵ در بازداشت به سر می‌برد و با حکم پنج سال زندان محکوم شده است. وی از بیماری های گوناگونی از این میان بی‌حسی در پاهایش و وجود غده‌ای در پستان‌اش رنج  می‌برد.

----------


۲۵ دی ۱۳۹۷ - بازداشت دو شهروند- خبرنگار

گزارش‌گران بدون مرز (RSF) از بازداشت دو شهروند-خبرنگار در تهران مطلع شده است. ماموران وزارت اطلاعات امیر حسین محمدی فر، سردبیر و ساناز الله‌یاری عضو تحریریه نشریه دانشجویی گام در منزل خود به تاریخ ۱۹ دی ۱۳۹۷ بازداشت کردند. علت بازداشت این دو رسما اعلام نشده است ولی به گفته خانواده آنها به زندان اطلاعات در شهر اهواز منتقل شده‌اند. بنا بر اطلاعات گردآوری شده از سوی گزارش‌گران بدون مرز، علت بازداشت این دو شهروند خبرنگار به مانند همکارشان عسل محمدی می‌تواند اطلاع‌رسانی در باره اعتصاب کارگران هفت تپه باشد.

----------


۱۷ دی ۱۳۹۷ - آزادی موقت عسل محمدی شهروند خبرنگار

گزارش‌گران بدون مرز(RSF)  از آزادی موقت عسل محمدی شهروند خبرنگار به تاریخ ۱۵ دی ۱۳۹۷، با سپردن وثیقه ۴۰۰ میلیون توامن مطلع شده است. این دانشجوی دانشگاه آزاد و عضو تحریریه نشریه دانشجویی گام را ماموران وزارت اطلاعات به تاریخ  ۱۴ آذر ۱۳۹۷ پس از بازرسی منزل بازداشت کرده‌اند. عسل محمدی افزون بر انتشار خبرهای اعتصاب کارگران نیشکر هفت تپه در شبکه‌های اجتماعی، نوشته‌هایی درباره این موضوع در سایت‌های خبری منتشر کرده بود.


گزارش‌گران بدون مرز یادآور می‌شود که در بیلان ۲۰۱۸ سالانه خشونت علیه آزادی رسانه‌ها، ایران یکی از ۵ زندان بزرگ جهان برای روزنامه‌نگاران و شهروند خبرنگاران است.


برای اطلاعات بیشتر : نامه‌ سرگشاده گزارش‌گران بدون مرز به کمیسرعالی حقوق بشر سازمان ملل : وضعیت روزنامه‌نگاران زندانی در ایران ناشایست با کرامت انسانی است

------------

------------

خبر‌های سرکوب آزادی اطلاع‌رسانی در ایران دی ماه ١٣٩۶ – دی ماه ۱۳۹۷

خبر‌های سرکوب آزادی اطلاع‌رسانی در ایران دی ماه ١٣٩۵ – دی ماه ۱۳۹۶

خبر‌های سرکوب آزادی اطلاع‌رسانی در ایران دی ماه ١٣٩۴ – دی ماه ۱۳۹۵

خبر‌های سرکوب آزادی اطلاع‌رسانی در ایران دی ماه ١٣٩٣ – دی ماه ۱۳۹۴

خبر‌های سرکوب آزادی اطلاع‌رسانی در ایران دی ماه ١٣٩٢- دی ماه ١٣٩٣

خبر‌های سرکوب آزادی اطلاع‌رسانی در ایران دی ماه ١٣٩١- دی ماه ١٣٩٢

خبر‌های سرکوب آزادی اطلاع‌رسانی در ایران: دی ماه ١٣٩٠- دی ماه ١٣٩١

خبر‌های سرکوب آزادی اطلاع‌رسانی در ایران: دی ماه ١٣٨٩- دی ماه ١٣٩٠

خبر‌های سرکوب آزادی اطلاع‌رسانی در ایران: بهمن ١٣٨٨- دی ماه ١٣٨٩

خبر‌های سرکوب آزادی اطلاع‌رسانی در ایران: خرداد ١٣٨٨ - دی ماه ١٣٨٨