تازه‌ها

28 دسامبر 2015 - به روز شده در 26 دسامبر 2018

خبر‌های سرکوب آزادی اطلاع‌رسانی در ایران دی ماه ١٣٩٣ – دی ماه ۱۳۹۴


٧ دی ۱۳۹۴ - آزادی دو روزنامه‌نگار پس از سپری کردن سه سال زندان

گزارش گران بدون مرز با خرسندی از آزادی مصطفی عبدی همکار سایت مجذوبان در تاریخ 26 آذر ماه ۱۳۹۴، مطلع شده است. وی در پی یورش وزارت اطلاعات از تاریخ ۱۰ تا ۱۳ شهریور ۱۳۹۰ در شهرهای مختلف ایران از این میان، تهران و شیراز بازداشت و در تاریخ ٢٢ تیرماه ١٣٩٢ از سوی شعبه ١٥ دادگاه انقلاب اسلامی، در محاکمه‌ای غیر عادلانه به سه سال زندان محکوم شد.

گزارش‌گران بدون مرز همچنین از آزادی روزنامه‌نگار زندانی مسعود کردپور همکار سایت اطلاع رسانی موکریان در تاریخ ٢٢ آذر ماه مطلع شده است. وی یک روز پس از بازداشت برادرش خسرو مدیر سایت، در تاریخ ١٨ اسفند ١٣٩١ بازداشت شد. این فعال رسانه‌ای در تاریخ ٦ تیرماه از سوی شعبه دو بازپرسی مهاباد با اتهام « تبلیغ علیه نظام از طریق اطلاع رسانی درباره زندانیان سیاسی و فعالان مدنی» محاکمه و به ترتیب به ٣ و ٥ سال زندان محکوم شدند. خسرو کردپور در زندان مهاباد دوران محکومیت خود را می‌گذراند.

ایران با ٧ ٣ روزنامه‌نگار و شهروند خبرنگار زندانی یکی از پنج زندان بزرگ جهان برای فعالان رسانه‌ای است. این کشور در رده بندی جهانی آزادی مطبوعات در سال ٢٠١٥، از میان ۱۸۰ کشور در رده ۱۷۳ قرار دارد.

----------------
١٧ آذر ١٣٩٤- تعقیب قضایی علیه اطلاعات قدیمی ترین روزنامه ایران

گزارش‌گران بدون مرز باردیگر فشارهای روزافزون از سوی مقامات قضایی ایران بر مطبوعات را محکوم می‌کند. میزان انلاین یکی از سایت‌های دستگاه قضایی ایران، خبر داد که «دادسرای فرهنگ و رسانه علیه مدیر مسئول روزنامه اطلاعات اعلام جرم کرده و خواستار رسیدگی از طریق دادسرای ویژه روحانیت شده است.» اعلام جرم علیه محمد دعایی در پی انتشار مصاحبه محمد خاتمی رئیس جمهور اسبق ایران با سردبیر روزنامه لبنانی السفیر در شماره مورخ ١٤ آذر روزنامه اطلاعات است.

سایت میزان همچنین از قول «یک مقام آگاه» قضایی اعلام کرده است «دستور دادستان تهران در منع انتشار تصویر و اظهارات رئیس جمهور دوره اصلاحات کماکان به قوت خود باقی است.»

در بهمن ١٣٩٣، عباس جعفری دولت‌ابادی دادستان تهران و غلامحسین محسنی اژه‌ای معاون و سخنگوی دستگاه قضایی اعلام کرده بودند «اگر کسانی که از نظر شورای عالی امنيت ملی يا قوه قضائيه به عنوان «سران فتنه» محسوب شدند، دستگاه قضايی و دادستانی می‌تواند به عنوان يک اقدام دستوراتی در اين رابطه صادر کند، و رسانه‌ها حق ندارند تصوير يا مطالب آنها را منتقل کنند. اگر رسانه‌ای خلاف آن عمل کند با آن رسانه برخورد خواهد شد.»

روزنامه اطلاعات در سال ۱۳۰۵ آغاز به کار کرد. در دهه‌های سی و چهل شمسی فعالیت‌هایش را با انتشار چند هفته نامه و روزنامه به زبان‌های خارجی گسترش و به یک موسسه مطبوعاتی بزرگ تبدیل شد. پس از انقلاب این مؤسسه را بنیاد مستضعفین ( تحت نظارت رهبر جمهوری اسلامی) مصادره کرد و محمود دعایی روحانی میانه رو از سوی ایت‌الله خمینی به سرپرست این مؤسسه انتخاب شد.

-------------------

۹ اذر ۱۳۹۴ – زخمی شدن دو روزنامه‌نگار زندانی در زندان رجایی شهر

گزارش‌گران بدون مرز حمله به زندانیان عقیدتی در زندان رجایی شهر، که منجر به زخمی شدن دو روزنامه‌نگار زندانی سعید مدنی و سعید رضوی فقیه شده است، محکوم می‌کند. بنا بر خبر منتشر شده در سایت اطلاع رسانی کلمه در تاریخ ۷ آذر ماه دو زندانی عادی که سابقه اعمال خشونت داشته‌اند، به همبندان خود در سالن ۴ بند ۱۲ زندان رجایی شهر حمله می‌کنند. در این حمله سعید مدنی و سعید رضوی فقیه از ناحیه صورت با چاقو زخمی می‌شوند. این دو زندانی به همراه شهروند وب‌نگار زندانی کامران ایازی و دو زندانی سیاسی دیگر بهزاد عرب‌گل و جعفر اقدامی، در اعتراض به این وضعیت و سکوت مسئولان از همان روز اعتصاب غذا کرده‌اند.

بنا بر آیین نامه تفکیک و طبقه بندی زندانیان، مسئولان زندان موظفند که زندانیان را «با توجه به نوع مجرميت و ديگر موارد مشخص شده، تفكيك و طبقه بندی کنند» ولی همین مسئولان معمولاً از زندانیان عادی برای آزار و اذیت و اعمال فشار بر زندانیان سیاسی سواستفاده می‌کنند. زندان رجایی شهر یکی از بدترین زندان‌های ایران از نظر خشونت و شکنجه و حتا قتل زندانیان است.

-------------------

۳ آذر ۱۳۹۴ – ریحانه طباطبایی به یک سال زندان و دوسال محرومیت از حقوق شهروندی محکوم شد.

گزارش‌گران بدون مرز محکوم شدن ریحانه طباطبایی، روزنا‌مه‌نگار و همکار بسیاری از روزنامه‌های اصلاح‌طلب از این میان شرق، اعتماد و بهار را به یک سال زندان و دوسال ممنوعیت فعالیت‌های سیاسی و مطبوعاتی و در فضای مجازی را محکوم می‌کند.
این روزنامه‌نگار در تاریخ ۹ آذر ١٣٩٣در شعبه ١٥ دادگاه انقلاب اسلامی تهران محاکمه شد که این حکم را دادگاه تجدید نظر در تاریخ ٢٥ آبان ۱۳۹۴ تأیید کرد.

ریحانه طباطبایی پیش از این نیز چندین بار بازداشت و محاکمه و زندانی شده است. از این میان در تاریخ ٢١ آذر ماه ١٣٨٩ از سوی ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و به زندان اوین انتقال یافته بود، که در تاریخ ٢٦ دی ماه همان سال با سپردن وثیقه ١٠ میلیون تومانی به شکل موقت در انتظار برگزاری دادگاه آزاد شد. در تاریخ ١٥ فروردین ١٣٩١ از سوی شعبه ٢٨ دادگاه انقلاب تهران به یک سال زندان محکوم شد که این حکم را دادگاه تجدید نظر به شش ماه تعدیل کرد. وی از تاریخ ٢٩ خرداد تا ۲۰ ابان ١٣٩۳ را در زندان سپری کرد. روزنامه‌نگار سابق بهار در تاریخ ١٢ بهمن ١٣٩٢ نیز در موجی دیگر از بازداشت‌های جمعی روزنامه‌نگاران بازداشت شده بود که با سپردن وثیقه در تاریخ ۸ اسفند همان سال آزاد شد.

---------------------------

۲۶ ابان ۱۳۹۴ – هادی حیدری کاریکاتوریست نامدار ایران روانه زندان شد

گزارش‌گران بدون مرز زندانی کردن هادی حیدری کاریکتاتوریست مشهور ایرانی را در تاریخ ۲۵ ابان ۱۳۹۴ محکوم می کند. ماموران امنیتی وی را در ساعت پنج بعد از ظهر در محل کار خود در روزنامه شهروند بازداشت و به زندان اوین منتقل کردند. همکار بسیاری از روزنامه‌های اصلاح‌طلب در همان شب به خانواده اطلاع داد که برای محکومیت یک سال زندان در ارتباط با بازداشت‌های پیشین زندانی شده است. هادی حیدری پیش از این چندین بار بازداشت و زندانی شده بود، از این میان در تاریخ ۳۰ مهر ۱۳۸۸ در مراسم دعای کمیل بازداشت و به بند ٢٠٩ زندان اوین منتقل شد که در تاریخ ١٨ ابان همان سال با سپردن وثیقه آزاد شد، همچنین در تاریخ ۲۷ آذر ۱۳۸۹ پس از احضار به دادگاه بازداشت و در تاریخ ۵ دی ۱۳۸۹ باز هم با قید وثیقه و در انتظار رأی دادگاه آزاد شده بود. در آخر در ٥ مهرماه ١٣٩١ پس از انتشار کاریکاتوری در روزنامه شرق به دادسرا احضار و پس از بازجویی با قید کفالت آزاد شد. روزنامه شرق در این روز پس از حملات گسترده‌ای رسانه‌های نزدیک به قدرت حاکم و سپاه پاسدران انقلاب اسلامی تقریباً به مدت یک سال توقیف شد.

از آغاز مهرماه موجی تازه‌ای از بازداشت بر سر روزنامه‌نگاران و شهروند خبرنگاران در ایران آوار شده است. دست‌کم هشت نفر از آن‌ها را اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و زندانی کرده است. هم‌اکنون ایران با ۳۸ زندانی یکی از پنج زندان بزرگ جهان برای فعالان رسانه‌ای است.

--------------------

۲۵ ابان ۱۳۹۴ – سلماز ایکدر به سه سال زندان محکوم شد

گزارش‌گران بدون مرز محکومیت به سه سال زندان سولماز ایکدر، همکاری بسیاری از روزنامه‌های اصلاح‌طلب، از این میان روزنامه فرهیختگان،را در تاریخ ۱۸ ابان ۱۳۹۴ محکوم می‌کند. اتهام وی «تبلیغ علیه نظام و توهین به رهبر جمهوری اسلامی» اعلام شده است. این روزنامه‌نگار در تاریخ ۲٠ خرداد امسال در فرودگاه تهران مطلع شد که اجازه خروج از کشور را ندارد و با ضبط پاسپورتش باید به مراجع امنیتی مراجعه کند. ۲۵ خرداد در پی احضار دوباره، بازداشت و به دلیل نپذیرفتن وثیقه وی از سوی دادسرا یک روز را در زندان بسر برد.

سولماز ایکدر پیش از این دوبار دیگر بازداشت شده بود. نخست در سال‌ ١٣٨٧ که برای تهیه گزارش وعکس از مراسم یادمان خانواده های زندانیان اعدام شده در سال ١٣٦٧به گورستان خاوران و سپس در سال ١٣٩٢ برای شرکت در مراسم هدی صابر به در گورستان بهشت زهرا رفته بود.

---------------------

۱۱ آبان ۱۳۹۴ - گزارش‌گران بدون مرز بازداشت عیسی سحرخیز روزنامه‌نگار مستقل و چهره‌های شناخته‌ شده مطبوعات ایران را محکوم می‌کند

گزارش‌گران بدون مرز بازداشت عیسی سحرخیز روزنامه‌نگار مستقل و مدیر مسئول بسیاری از روزنامه‌های اصلاح‌طلب توقیف شده را قاطعانه محکوم می‌کند. وی در تاریخ ۱۱ آبان ماه ۱۳۹۴ در منزلش با حکم شعبه دوازده دادسرای تهران و از سوی ماموران لباس شخصی سپاه پاسداران پس از بارزسی منزل و ضبط و سائل شخصی و ابزار کارش بازداشت شد. خانواده اتهام‌های وی را « توهین به رهبر و تبانی و تجمع» اعلام شده کرده اند.

عیسی سحرخیر یکی از چهره‌های شناخته‌ شده مطبوعات ایران است که پیش از این نیز بازداشت و زندانی شده است. مدیر نشریه توقیف شده افتاب، آخرین بار در تاریخ ١١ تیرماه ١٣٨٨ بازداشت و در شهریور ماه همان سال از سوی شعبه ١٥ دادگاه انقلاب تهران به سه سال زندان برای فعالیت تبلیغی علیه نظام محکوم شد، وی همچنین در تاریخ ١٤ مرداد ماه ١٣٩٠ برای فعالیت‌های مطبوعاتی پیش از دوران بازداشت اخیرش، به دوسال زندان محکوم شده بود. عیسی سحرخیز که در زندان رجایی شهر زندانی بود، از بیمارهای متعددی رنج می‌برد و از چندین ماه پیش آزاد شدنش در ۱۶ مهرماه ۱۳۹۲ در بیمارستانی در تهران بستری شده بود. این روزنامه‌نگار بنا بر قوانین ایران می‌بایست دو ماه پیش از این تاریخ آزاد می‌شد.

پس از آزادی و با وجود ممنوع‌ کار بودن، این مدافع آزادی اطلاع رسانی، سکوت تحملی را نپذیرفت و با نوشتن مقاله و تحلیل در چارچوب قانونی جمهوری اسلامی نسبت به نقش و مدیریت رهبر جمهوری اسلامی انتقاد کرد. وی مطالب خود را در صفحه فیس بوک و یا در برخی رسانه‌های آنلاین از این میان روز منتشر می‌کرد.

-----------------------------

۵ آبان ۱۳۹۴ – علی‌رضا رجایی پس از چهار سال زندان آزاد شد

گزارش گران بدون مرز با خرسندی از آزادی علی‌رضا رجایی روزنامه‌نگار و همکار بسیاری از روزنامه‌های اصلاح‌طلب در تاریخ ٤ آبان ماه ۱۳۹۴، مطلع شده است. وی در تاریخ در ٤ اردیبهشت ۱۳۹۰ از سوی ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. یک سال بعد شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی, این عضو هیات مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران و روزنامه نگار روزنامه‌های اصلاح‌طلب از این میان روزنامه‌های جامعه، توس، عصرآزادگان را به ۴ سال زندان قطعی و ۵ سال محرومیت از تمامی حقوق اجتماعی و حق عضویت در تشکل‌های سیاسی و نهادهای مدنی محکوم کرد. علی‌رضا رجایی پیش از این در سال‌های ١٣٨٨ و ١٣٧٩ بازداشت شده بود.

-----------------

٢٤ مهرماه ١٣٩٤ - بازداشت مدیر یک سایت اطلاع رسانی در مهاباد و محکومیت یک مستندساز به شش زندان و ٢٢٣ ضربه شلاق

گزارش‌گران بدون مرز از بازداشت حسن شیخ‌اقایی، مدیر سایت روانگه در شهر مهاباد در تاریخ ١٥ مهرماه ١٣٩٤ مطلع شد. این روزنامه‌نگار از سوی ماموران لباس شخصی و به دستور شعبه نخست دادسرای عمومی و انقلاب بازداشت شده است. تا امروز بیش از یک هفته از بازداشت وی خانواده و وکلا از محل و دلیل بازداشت وی مطلع نشده‌اند.

گزارش‌گران بدون مرز همچنین از محکومیت به شش سال زندان و ٢٢٣ ضربه شلاق برای کیوان کریمی در تاریخ ١٧ مهرماه مطلع شده است. این مستند ساز جوان به اتهام‌های چون توهین به « مقدسات و رابطه نامشروع از طریق روبوسی و دست‌دادن با نامحرم» از سوی شعبه ٢٨ دادگاه انقلاب تهران محاکمه شده است. طرح این اتهام‌ها در رابطه با مستند «نوشتن بر شهر» که در باره دیوار نویسی در شهر است و درخواست ساختن کلیپی است که ساخته نشده است. وکیل کیوان کریمی که در تاریخ ١٧ مهرماه حکم را دریافت کرده است، به این حکم اعتراض کرده است. آخرین جلسه محاکمه مستندساز در تاریخ ٣١ شهریور برگزار شد اما تاریخ صدور حکم اول تیرماه است.

کیوان کریمی پیش از این در تاریخ ٢٣ آذرماه ١٣٩٢ از سوی ماموران سپاه پاسداران بازداشت و به مدت دوازده روز در بند دو الف زندان اوین گذرانده بود که با قید کفالت به شکل موقت آزاد شده بود.

----------------

۳۰ شهریور ۱۳۹۴ - سعید رضوی فقیه پنج ماه پس از پایان حبس یک ساله به سه سال و نیم زندان محکوم شد.

گزارش‌گران بدون مرز محکومیت سعید رضوی فقیه همکار بسیاری از روزنامه‌های اصلاح‌طلب را به سه سال و نیم زندان محکوم می‌کند. این روزنامه‌نگار زندانی که از تاریخ ۵ اسفند ۱۳۹۲ در زندان بسر می‌برد، پنج ماه پس از پایان حبس یک سال زندان خود در محاکمه‌ای ناعادلانه از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران، به اتهام‌هایی چون «توهین به علی خامنه‌ای، تبلیغ علیه نظام و توهین به نمایندگان مجلس خبرگان» به سه سال نیم زندان محکوم شده است.

وی در تاریخ ۲۲ شهریور سال جاری در اعتراض به وضعیت خود از خوردن و اشامیدن امتناع کرد که دو روز بعد به بیمارستان منتقل شد. سعید رضوی فقیه از بیماری متعددی از این میان ناراحتی قلبی و ریوی رنج می‌برد، وی در تاریخ ۲۲ دی ماه ۱۳۹۳، پس از ما‌ها تحمل درد و انتظار برای جراحی قلب به بیمارستان امام خمینی تهران منتقل و مورد جراحی قرار گرفت، پس از جراحی و در دور نقاهت روزنامه‌نگار به تخت زنجیر شده بود که در پی آزارهای نگهبانان مراقب، مجبور شد به زندان رجایی شهر بازگردد.

سعید رضوی فقیه که اقامت فرانسه را دارد و در تاریخ ٢ بهمن‌ماه ١٣٩٠ به هنگام ورود به کشور در فرودگاه از سوی ماموران امنیتی بازداشت و پس از بیست روز با سپردن وثیقه از زندان به شکل موقت و در انتظار محاکمه آزاد شده بود. همکار روزنامه یأس نو پیش از این در تاریخ ٢٠ تير ماه ١٣٨٢ در منزل خود بازداشت و پس از هفتاد و هشت روز سلول انفرادی در ٣ مهر ماه همان سال آزاد شده بود.

-----------------

۲۵ شهریور ۱۳۹۴ در ایران دو وب‌نگار دیگر آرش زاد و محسن صادقی بازداشت شده‌اند

گزارش‌گران بدون مرز بازداشت آرش زاد سردبیر سایت وبلاگینا از سایت‌های معتبر در عرصه فناوری‌های تازه و وبلاگ آرش زاد در تاریخ ٩ شهریور و محسن صادقی‌نیا نویسنده وبلاگ چشمان باز را در تاریخ ۱۴ شهریور ۱۳۹۴ محکوم می‌کند.

آرش زاد به هنگام خروج از کشور از سوی اطلاعات سپاه پاسدران در فرودگاه بین‌المللی تهران بازداشت شده است. این وب‌نگار که از دوسال پیش در ترکیه اقامت دارد، یکی از فعالان عرصه وب ایران است. وی همچنین یکی از موسسان کفشدوزک انجمنی برای «افزایش مشارکت زنان در حوزه تکنولوژی و کسب‌وکارهای اینترنتی» است و از ابراز ازادانه‌ی نظر خود بر روی اینترنت و انتقاد از سیاست‌های نظام در این عرصه ابایی ندارد.

محسن صادقی‌نیا، پس از مسدود شدن وبلاگ‌اش از سوی کارگروه تعیین مصادیق محتوی مجرمانه اینترنتی بازداشت شده است. این وب‌نگار در وبلاگ خود نوشته‌هایی در باره نقض حقوق بشر در ایران و انتقاد از اعدام‌های خیابانی منتشر می‌کرد، که در دوسال گذشته افزایش یافته‌اند.
چرایی و محل بازداشت این دو وب‌نگار از سوی مقامات حمهوری اسلامی رسما اعلام نشده است.

جمهوری اسلامی ایران به جد اینترنت و تبادل داده‌ها را بر روی اینترنت کنترل می‌کند. از مرداد ماه ۱۳۹۲ و آغاز دوره ریاست جمهوری محافظه‌کار میانه‌رو حسن روحانی، نزدیک به صد شهروندوب‌نگار بازداشت، شده‌اند و بسیاری از آنها به حبس‌های سنگین محکوم شده‌اند. مسوولیت بیشتر این بازداشت‌ها را اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بر عهده داشته است.

---------

۶ شهریور ۱۳۹۴ -کیوان مهرگان بازداشت و سعید متین‌پور پس از ٦ سال از زندان آزاد شد

گزارش‌گران بدون مرزبازداشت کیوان مهرگان همکار بسیاری از روزنامه‌های اصلاح طلب و دبیر سابق سرویس سیاسی روزنامه‌ی شرق را محکوم می‌کند.
این روزنامه‌نگار در تاریخ ٤ شهریور ۱۳۹۴ به هنگام مراجعه به اداره گذرنامه برای تمدید گذرنامه اش بازداشت و به دادسرای اجرای احکام مستقر در زندان اوین منتقل شد. در این دادسرا وی مطلع شد که در رابطه با بازداشت های جمعی در روزنامه شرق در سال 88 به یکسال زندانی قطعی محکوم شده است.

در تاریخ ١٦ آذر ۱۳٨٩ ماه ماموران امنیتی با یورش به روزنامه‌ی شرق کیوان مهرگان و سه تن دیگر از همکارانش را، علی خدابخش مدیر و سرمایه گذار روزنامه ، احمد غلامی سردبیر، فرزانه روستایی دبیر سرویس بین‌المللی را در محل کار خود بازداشت کردند. وی در تاریخ ٢٦ دی ماه با سپردن ١٠٠ میلیون تومان وثیقه و به شکل موقت از زندان آزاد شده بود. مستند ساز و نویسنده مستقل برای دومین بار در تاریخ ٩ بهمن ١٣٩٢ در بازداشت های گسترده روزنامه‌نگاران بازداشت که در ٤ اسفند همان سال آزاد شد. کیوان مهرگان هم‌اکنون در بند هشت زندان اوین زندانی است.

گزارش‌گران بدون مرز همچنین در همین روز از آزادی سعید متین پور روزنامه‌نگار هفته نامه يارپاق و همکار روزنامه‌های محلی استان آذربايجان، پس از سپری کردن دو سوم محکومیت خود مطلع شده است. وی در تاریخ ٢٠ تیرماه ١٣٨٨ پس از احضار به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران بازداشت و برای طی کردن هشت سال محکومیت روانه‌ی زندان اوین شد. در ٢٢ خرداد ماه ١٣٨ این روزنامه‌نگار از سوی همین شعبه دادگاه برای ارتباط با بيگانگان به ٧ سال و برای تبليغ عليه نظام به يک سال حبس تعزيری محکوم و این حکم سپس از سوی دادگاه تجدید نظر تائید شده بود. یش از این سعید متین‌پور در تاریخ ٥ خرداد ماه ١٣٨٧ نیز بازداشت شده بود که در ٨ اسفند ماه همان سال با سپردن وثيقه ٥٠٠ ميليون تومانی از زندان آزاد شد. وی در این مدت از بیماری‌‌های متعددی حاصل از فشارهای زندان از جمله کمر درد و ناراحتی های گوارشی رنج می‌برد. تلاش هر روزه‌اش برای احیای حقوق زندانیان از او چهره‌ای نامدار در مبارزه برای بهبود شرایط دشوار بازداشت برای زندانیان عقیدتی ساخت است. سعید متین پور از جمله برگزیدگان ١٠٠ قهرمان اطلاع رسانی در جهان گزارش‌گران بدون مرز است. آزادی این روزنامه‌نگار با اجرای ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی (تصویب شده در سال ۱۳۹۲) ممکن شده است. در این قانون مقرر شده است که در صورت تعدد جرائم از انواع مختلف در مورد همه آن‌ها حداکثر مجازات صادر می‌شود، ولی تنها مجازات اشد اجرا می‌شود و بقیه مجازات‌ها اجرا نمی‌شود.

------------------

۲۳ مرداد ۱۳۹۴ – رضا انتصاری پس از چهار سال زندان آزاد شد

گزارش گران بدون مرز با خرسندی از آزادی رضا انتصاری همکار سایت مجذوبان در تاریخ ۲۳ مرداد ماه ۱۳۹۴، مطلع شده است. وی در پی یورش وزارت اطلاعات از تاریخ ۱۰ تا ۱۳ شهریور ۱۳۹۰ در شهرهای مختلف ایران از این میان، تهران و شیراز بازداشت و در تاریخ ٢٢ تیرماه ١٣٩٢ از سوی شعبه ١٥ دادگاه انقلاب اسلامی، در محاکمه‌ای غیر عادلانه به چهار سال زندان محکوم شد. رضا انتصاری از بیماری رنج می‌برد و از حق درمان لازم محروم شده بود.

سه همکار دیگر سایت مجذوبان نور، حمیدرضا مرادی، مصطفی عبدی و کسری نوری همچنان در زندان‌های اوین و شیراز زندانی هستند.

--------

۲۰ مرداد ۱۳۹۴ – هفته‌نامه نه دی برای سومین بار توقیف شد

گزارش‌گران بدون مرز اعمال فشار مقامات حکومتی بر روزنامه‌ها را محکوم می‌کند. هفته‌نامه‌ی ۹ دی برای سومین بار در تاریخ ۱۲ مرداد ماه ۱۳۹۴ برای انتشار مطالب انتقادی در باره توافق هسته‌ای و سیاست خارجی دولت توقیف شد.

این هفته نامه از سوی هیات نظارت بر مطبوعات ارگان سانسور وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای « عدم رعایت مصوبات شورای عالی امنیت ملی» توقیف شده است. ۹ دی ارگان گروهی از تندرو‌های درون نظام جمهوری است، که توافق پیرامون انرژی هسته‌ای میان ایران و پنج کشور شورای امنیت سازمان ملل و المان، را هدف حمله‌های شدید خود قرار داده است.
در همان روز هیات نظارت به چند رسانه‌دیگر نزدیک به جناج تندرو نظام از این میان روزنامه کیهان و سایت رجانیوز هشدار داد.

در تاریخ۱۷ مرداد، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفتگو با رسانه‌ها به مناسبت روز خبرنگار از تصمیم هیات نظارت بر مطبوعات که تحت نظر وزارت خانه‌اش اداره می‌شود، دفاع کرد. وی در این اعلام کرد «این هفته‌نامه به صورت مرتب تیترهای نامناسبی در مورد مذاکرات هسته‌ای منتشر می‌کرد که برخلاف مصوبه شورای عالی امنیت ملی بود و از همین جا اعلام می‌کنم اگر بار دیگر تخلفی از این نشریه سر بزند، لغو مجوز خواهد شد.»

۹ دی چند روز پس از فرستادن دستور عملی محرمانه از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای رسانه در باره چگونگی پوشش خبری توافق هسته‌ای، توقیف شد. در این دستورعمل که از سوی معاون وزیر امضا شده است، با تأکید بر مصوبات شورای عالی امنیت ملی موارد متعددی از باید‌ها و نباید‌ها به رسانه‌ها ابلاغ شده است، از این میان « جلوگیری از القای دوگانگی در سطح مقامات عالی رتبه نظام در رابطه با دستاوردهای مذاکرات هتسه‌ای» و یا صیانت از دست‌آوردهای مذاکرات هسته‌ای که در زمره مهمترین مسائل مرتبط با امنیت ملی و منافع ملی جمهوری اسلامی هست.» در این دستورعمل همچنین به رسانه‌ها گفته شده است از «بی‌نظیر بودن مذاکرات در تاریخ سیاسی دهه‌های اخیر» و «اهمیت شهامت توام با ادب» مذاکره‌کنندگان هسته‌ای جمهوری اسلامی، “تمجید” شود.

در تاریخ ۱۵ مرداد رسانه‌های محافظه‌کار خبری مبنی برشکایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از روزنامه‌ی وطن امروز، برای انتشار اسناد محرمانه دولتی منتشر کردند. این روزنامه نیز یکی دیگر از ارگان‌های تندروهای و نزدیک به محمود احمدی نژاد رئیس جمور سابق ایران است، این خبر از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تکذیب نشده است.

----------

۱۷ تیر ۱۳۹۴ - احمد رونقی ملکی برای اطلاع رسانی و مصاحبه در باره وضعیت فرزندش به چهار ماه حبس محکوم شد.

گزارش‌گران بدون مرز محکومیت سید احمد رونقی ملکی پدر وب‌نگار و مدافع حقوق بشر، حسین رونقی ملکی را به چهاره ماه زندان محکوم می‌کند. وی به شکل غیابی و برای نوشتن نامه و انجام مصاحبه با رسانه‌ها، در اعتراض به وضعیت فرزند بیمار و زندانی خود در شعبه ۱۱۶ دادگاه عمومی (جزائی) دادگستری شهرستان تبریز محاکمه شده است. حسین رونقی ملکی که در تاریخ ٢٢ آذر ماه ١٣٨٨ بازداشت و به ١٧ سال زندان محکوم شده است، از بیماری‌های متعدد از این میان، نارسایی کلیوی که منجر به دو بار عمل شده است، رنج می‌برد. وضعیت سلامت وی از سوی پزشکان معالج نگران کننده اعلام شده است. این وب‌نگار که از تاریخ ٢٨ خرداد ماه ۱۳۹۴ با سپردن یک میلیارد و چهارصد میلیون تومان در مرخصی استعلاجی بسر می‌برد، در صفحه فیس بوک خود نوشته است «امروز پلیس به در خانه مان آمد همه خانواده فکر کردند که برای بازداشت من آمده‌اند. در کمال ناباوری حکم چهار ماه حبس برای پدرم به اتهام اطلاع رسانی و مصاحبه در مورد فرزندش که در دادگاه غیابی به آن محکوم شده است به ما ابلاغ شد پرونده ای که ما از آن هیچ اطلاعی نداریم. »

در حالی که پدر باید کمتر از ده روز خود را به زندان معرفی کند، مقامات قضایی با اعلام پایان یافتن مرخصی درمانی پسرش وی را به زندان فراخوانده‌اند.

در این باره زلیخا موسوی مادر حسین در مصاحبه‌ای اعلام کرده است « براساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی حکم حسین تمام شده، زندانی کردن حسین غیرقانونی است. »

-------------------

١٠ تیرماه ۱۳۹۴ - حشمت الله طبرزدی پس از سپری کردن دو سوم محکومیت هشت ساله خود آزاد شد

گزارش‌گران بدون مرز از آزادی حشمت الله طبرزدی در تاریخ ٩ تیرماه ۱۳۹۴ پس از سپری کردن بیش از دو سوم محکومیت خود مطلع شده است. مدیر ماهنامه گزارش روز و هفته نامه‌های پیام دانشجو و هویت خویش، در فردای تجمع های اعتراضی روز عاشورا و در بازداشت های جمعی مخالفان نظام و فعالان رسانه‌ای روز ۳ دی ماه ۱۳۸۸ بازداشت و پس از یک سال بازداشت موقت با اتهام های چون «تبلیغ و تجمع علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی» محاکمه و به هشت سال زندان محکوم شد. در تاریخ دوم دی ماه ١٣٩١ از آزادی مشروط از جمله برای درمان بهره‌مند شد که در پی فرستادن نامه‌هایی در اعتراض به وضعیت حقوق بشر در ایران برای بان کی مون دبیر اول سازمان ملل متحد و احمد شهید گزارش گر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل در باره‌ی وضعیت حقوق بشر در ایران، در شامگاه ٢٥دی ماه ١٣٩٢بازداشت و به زندان رجایی شهر منتقل شد. حشمت الله طبرزدی ٥٥ ساله است و بیش از هفت سال از عمر خود را در زندان های جمهوری اسلامی سپری کرده است.

-------------

۹ تیر ۱۳۹۴ – آزادی شهروند وب‌نگار فریده شاه‌گلی و ادامه آزارهای قضایی علیه منصوره شجاعی

گزارش‌گران بدون مرز از آزادی فریده شاهگلی شهروند وب‌نگار آلمانی ایرانی‌تبار در تاریخ۷ تیرماه ١٣٩٤ پس از سپری کردن نیمی از محکومیت خود، مطلع شده است. فریده شاهگلی در تاریخ ٣١ اردیبهشت ماه ١٣٩٣ برای سپری کردن سه سال زندان به اتهام «تبلیغ علیه نظام و توهین به رهبر نظام» روانه زندان شد. وی برای انتشار برخی محتواها بر روی صفحه فیس بوک‌اش مجرم شناخته شده بود. فریده شاهگلی پس از بیست و پنج سال اقامت در آلمان، در آبان ماه سال ١٣٩١ برای دیدار با خانواده‌اش به کشورش رفت که در همان زمان به مدت شش ماه در بازداشت بسر برد. این شهروند وب‌نگار نزدیک به پنجاه روز بازداشت خود را در انفرادی‌های بند دو الف زندان اوین سپری کرده بود.

از سوی دیگر ازارگری قضایی علیه روزنامه‌نگاران تبعیدی ادامه دارد. منصوره شجاعی روزنامه‌نگار و مدافع حقوق زنان در نامه‌ای سرگشاده به صادق آملی لاریجانی، رئیس دستگاه قضایی به آزارهای قضایی علیه خود در شش سال گذشته اعتراض کرد. در این نامه فهرست اقدام های غیر قانونی دستگاه قضایی و ماموران دادسرا طولانی است «. حق حضور ودفاع از من در دادگاه از وکیل ام آقای امیرسالار داودی سلب شده است. ۲.حق توکیل به دیگری که روندی کاملا قانونی است از این پرونده سلب شده است. ۳. ادعای جناب قاضی برای عدم پذیرش وکیل تعیینی من بی اساس است چرا که پرونده در حال حاضر دردادگاه است و در مرحله دفاع می باشد. ۴. وثیقه من که مربوط به پرونده سال ۱۳۸۸ بوده و به گفته قاضی این پرونده مختومه اعلام شده است هنوزرفع توقیف نشده است. ۵. وثیقه پرونده ظاهرا مختومه سال ۱۳۸۸ بدون اطلاع و موافقت شخص وثیقه گذار و وکیل من به پرونده جدید منتقل شده است. که میتواند دال بر دست اندازی غیرقانونی بر اموال مردم محسوب شود. ۶. «سیاه نمایی» های مسولان شعبه چهارم بازپرسی دادسرای اوین مبنی بر تحت تعیقیب بودن من و بیان تهدید آمیز ( دستگیری لدی الورود) در تابستان ۱۳۹۲ از یک سوووعده و وعیدهای قاضی مقیسه (‌شاید تبرئه اش کنم) که با توجه به روند پرونده میتواند خلاف معنا تعبیر شودازسوی دیگر موجب اختلال در نظم فکری من شده است.»

منصوره شجاعی در تاریخ ۳ دی ماه ۱۳۸۸ به اتهام « تبلیغ علیه نظام ازطریق همکاری با وب‌سایت های مختلف»بازداشت که پس از ۳۲ روز به شکل موقت و در انتظار برگزاری دادگاه آزاد شد. وی در تاریخ مرداد ماه ۱۳۸۹ از کشور خارج ولی در این مدت همچنان تحت تعقیب قضایی قرار داشت. در پایان این نامه منصوره شجاعی نوشته است «جناب رییس، به گواهی پزشکان معالج من اینگونه رفتاردرنوع شکنجه روحی و یا شکنجه سفید تعریف شده و طبق قوانین بین المللی و براساس «کنوانسیون منع شکنجه و رفتارهای غیرانسانی و حقارت آمیز» جرم محسوب میشود.»

----------------


٣ تیر ١٣٩٤ – اخراج خبرنگاران خبرگزاری كار ایران (ایلنا) برای اطلاع رسانی

گزارش‌گران بدون مرز، اخراج جمعی پنج روزنامه‌نگار خبرگزاری كار ایران (ایلنا) را در تاریخ ۳۰ خرداد ١٣٩٤، به دلیل پوشش و انتشار خبرهای اعتراض‌های مدنی، نکوهش می‌کند.

اسماعیل محمد‌‌ولی، سردبیر گروه کارگری این خبرگزاری با انتشار نوشته‌ای در صفحه فیس بوک خود با توضیح این نکته که « دلیل اخراج دسته‌جمعی وی و دیگر خبرنگاران این گروه، یک خبر مشخص نبوده است» تأیید کرده است که « مقاومت در برابر سانسور خبر تجمع کارگران کارخانه “فارسیت دورود” مقابل ساختمان وزارت کار، به اخراج آن‌ها انجامیده است.» این روزنامه‌نگار نوشته است: «روز پنج‌شنبه ۲۸ خرداد ۹۴، مشغول کار بودیم که منشی مدیرعامل ایلنا پیغام آورد به هیچ نحوی حتی یک خط خبر درباره تجمع کارگران فارسیت دورود در مقابل وزارت کار منتشر نشود. دلیلش را که پرسیدیم به نقل از آقای مسعود حیدری، مدیرعامل، گفته شد که این اعتراض به حق نیست و کارگران زیاده خواهی می‌کنند(....) پس از بی پاسخ ماندن تماس تلفنی دبیر گروه کارگری با مدیریت که آن زمان در ساختمان ایلنا حضور نداشت، دبیر گروه نوشته‌ای را به منشی مدیرعامل داد تا با او تماس بگیرد و نظر گروه کارگری را برای ایشان بخواند. نوشته بودیم: “ما در جایگاه خبرنگار کارگری اجازه قضاوت درباره حقانیت اعتراض صنفی کارگران را نداریم. وقتی کارگران از لرستان به تهران آمده‌اند تا مطالبه‌ای را از وزارت کار طرح کنند ما وظیفه انتشار این خبر را داریم.” مدیرعامل ایلنا پس از شنیدن پاسخ ما درباره انتشار خبر اعتراض کارگران فارسیت دورود بلافاصله دستور مسدود کردن دسترسی تمامی اعضای گروه کارگری به پنل ارسال اخبار را صادر کرد و سپس برای دو روز، بخش کارگری را از سایت ایلنا، تنها مرجع اخبار کارگری ایران، حذف کرد و در نهایت در اولین روز کاری، یعنی شنبه ۳۰ خرداد ماه، تمامی اعضای گروه را با برخوردی نامحترمانه به‌صورت شفاهی اخراج کرد.»

از سوی دیگر مسعود حیدری، مدیر‌‌عامل خبرگزاری کار ایران (ایلنا) در این باره اعلام کرده است « این اتفاق طبیعی است و در همه جا اتفاق می‌افتد که یک خبرگزاری نیروهایش را جابه‌جا کند یا تغییر دهد.» وی همچنین انتشار خبر اخراج خبرنگاران را با « شلوغ‌کاری، شانتاژ و بزرگنمایی» خوانده است. اسماعیل محمد‌‌ولی این موضع مدیرعامل ایلنا را « رسوا» نامیده است. به گفته این خبرنگار مسعود حیدری « خود زمانی از اعضای هیات مدیره یکی از کارخانه‌های تولید سیمان زیر‌مجموعه تامین اجتماعی بوده است،که زیر مجموعه “هلدینگ سیمان فارس و خوزستان” تامین اجتماعی است»
به گفته برخی از همکاران خبرنگاران اخراج شده « به درخواست برخی از مدیران خبرگزاری ایلنا، ممکن است در روزهای آینده دو تن از خبرنگاران گروه کارگری به کار بازگردند.»

گزارش‌گران بدون مرز همچنین از آزادی موقت سولماز ایکدر، همکاری بسیاری از روزنامه‌های اصلاح‌طلب، از این میان روزنامه فرهیختگان، در تاریخ ٢٦ خرداد ١٣٩٤ مطلع شده است. وی در تاریخ
۲٠ خرداد در فرودگاه تهران مطلع شد که اجازه خروج از کشور را ندارد و با ضبط پاسپورتش باید به مراجع امنیتی مراجعه کند. این روزنامه‌نگار 25 خرداد در پی احضار دوباره، بازداشت و به دلیل نپذیرفتن وثیقه وی از سوی دادسرا یک روز را در زندان بسر برد.

سولماز ایکدر پیش از این دوبار دیگر بازداشت شده بود. نخست در سال‌ ١٣٨٧که برای تهیه گزارش وعکس از مراسم یادمان خانواده های زندانیان اعدام شده در سال ١٣٦٧به گورستان خاوران و سپس در سال ١٣٩٢ برای شرکت در مراسم هدی صابر به در گورستان بهشت زهرا رفته بود.

---------------

۲۵ خرداد ۱۳۹۴- بازداشت وکیل شهروند وب‌نگار زندانی آتنا فرقدانی

گزارش‌گران بدون مرز بازداشت محمد مقیمی وکیل وب‌نگار زندانی آتنا فرقدانی را در تاریخ ۲۳ خرداد محکوم می‌کند. این وکیل مدافع پس از ملاقات با موکلش در زندان اوین به دلیل دست دادن با وی به اتهام رابطه نامشروع بازداشت شده است. مادر آتنا فرقدانی در فردای این بازداشت پس از ملاقات با دخترش در مصاحبه‌ای اعلام کرد « آتنا دختر بسیار هیجانی است، هیجان زده شده و با وکیل اش دست داده، امروز که ملاقات آتنا رفتیم خیلی از لحاظ روانی به هم ریخته بود و دائما التماس می کرد که به همه بگویید من کاری نکرده ام؛این اتهامی که زده شده آبروی من و خانواده ام را می برد. »

----------------

۱۳ خرداد ۱۳۹۴ – محکومیت سنگین فعال حقوق بشر و وب‌نگار زندانی آتنا فرقدانی

گزارش‌گران بدون مرز با نگرانی بسیار محکومیت آتنا فرقدانی فعال حقوق بشر و وب‌نگار زندانی در تاریخ ۱۲ خرداد ۱۳۹۴ را به دوازده سال و نه ماه زندان،محکوم می‌کند.
این وب‌نگار در تاریخ ۲۱ دی ماه ۱۳۹۳در پی احضار به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران بازداشت و به بند زندانیان عادی زندان قرچک در وارمین منتقل شده بود. احضار فوری وی به دادگاه پس از انتشار ویدئوی انجام شد، که در آن این زن جوان آزارهای دوران حبس نخستین خود را (از تاریخ ۲ شهریور ۱۳۹۳ تا ۱۱ ابان) در بند ۲ الف تحت کنترل سپاه پاسداران در زندان اوین، شرح داده بود.

«روزی ۹ ساعت بازجویی داشتم،(….) اول از صفحه‌ی فیس‌بوکم شروع کردند و اولین برگه‌ای که جلو من گذاشتند طرحی بود که از نمایندگان مجلس کشیده بودم.(...) موضوعی هم که خیلی برایشان اهمیت داشت این بود که چرا این همه با خانواده شهدای ۸۸ و زندانیان سیاسی از جمله بهائیان ارتباط دارم. هم داخل حمام و هم داخل دستشویی دوربین بود و وقتی می‌پرسیدیم این دوربین‌ها چیست٬ می‌گفتند این‌ها کار نمی‌کند. آن روز در سطل آشغال دستشویی دو تا لیوان یکبار مصرف کاغذی دیدم. آن‌ها را برداشتم و زیر لباسم گذاشتم وقتی من را سلولم می‌بردند، یکدفعه دیدم پچ پچ چند تا از مامورا می‌آید که دوربین را عقب و جلو بزن و این لیوان‌ها را برای چه می‌خواهد. تازه متوجه شدم که دوربین‌های دستشویی و حمام کار می‌کند.(….) بعد که داخل سلول‌ام شدم یک دفعه یکی از خانم‌ها چنان وحشیانه در آهنی سلول را باز کرد و گفت لباس‌هایت را بکن(….) یکی از خانم‌ها دست‌هایم را محکم کوبید به دیوار پشت سرم (که استخوان دستم خیلی ورم کرد و تا مدت‌ها درد داشتم) و دو نفر از ماموران خانم به زور لباس بالا تنه‌ام را کامل درآوردند و به حدی وحشیانه این کار را می‌کردند که جای چنگ‌شان تا مدت‌ها روی بدنم مانده بود و به زور و بد‌ترین فحش‌ها را که نمی‌توانم بر زبان بیاورم نثارم کردند و لباس پایین تنه‌ام را هم کامل پایین کشیدند....»

آتنا فرقدانی متهم به «تبلیغ علیه نظام، اقدام علیه امنیت کشور، تجمع و تبانی با افراد ضدانقلاب و فرقه ضاله، توهین به نمایندگان مجلس از طریق مهارت نقاشی و توهین به مقام معظم رهبری و سپاه پاسداران » شده است. به گفته خانواده‌اش آتنا در روز احضار به دادگاه و به هنگام انتقال به زندان از سوی ماموران مورد خشونت قرار گرفته است. پدرش در مصاحبه با چند رسانه‌ اعلام کرده است «در جلو چشمان ما به دخترم سیلی زدند.»

در تاریخ ۷ اسفند ۱۳۹۳، در هژدهمین روز اعتصاب‌ غذایش، دچار ایست قلبی و در بیمارستان فیروزگر شهر ری بستری شد. چند روز پس از آن نیز به زندان اوین منتقل شد.
در همین روز دو فعال جامعه مدنی و حقوق بشر آتنا داومی و امید علی شناس به چهارده و ده سال محکوم شدند.

------------------

۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ – کانون نویسندگان همچنان زیر فشار مسوولان امنیتی

گزارش‌گران بدون مرز آزار‌های قضایی علیه نویسندگان و روزنامه‌نگاران در ایران را محکوم می‌کند.
برخی از اعضای هیات مدیره کانون نویستدگان ایران، در میانه اردی‌بهشت ماه احضار و بازجویی شده‌اند. از این میان رضا خندان مهابادی که در پی بازجویی‌ها متهم به تبلیغ علیه نظام و انتشار نشریه غیر قانونی شده است. این اتهام‌ها به دلیل انتشار اطلاع رسانی در صفحه فیس بوک کانون نویسندگان عنوان شده‌اند. در تاریخ ٩ اردی‌بهشت ماموران لباس شخصی وزارت اطلاعات منزل این نویسنده را بازرسی کرده‌ و هارددیسک کامپیوتر و کتاب و برخی دست نوشته‌های وی را با خود برده‌ بودند.

کانون نویسندگان ایران، یکی از قدیمی‌ترین نهادهای جامعه مدنی در ایران است. فعالیت‌های کانون در هر دو نظام سلطنتی و جمهوری اسلامی ممنوع بوده است. دو تن از مسئولان کانون نویسندگان ایران محمد مختاری و محمد جعفر پوینده در پائیز سال ١٣٧٧در جریان قتل های سیاسی کشته شدند.

------------

۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۴ -کیوان صمیمی بهبهانی پس از سپری کردن محکومیت شش سال خود آزاد شد

گزارش‌گران بدون مرز از آزادی کیوان صمیمی بهبهانی سردبیر نشریه نامه و همکار بسیاری از روزنامه‌های مستقل در تاریخ ٢٦ ابان ١٣٩٤ مطلع شده است. کیوان صمیمی بهبهانی یک روز پس از انتخاب دوباره‌ی محمود احمدی‌نژاد در انتخابات بحث‌برانگیز ٢٢ خرداد بازداشت و در تاریخ ۱۳ بهمن همان سال به اتهام‌هایی چون « تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی» به شش سال زندان محکوم شد. وی همچنین به محروم شدن از فعالیت‌های مطبوعاتی و سیاسی نیز محکوم شده است. این روزنامه‌نگاردر همه دوران زندان از انفرادی‌های ٢٠٩ زندان اوین تا بندهای اوین و رجایی‌شهر همواره تحت فشار قرار داشت.

-----------

۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ماه‌نامه وزین زنان امروز توقیف شد

گزارش‌گران بدون مرز توقیف ماهنامه زنان امروز از سوی هیات نظارت بر مطبوعات را محکوم می‌کند. این نشریه در تاریخ ٧ اردی‌بهشت ١٣٩٤ بر اساس بند دو ماده شش قانون مطبوعات که حدود مطبوعات را مشخص می‌کند «اشاعه فحشا ومنكرات و انتشار عكس ها و تصاوير و مطالب خلاف عفت عمومي» توقیف شده و پرونده برای بررسی قضایی به دادگاه ارسال شده است.
علت توقیف نشریه ممکن است در باره پرونده‌ای باشد که تحت نام « ازداوج سفید درد یا درمان» در آخرین شماره این ماهنامه منتشر شده است و رسانه‌های محافظه‌کار‌ان نزدیک به علی خامنه‌ای نسبت به آن به شدت واکنش داده بودند.

پیش از این نیز مجوز انتشار اين نشريه در تاريخ ٨ بهمن ماه ١٣٨٧ از سوی هيات نظارت بر مطبوعات لغو شده بود که در خردادماه ۱۳۹۳ ،زنان امروز مجوز بازانتشار دریافت کرد.

---------------


۲۵ فروردین ۱۳۹۴ – یغما فشخامی با سپردن وثیقه آزاد شد

گزارش‌گران بدون مرز از آزادی موقت یغما فشخامی روزنامه‌نگار سرویس سیاسی روزنامه روزان در تاریخ ۲۲ فروردین ۱۳۹۴ مطلع شده است. وی در تاریخ ٣ دی ماه ١٣٩٣، پس از بازرسی منزل‌اش از سوی ماموران امنیتی با لباس شخصی بازداشت شده بود. روزنامه روزان در تاریخ ٢ دی ماه ١٣٩٣ به دستور دادستانی تهران توقیف شد. علت این توقیف ویژه‌نامه این روزنامه به مناسبت پنجمین سالگرد درگذشت آیت الله حسین‌علی منتظری اعلام شده بود. در تاریخ ۴ اسفند ۱۳۹۳ دادستان تهران با ارسال نامه‌ای به معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دستور رفع توقیف روزنامه روزان را صادر کرد.

-----------------------

۱۸ اسفند ۱۳۹۳ - آزادی چهار همکار سایت مجذوبان نور پس از سپری کردن بیش از نیمی از محکومیت‌شان

گزارش گران بدون مرز با تسلی خاطر از آزادی چهار وکیل و همکار سایت مجذوبان نور، افشین کرم‌پور، فرشید یداللهی، امیر اسلامی و امید بهروزی، در تاریخ ١٢ اسفند۱۳۹۳ مطلع شده است. این وب‌نگاران زندانی با سپری کردن بیش از نیمی از مدت محکومیت شان و در پی تعدیل احکام محکومیت‌شان از زندان آزاد شده‌اند.همکاران سایت مجذوبان نور در پی یورش وزارت اطلاعات از تاریخ ۱۰ تا ۱۳ شهریور ۱۳۹۰ در شهرهای مختلف ایران از این میان، تهران و شیراز بازداشت و در تاریخ ٢٢ تیرماه ١٣٩٢ از سوی شعبه ١٥ دادگاه انقلاب اسلامی، در محاکمه‌ای غیر عادلانه هر کدام به هفت سال زندان محکوم شده‌ بودند. این محکومیت از سوی شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر، به سه سال و نیم حبس قطعی و دو سال و نیم حبس تعلیقی کاهش یافته است.

شش همکار دیگر سایت مجذوبان نور، حمیدرضا مرادی مصطفی دانشجو، رضا انتصاری، مصطفی عبدی و کسری نوری صلاح‌الدین مردادی همچنان در زندان‌های اوین و شیراز زندانی هستند.

------------------

۸ اسفند ۱۳۹۳- مسدود کردن دو سایت اطلاع رسانی

گزارش‌گران بدون مرز مسدودکردن دو سایت اطلاع رسانی جماران، سایت بیت ایت‌الله خمینی بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران، و بهار نیوز سایت نزدیک به اصلاح طلبان، را از سوی دستگاه قضایی محکوم می کند. این دو سایت از تاریخ ۸ اسفند برای انتشار عکس‌هایی از محمد خاتمی رئیس جمهوری اسبق ایران در مراسم خاکسپاری صادق طباطبایی دسترس خارجی شده‌اند.

در تاریخ ۲۷ بهمن ١٣٩٣ غلامحسین محسنی اژه‌ای معاون رئیس و سخنگوی دستگاه قضایی در نشست مطبوعاتی هفتگی خود ممنوعیت انتشار تصوير يا مطالب «سران فتنه» و به شکل مشخص محمد خاتمی را «با نظر شورای عالی امنيت ملی و قوه قضائيه» به رسانه‌ها اعلام کرده بود. ئی تأکید کرده بود: «اگر رسانه‌ای خلاف آن عمل کند با آن رسانه برخورد خواهد شد.»

----------------

۴ اسفند ۱۳۹۳- زندانی کردن یک فعال رسانه‌‌ای

گزارش‌گران بدون مرز، زندانی کردن علی مقامی، همکار روزنامه‌های اصلاح‌طلب در تاریخ۲ اسفند ۱۳۹۳ و فشار وارد کردن بر مدافعان حقوق بشر در ایران را محکوم می کند.

علی مقامی، پیش از این در تاریخ ۶ دی ماه ۱۳۸۹ بازداشت و مدت سه هفته را در زندان بسر برده بود. وی از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به اتهام « تبلیغ ضد نظام» به چهار ماه زندان قطعی و هشت ماه زندان تعلیقی محکوم شده بود. دبیر صفحه‌های بخش شبکه‌های گروه آی تی، برای این محکومیت درخواست تجدید نظر نکرده بود، اما تأیید حکم دادگاه نیز به وی ابلاغ رسمی نشده است. علی مقامی، داماد عمادالدین باقی، چهره برجسته روزنامه‌نگاری و مدافع حقوق بشر است. داماد دیگر وی، محمد قوچانی، سردبیر روزنامه‌ی توقیف شده مردم امروز، نیز در تاریخ ٦ بهمن ۱۳۹۳ از سوی شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه احضار و به اتهام توهین به مقدسات تفهیم اتهام شده است. روزنامه‌ی مردم امروز در تاریخ ۲۷ دی ماه ۱۳۹۳ برای انتشار عکس جرج کلونی در صفحه نخست خود و استفاده از نقل قول وی در تیتر «من هم شارلی هستم» در شماره ۲۳ دی ماه روزنامه، توقیف شد.

نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران همواره از آزار خانواده‌های روزنامه‌نگاران و مدافعان حقوق بشر، همچون وسیله‌ای برای فشار وارد اوردن بر رسانه‌ها استفاده می‌کنند.

-------------------------

٢٤ بهمن ۱۳۹۳– محکومیت به زندان و شلاق برای توهین  و انتقاد از مقامات

گزارش‌گران بدون مرز محکومیت به شش ماه زندان را برای عباس سلیمی نمین روزنامه‌نگار سابق و مدیر انجمنی به نام دفتر مطالعات و تدوین تاریخ معاصر ایران را محکوم می‌کند. وی دوشنبه ۱۳ بهمن۱۳۹۳ ، خبر محکوم شدن خود را در نامه‌ای سرگشاده خطاب به رسانه‌ها اعلام کرد. در این نامه ضمن تشریح «احساس وظیفه دادستان تهران برای طرح ایرادات بلاوجه و شکایات عدیده به نمایندگی از صاحبان قدرت و ثروت علیه خود» خطاب به روزنامه‌نگاران نوشته است: « از آن‌‌جا که احساس می‌کنم شاید بدون آگاهی از تبعات این‌گونه عملکردهای قضایی حتی درخواست تجدیدنظر در مورد حکم صادره نیز مفید نباشد، از شما برای حل این مشکل یاری می‌طلبم»
از سوی شعبه ۱۰۵۷ دادگاه عمومی جزایی مجتمع قضایی کارکنان دولت، مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ معاصر ایران را برای توهین به محمود احمدی نژاد رئیس جمهور سابق ایران، به شش ماه زندان محکوم شده است. وی در یک مناظره تلویزیونی اعلام کردده بود « اگر اصولگرایان در برابر قانون شکنی‌های وی سکوت نمی‌کردند، احمدی نژاد دلیل دجار توهم نمی‌شد.»
سردبیر سابق کیهان هوایی، و یکی از روزنامه‌نگاران نزدیک به نهادهای امنیتی همچنین برای انتقاد از دستگاه قضایی و توهین به رئیس دانشگاه آزاد به جریمه نقودی و ٧٤ ضربه شلاق نیز محکوم شده است.

-------------------

۱۴ بهمن ۱۳۹۳ - توقیف هما روزنامه انلاین هوادران محمود احمدی نژاد

گزارش‌گران بدون مرز توقیف روزنامه‌ی آنلاین هما در تاریخ ١٤ بهمن ١٣٩٣ به دستور شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه تهران را محکوم می‌کند. سایت روزنامه هما حکم توقیف را در صفحه نخست شماره ٢٧ این روزنامه به تاریخ امروز منتشر کرده است. در این حکم، توقیف روزنامه با استناد به بند د ماده 7 قانون مطبوعات به دلیل فاقد مجوز بودن و با استناد به بند ٥ ماده ١٥٦ قانون اساسی* مبنی بر پیشگیری از وقوع جرم» توقیف شده است.» اعلام شده است. روزنامه آنلاین هما، ارگان هوادران محمود احمدی نژاد است.

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور سابق ایران یکی از دشمنان آزادی اطلاع رسانی بود. وی در همراهی و اطاعت از رهبر جمهوری اسلامی ایران علی خامنه‌ای، یکی دیگر از دشمنان آزادی اطلاع رسانی در جهان، از مسوولان سرکوب نظام‌مند معترضان، به ویژه پس از انتخاب مجدد به ریاست جمهوری در انتخابات مورد مناقشه ٢٢ خرداد ١٣٨٨، بازداشت و شکنجه‌ی بیش از ٢٠٠ روزنامه‌نگار و وب‌نگار و توقیف و تعطیلی بیش از ٢٠٠ رسانه در دو دوره‌ی ریاست جمهوری از سال ١٣٨٤ بود.

-----------

۹ بهمن ۱۳۹۳ – توقیف هفته‌نامه‌ی ستاره صبح

گزارش‌گران بدون مرز توقیف هفته‌نامه‌ی ستاره صبح را در تاریخ ٢٢ دی ماه ١٣٩٣ به دستور شعبه چهارم دادسرای فرهنگ و رسانه تهران را محکوم می‌کند. محمود علیزاده طباطبایی وکیل مدافع مدیرمسوول این هفته نامه به رسانه‌ها اعلام کرده است : « ستاره صبح به دلیل انتشار نامه علی مطهری خطاب به رییس قوه قضاییه، بر اساس بند ٥ ماده ١٥٦ قانون اساسی* مبنی بر پیشگیری از وقوع جرم توقیف شده است.» علی مطهری نماینده محافظه‌کار میانه رو تهران در نامه سرگشاده خود به شدت از گفته‌های صادق آملی لاریجانی مبنی بر «قانونی بودن حکم بازداشت خانگی رهبران جنبش اعتراضی به انتخاب مورد مناقشه محمود احمدی نژاد در انتخابات خرداد سال ١٣٨٨ انتقاد کرده بود. وی گفته بود این حکم صدور حکم از سوی شورای امنیت ملی صادر شده است.»

دو نامزد انتخابات گذشته میرحسین موسوی نخست وزیر سابق جمهوری اسلامی، کاندیدای انتخابات مخدوش ریاست جمهوری در سال ١٣٨٨ و صاحب امتیاز روزنامه ی توقیف شده کلمه سبز، همسرش زهرا رهنورد، روشنفکر و نویسنده و مهدی کروبی رئیس سابق مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی، صاحب امتیاز روزنامه توقیف شده اعتماد ملی، از تاریخ ٥ اسفند ١٣٨٩، در بازداشت خانگی بسر می‌برند و از همه حقوق خود محروم شده‌اند.

ستاره صبح قرار این هفته به صورت روزنامه سراسری منتشر شود.

*اصل‏ یکصد و پنجاه و ششم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
قوه‏ قضائیه‏ قوه‏ ای‏ است‏ مستقل‏ که‏ پشتیبان‏ حقوق‏
فردی‏ و اجتماعی‏ و مسئول‏ تحقق‏ بخشیدن‏ به‏ عدالت‏ و عهده‏ دار وظایف‏ زیر است‏
:
‎‎‎‎‎‎١ - رسیدگی‏ و صدور حکم‏ در مورد تظلمات‏، تعدیات‏، شکایات‏، حل‏ و فصل‏
دعاوی‏ و رفع خصومات‏ و اخذ تصمیم‏ و اقدام‏ لازم‏ در آن‏ قسمت‏ از امور حسبیه‏،
که‏ قانون‏ معین‏ می‏ کند.
٢ - احیای‏ حقوق‏ عامه‏ و گسترش‏ عدل‏ و آزادیهای‏ مشروع‏.
٣ - نظارت‏ بر حسن‏ اجرای‏ قوانین‏.
٤ - کشف‏ جرم‏ و تعقیب‏ مجازات‏ و تعزیر مجرمین‏ و اجرای‏ حدود و مقررات‏ مدون‏
جزایی‏ اسلام‏.
٥ - اقدام‏ مناسب‏ برای‏ پیشگیری‏ از وقوع‏ جرم‏ و اصلاح‏ مجرمین‏.

-------------------------

۷ بهمن ۱۳۹۳ - تفهیم اتهام محمد قوچانی و آزادی مهرداد سرجویی پس از سه سال محکومیت

گزارش‌گران بدون مرز از احضار و تفهیم اتهام محمد قوچانی سردبیر روزنامه‌ی توقیف شده مردم امروز در تاریخ ٦ بهمن ۱۳۹۳ مطلع شده است. این روزنامه‌نگار از سوی شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه احضار و به اتهام توهین به مقدسات تفهیم اتهام شده است. روزنامه‌ی مردم امروز در تاریخ ۲۷ دی ماه ۱۳۹۳ برای انتشار عکس جرج کلونی در صفحه نخست خود و استفاده از نقل قول وی در تیتر «من هم شارلی هستم» در شماره ۲۳ دی ماه روزنامه، توقیف شده بود. محمود علیزاده طباطبایی در گفت‌وگو با رسانه‌ها اعلام کرده است « پس از تحقیقات و تفهیم اتهام، آخرین دفاع از موکلم اخذ شد. بازپرس برای مدیرمسئول روزنامه مردم امروز قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی صادر کرد که ما این وثیقه را تودیع کردیم.»

گزارش گران بدون مرز همچنین از آزادی مهرداد سرجویی همکار بسیاری از نشریه‌های انگلیسی زبان در تهران، در تاریخ ۲۳ دی ۱۳۹۳ پس از سپری کردن مدت محکومیت سه ساله خود, مطلع شده است. این روزنامه‌نگار در ۸ آذر ماه ۱۳۹۱ پس از احضار به شعبه اجرای احکام مستقر در زندان اوین زندانی شده بود. نخستین بار مهرداد سرجویی در دی ماه تیرماه ١٣٩٠ به اتهام “جاسوسی و همکاری با دول متخاصم از طریق انتشار تحلیل، مقاله، مصاحبه و خبر به نفع کشورهای معاند” بازداشت و در دی ماه همان سال از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ده سال زندان محکوم اما درخواست تجدید نظر با سپردن وثیقه از زندان آزاد شد. شش ماه بعد شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر این حکم را به سه سال حبس قطعی و هفت سال تعلیقی تعدیل داد.

------------------

۱ بهمن ۱۳۹۳ - بازداشت یک روزنامه‌نگار مدافع حقوق زنان

گزارش‌گران بدون مرز از بازداشت زهرا خندان روزنامه‌نگار و همکاری بسیاری از رسانه‌های اصلاح‌طلب و وب‌نگار مدافع حقوق زنان در تاریخ ۲۹ دی ماه ۱۳۹۳ مطلع شده است. وی، پس از بازرسی منزلش از سوی ماموران لباس شخصی اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شده است. دلایل این بازداشت و محل بازداشت این روزنامه‌نگار به شکل رسمی اعلام نشده است. بنا بر اطلاعات گردآوری شده از سوی گزارش‌گران بدون مرز، زهرا خندان همزمان است با بازداشت برخی فعالان حقوق زنان در تهران، احتمال دارد این بازداشت‌ها در رابطه با راه‌اندازی کارزاری برای آزادی مهدیه گلرو فعال حقوق زنان باشد. مهدیه گلرو در تاریخ ۳۰ مهرماه امسال، در تجمع اعتراض به اسید پاشی‌ بر زنان در شهرهای تهران و اصفهان، در برابر مجلس شورای اسلامی بازداشت شده بود.

--------------------------

۲۹ دی ماه ۱۳۹۳- بازداشت خشونت آمیز شهروند وبنگار در دادگاه انقلاب اسلامی

گزارش‌گران بدون مرز بازداشت آتنا فرقدانی فعال حقوق بشر را در تاریخ ۲۱ دی ماه ۱۳۹۳در پی احضار به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران محکوم می‌کند. وی پیش از این در تاریخ ۲ شهریور ۱۳۹۳ از سوی ماموران اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و تا پیش از آزادی موقت در تاریخ ۱۱ ابان با سپردن ۶۰۰ میلیون تومان، در بند ۲ الف زندان اوین بسر برده بود. احضار فوری وی به دادگاه پس از انتشار ویدئوی است که در آن این زن جوان آزارگری‌های دوران حبس خود را در زندان اوین شرح داده است. «روزی ۹ ساعت بازجویی داشتم،(….) اول از صفحه‌ی فیس‌بوکم شروع کردند و اولین برگه‌ای که جلو من گذاشتند طرحی بود که از نمایندگان مجلس کشیده بودم.(...) موضوعی هم که خیلی برایشان اهمیت داشت این بود که چرا این همه با خانواده شهدای ۸۸ و زندانیان سیاسی از جمله بهائیان ارتباط دارم. هم داخل حمام و هم داخل دستشویی دوربین بود و وقتی می‌پرسیدیم این دوربین‌ها چیست٬ می‌گفتند این‌ها کار نمی‌کند. آن روز در سطل آشغال دستشویی دو تا لیوان یکبار مصرف کاغذی دیدم. آن‌ها را برداشتم و زیر لباسم گذاشتم وقتی من را سلولم می‌بردند، یکدفعه دیدم پچ پچ چند تا از مامورا می‌آید که دوربین را عقب و جلو بزن و این لیوان‌ها را برای چه می‌خواهد. تازه متوجه شدم که دوربین‌های دستشویی و حمام کار می‌کند.(….) بعد که داخل سلول‌ام شدم یک دفعه یکی از خانم‌ها چنان وحشیانه در آهنی سلول را باز کرد و گفت لباس‌هایت را بکن(….) یکی از خانم‌ها دست‌هایم را محکم کوبید به دیوار پشت سرم (که استخوان دستم خیلی ورم کرد و تا مدت‌ها درد داشتم) و دو نفر از ماموران خانم به زور لباس بالا تنه‌ام را کامل درآوردند و به حدی وحشیانه این کار را می‌کردند که جای چنگشان تا مدت‌ها روی بدنم مانده بود و به زور و بد‌ترین فحش‌ها را که نمی‌توانم بر زبان بیاورم نثارم کردند و لباس پایین تنه‌ام را هم کامل پایین کشیدند... حتی تکرار و یاد آن لحظات تمام بدنم را به لرزه در می‌آورد خیلی لحظه بدی بود. کاملا بهم ریختم.»

آتنا فرقدانی متهم به «تبلیغ علیه نظام، اقدام علیه امنیت کشور، تجمع و تبانی با افراد ضدانقلاب و فرقه ضاله، توهین به نمایندگان مجلس از طریق مهارت نقاشی و توهین به مقام معظم رهبری و سپاه پاسداران » شده است. به گفته خانواده‌اش آتنا در روز احضار به دادگاه و به هنگام انتقال به زندان از سوی ماموران مورد خشونت قرار گرفته است. پدرش در مصاحبه با چند رسانه‌ اعلام کرده است «در جلو چشمان ما به دخترم سیلی زدند.» وی هم‌اکنون در بند زندانیان عادی زندان قرچک در وارمین زندانی است.

-------------

آرشیو خبر‌های سرکوب آزادی اطلاع‌رسانی در ایران از خرداد ١٣٨٨ تادی ماه١٣٩٢

------------

خبر‌های سرکوب آزادی اطلاع‌رسانی در ایران دی ماه ١٣٩۵ – دی ماه ۱۳۹۶

خبر‌های سرکوب آزادی اطلاع‌رسانی در ایران دی ماه ١٣٩۴ – دی ماه ۱۳۹۵

خبر‌های سرکوب آزادی اطلاع‌رسانی در ایران دی ماه ١٣٩٣ – دی ماه ۱۳۹۴

خبر‌های سرکوب آزادی اطلاع‌رسانی در ایران دی ماه ١٣٩٢- دی ماه ١٣٩٣

خبر‌های سرکوب آزادی اطلاع‌رسانی در ایران دی ماه ١٣٩١- دی ماه ١٣٩٢

خبر‌های سرکوب آزادی اطلاع‌رسانی در ایران: دی ماه ١٣٩٠- دی ماه ١٣٩١

خبر‌های سرکوب آزادی اطلاع‌رسانی در ایران: دی ماه ١٣٨٩- دی ماه ١٣٩٠

خبر‌های سرکوب آزادی اطلاع‌رسانی در ایران: بهمن ١٣٨٨- دی ماه ١٣٨٩

خبر‌های سرکوب آزادی اطلاع‌رسانی در ایران: خرداد ١٣٨٨ - دی ماه ١٣٨٨