تازه‌ها

26 دسامبر 2014 - به روز شده در 9 ژانویه 2018

خبر‌های سرکوب آزادی اطلاع‌رسانی در ایران دی ماه ١٣٩٢- دی ماه ١٣٩٣


۵ دی ۱۳۹۳ – توقیف روزنامه‌ی روزان و بازداشت یغما فشخامی را محکوم می‌کنیم.

گزارش‌گران بدون مرز اعمال فشار دستگاه قضایی ایران بر روزنامه‌ها و توقیف روزنامه‌‌ی اصلاح طلب روزان را محکوم می‌کند. این روزنامه در تاریخ ٢ دی ماه ١٣٩٣ به دستور دادستانی تهران توقیف شد. به گفته‌ی مدیر مسئول این روزنامه « معاون مطبوعاتی فرهنگ و ارشاد اسلامی» با تأیید خبر توقیف «اظهار کرده که وزارت ارشاد اسلامی با توقیف روزنامه موافق نبوده و احتمالا موضوع مربوط به مطالب روزان در روز شنبه ٢٩ آذرماه بوده است.» روزان در این تاریخ به مناسبت پنجمین سالگرد درگذشت آیت الله حسین‌علی منتظری ویژه نامه‌ای منتشر کرده بود.

آیت‌الله منتظری ٨٧ ساله یکی از معماران جمهوری اسلامی بود که از سوی آیت‌الله خمینی به جانشینی خود انتخاب شد، اما با اعتراض به وضعیت زندانیان سیاسی و کشتار زندانیان سیاسی در سال ١٣٦٧ از قدرت کناره گرفت. همزمان با اعلام درگذشت ایت‌الله در ١٩ اذر ماه ١٣٨٨ در شهر قم، نهادهای امنیتی و وزارت ارشاد برای ممانعت از انتشار خبر و عکس از عزاداری مردم در صفحه اول روزنامه‌ها تدابیر امنیتی شدید را به اجرا گذاشتند. سرعت اتصال به اینترنت و تلفن در بسیاری از مناطق ایران به ویژه در قم، اصفهان، نجف آباد و تهران با اختلال روبرو شد. برخی از فعالان مدنی و روزنامه‌نگاران نیز تهدید و دستگیر شدند. روزنامه اندیشه نو از سوی هیات نظارت بر مطبوعات توقیف شد. برنامه ویژه ای درگذشت آیت‌الله منتطری در شبکه تلویزیونی بی بی سی فارسی، با ارسال پارازیت با اختلال مواجه شوند.

در تاریخ ٣ دی ماه ١٣٩٣ ،یغما فشخامی روزنامه‌نگار سرویس سیاسی روزنامه روزان نیز پس از بازرسی منزل اش از سوی ماموران امنیتی با لباس شخصی بازداشت شد. دلیل این بازداشت هنوز از سوی مسئولان قضایی اعلام نشده است.

---------------

۱۳ آذر ۱۳۹۳ - بازداشت یک روزنامه‌نگار برای افشای فساد و سواستفاده مالی

گزارش‌گران بدون مرز در تاریخ ۷ آذر ۱۳۹۳ از بازداشت علی غزالی مدیر سایت اطلاع رسانی بازتاب امروز مطلع شده است. این روزنامة نگار از سوی ماموران لباس شخصی وزارت اطلاعات بازداشت و به زندان اوین برده شده است. بنا بر اطلاعات انتشار یافته بر روی صفحه فیس بوک بازتاب امروز، «علی غزالی با حکم صادره از سوی دادسرای رسانه و فرهنگ تهران و بنا بر شکایت مدیران بانک سپه برای انتشار مطلبی در باره سواستفاده ای مالی برخی از مدیران این بانک بازداشت شده است»

مدیر سایت بازتاب امروز پیش از این در تاریخ ١٤ اردیبهشت ١٣٩٢ نیز به دلیل انتقاد از برخی از مسوولان دولت احمدی نژاد به مدت دو هفته بازداشت شده بود.

--------------------

۵ آذر ۱۳۹۳ – حسین درخشان با عفو مدت محکومیت‌اش آزاد شد

گزارش‌گران بدون مرز از آزادی حسین درخشان روزنامه‌نگار و وب نگار در تاریخ ۲۸ آبان ١٣٩۳ مطلع شده است. وی خبر آزادی خود را در شبکه احتماعی اعلام کرده است « سه‌شنبه پس از اینکه مرخصی دو هفته ای ام تمدید نشد و دستور دادند به زندان برگردم، ساعت٦ عصر از قرنطینه به اندرزگاه ٨ اوین رسیده بودم و تازه داشتم با همه سلام و علیک می کردم که ابلاغ شد باقی مانده حبسم مورد عفو مقام معظم رهبری قرار گرفته است. آزاد شدم»

حسین درخشان در تاریخ ١١ آبان ١٣٨٧ پس از چندین بار احضار و بازجویی در تهران از سوی مقامات امنیتی بازداشت شد. در مهرماه ۱۳۸۹, به اتهام هایی چون همکاری با دول متخاصم، تبلیغ علیه نظام، تبلیغ به نفع گروهک های ضد انقلاب، توهین به مقدسات و راه اندازی و مدیریت سایت های مبتذل و مستهجن از سوی شعبه ١٥ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ۱۹ سال و نیم زندان، پنج سال محرومیت از عضویت در احزاب و فعالیت در رسانه‌ها و بازگرداندن وجوه اخذ شده به مبلغ ۷۵۰ ۳۰ یورو، ٦۰۰ ۲ هزار و دلار و ۲۰۰ پوند انگلیس محکوم شد.

-----------------

٢١ ابان ١٣٩۳ - آزادی یک روزنامه‌نگار پس از سپری کردن محکومیت‌ شش ماهه

گزارش‌گران بدون مرز از آزادی ریحانه طباطبایی همکار بسیاری از روزنامه‌های اصلاح‌طلب در تاریخ ۲۰ ابان ١٣٩۳ مطلع شده است. وی در تاریخ ٢٩ خرداد امسال برای سپری کردن محکومیت شش ماه حبس خود روانه زندان اوین شده بود. این روزنامه‌نگار در تاریخ ١٥ فروردین ١٣٩١ از سوی شعبه ٢٨ دادگاه انقلاب تهران به یک سال زندان محکوم شده بود که این حکم از سوی دادگاه تجدید نظر به شش ماه کاهش یافت. پیش از این روزنامه‌نگار سابق روزنامه شرق در تاریخ ٢١ آذر ماه ١٣٨٩ از سوی ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و به زندان اوین انتقال یافته بود، که در تاریخ ٢٦ دی ماه همان سال با سپردن وثیقه ١٠ میلیون تومانی به شکل موقت آزاد شده بود.

----------------

۱۲ آبان ۱۳۹۳ - آزادی موقت خبرنگار عکاس ایسنا

گزارش‌گران بدون مرز از آزادی موقت، اریا جعفری عکاس خبرنگار خبرگزاری ایسنا در اصفهان با سپردن وثیقه تا زمان برگزاری دادگاه، در تاریخ ۱۰ آبان ۱۳۹۳ ، مطلع شده است. وی روز نخست ابان، پس از بازرسی منزلش از سوی ماموران امنیتی با لباس شخصی بازداشت شده بود. احتمال دارد اتهام این خبرنگار پوشش خبری اعتراض صدها شهروند در برابر دادگستری اصفهان در تاریخ ۳۰ مهرماه، به اسید پاشی‌ و خشونت علیه زنان باشد.

-------------

۲۹ مهر ۱۳۹۳ -- آزادی یک روزنامة نگار زندانی با اجرای ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی

گزارش‌گران بدون مرز،گزارش‌گران بدون مرز از آزادی مرضیه رسولی روزنامه نگار و همکار صفحات فرهنگی و ادبی بسیاری از روزنامه‌های تهران در تاریخ ۲۷ مهر ۳۹۳ مطلع شده است. این روزنامه‌نگار به دو سال زندان و ٥٠ ضربه شلاق برای «اجتماع و تبانی و تبلیغ علیه نظام» محکوم شده بود، که در دادگاه تجدید نظر این محکومیت به یک سال زندان تبدیل شد. وی در تاریخ ١٧ تیر پس از احضار از سوی دایره اجرای احکام در زندان اوین زندانی شد. آزادی این روزنامه‌نگار با اجرای ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی (تصویب شده در سال ۱۳۹۲) ممکن شده است. در این قانون مقرر شده است که در صورت تعدد جرائم از انواع مختلف در مورد همه آن‌ها حداکثر مجازات صادر می‌شود، ولی تنها مجازات اشد اجرا می‌شود و بقیه مجازات‌ها اجرا نمی‌شود. مرضیه رسولی پیش از این در تاریخ ٢٨ دی ماه ١٣٩٠ در تهران بازداشت در تاریخ ٧ اسفندماه همان سال به شکل موقت، با سپردن ٣٠٠ میلیون تومان وثیقه آزاد شده بود.

در صورت اجرای ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی هزارن زندانی از این میان بسیاری از روزنامة نگاران و وب‌نگارانی که هم‌اکنون در زندان هستند آزاد خواهند شد.

-------------------

۱۵ مهر ۱۳۹۳ - بهمن احمدی امویی پس از سپری کردن محکومیت خود و یگانه صالحی به شکل موقت آزاد شدند

گزارش‌گران بدون مرز،در تاریخ ۱۲ مهر ۱۳۹۳ از آزادی بهمن احمدی امویی همکار بسیاری از روزنامه‌های اصلاح‌طلب، پس از پایان یافتن مدت محکومیت‌اش مطلع شده است. این روزنامه‌نگار به همراه همسرش ژیلا بنی یعقوب، در تاریخ ٣٠ خرداد ١٣٨٨ و در پی اعتراضات مردمی به انتخاب مجدد محمود احمدی‌نژاد در انتخابات مورد مناقشه‌ی ٢٢ خرداد ١٣٨٨ دستگیر شده بود. بهمن احمدی امویی برای انتشار مقالاتی انتقادی به دولت احمدی نژاد، به پنج سال زندان محکوم شد.ژیلا بنی یعقوب در تاریخ ٢ شهریورماه ١٣٨٨ با سپردن وثیقه‌ای سنگین آزاد شد اما در ٢٢ آبان ١٣٨٨ شعبه ٥٤ دادگاه تجديد نظر استان تهران، حکم يك سال زندان و ٣٠ سال محروميت از روزنامه‌نگاری را که پیش از این از سوی شعبه ٢٦ دادگاه انقلاب به رياست قاضی پير‌عباسی صادر شده بود، تائید کرد. وی در تاریخ ١٢ شهریور ١٣٩١ برای سپری کردن یکسال محکومیت خود به زندان اوین احضار و پس از سپری کردن این مدت آزاد شد.

سازمان همچنین از آزادی موقت در تاریخ۱۰ مرداد ۱۳۹۳، یگانه صالحی با سپردن وثیقه‌ای سنگین و در انتظار ادامه دادرسی مطلع شده است. همکار نشریه انگلیسی زبان نشنال در امارات متحده عربی، به همراه همسرش جیسون رضاییان، روزنامه‌نگار سی وهفت ساله و دارای ملیت ایرانی و آمریکایی، و دو شهروند ایرانی امریکایی دیگر در تاریخ ۳۰ تیرماه ۱۳۹۳ در منازل خود از سوی ماموران لباس شخصی بازداشت شده‌اند.دو تن آخر عکاس خبرنگار مستقل و همسرش که خانواده‌های آن‌ها خواهان افشای نامشان نیست، یک ماه بعد با سپردن وثیقه‌های بسیار سنگین به شکل موقت آزاد شدند. جیسیون رضاییان همچنان به شکل خودسرانه در بازداشت بسر می‌برد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، محمد کوشش، مدیرکل مطبوعات خارجی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، با تایید خبر آزادی یگانه صالحی، گفته است که مجوز خبرنگاری وی لغو نشده است. وی به گزارش روزنامه واشنگتن پست پاسخ داده است که یک روز پیشتر، خبر آزادی یگانه صالحی را منتشر و به نقل از برادر جیسون رضاییان نوشته بود که مجوز خبرنگاری این روزنامه‌نگار در ایران لغو شده است.

------------

۲۵ شهریور ١٣٩٣ - آزادی دو وب‌نگار و بازداشت یک نویسنده

گزارش‌گران بدون مرز زندانی کردن علی اصغر غروی نویسنده مقاله «امام؛ پیشوای سیاسی یا الگوی ایمانی» را که بهانه‌ی توقیف روزنامه بهار شد، محکوم می‌کند.

این نویسنده ٧٣ ساله‌ی بیمار در تاریخ ٢٣ شهریور و در پی احضار دایره اجرای احکام زندان اوین، برای سپری کردن باقی‌مانده دوران محکومیت خود روانه زندان شد. وی در تاریخ ۲۰ ابان ١٣٩٢ بازداشت و تا ۱۷ دی ماه را در زندان بسر برد. در تاریخ ٢١ اردیبهشت امسال شعبه ٧٦ دادگاه کیفری تهران وی را به شش ماه حبس تعزیری محکوم کرد، این حکم در ٢٨ مرداد ماه از سوی شعبه ٣٢ دیوان عالی قضایی تأیید شد. بنا بر این حکم سعید پورعزیزی مدیر مسئول روزنامه بهار نیز به ٩١ روز زندان قطعی و دو سال حبس تعلیقی محکوم شد، سپس محکومیت زندان وی به ده میلیون جریمه نقدی تبدیل شده است. اما روزنامه‌ی بهار توقیف دائم شد.

گزارش‌گران بدون مرز همچنین در تاریخ ١٧ و ٢١ شهریور ماه از آزادی دو روزنامه‌نگار و وب‌نگار زندانی، محمد داوری و سعید حائری پس از سپری کردن مدت محکومیت پنج و دو ساله‌شان مطلع شده است.

محمد داوری سردبیر سایت سحام نیوز در تاریخ ١٧ شهریور ١٣٨٨، و در پی یورش ماموران انتظامی به دفتر حزب اعتماد ملی بازداشت شد. این روزنامه‌نگار برای تحقیق و انتشار مطالبی در باره بد رفتاری و خشونت جنسی علیه بازداشت شدگان، اعتراضات مردمی، به اتهام «تبلیغ علیه نظام» در آبان ماه همان سال در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران محاکمه و به پنج سال زندانی محکوم شده بود.

سعید حائری وب‌نگار و عضو کمیته گزارشگران حقوق بشر در تاریخ ٢٣ دی ماه ١٣٩١ برای تحمل دو سال محکومیت زندانی شد. وی پیش از این در دی ماه ١٣٨٨ نیز بازداشت شده بود که پس از چهار ماه زندان با سپردن ٥٠٠ میلیون تومان وثیقه به شکل موقت آزاد شده بود. سعید حائری در دادگاه بدوی به دوسال و نیم زندان و ٧٤ ضربه شلاق برای تبلیغ علیه نظام محکوم شده بود، که این حکم در شعبه٣٦ دادگاه تجدید نظر به دوسال زندان قطعی تعدیل یافت.

دو همکار دیگر سعید حائری در کمیته گزارشگران حقوق بشر نیز که زندانی بودند، از زندان آزاد شده‌اند. شیوا نظر اهاری که به چهار سال زندان محکوم شده بود و در تاریخ ١٨ شهریور ١٣٩١ زندانی شده بود در شهریور ١٣٩٢ به دلیل پزشکی از زندان آزادی شد. سعید جلالی فر که به سه سال محکوم شده‌بود،از تاریخ ٩ مرداد ماه ١٣٩٠ در زندان بسر می‌برد، در بهمن ماه ١٣٩٣ پس از سپری کردن مدت محکومیت آزاد شد.

------------------

۱۳ شهریور ۱۳۹۳- مهدی محمودیان درپی پایان دوران محکومیت پنج ساله خود آزاد شد

گزارش‌گران بدون مرز،در تاریخ ۱٢ شهریور ۱۳۹۳ از آزادی مهدی محمودیان همکار بسیاری از روزنامه‌های اصلاح‌طلب، مطلع شده است. این روزنامه‌نگار در تاریخ ١٦ شهریور ماه سال ١٣٨٨ بازداشت و در پایان همان سال در دادگاه محاکمه و به پنج سال زندان محکوم شد.

روزنامه‌نگاری که افتضاح بازداشتگاه غیر قانونی کهریزک را افشا کرده بود. پس از انتخابات مورد مناقشه خرداد ١٣٨٨، در این بازداشت‌گاه تعدادی از معترضان زندانی که دست کم سه تن از آن‌ها بر اثر بدرفتاری و شکنجه ماموران به قتل رسیدند.

---------------

١٢ شهریور ۱۳۹۳ - بازداشت روزنامه‌نگاران در تهران ادامه دارد

گزارش‌گران بدون مرز بازداشت عمار کلانتری سردبیر خبرگزاری دانشگاه آزاد - انا را در تاریخ ١٠ شهریور ۱۳۹۳ محکوم می‌کند. این روزنامه‌نگار در محل کارش از سوی نیروهای امنیتی شخصی پوش بازداشت و به زندان اوین منتقل شده است. علت بازداشت وی رسما از سوی دستگاه قضایی اعلام نشده است، اما فواد صادقی یکی از همکاران پیشین روزنامه‌نگار در صفحه فیس بوک خود نوشته است که « وی برای تحمل چهار سال محکومیتی که تا کنون معلق شده بود، به زندان اوین برده شده است.» در اسفند ماه ١٣٨٨ عامر کلانتری برای « توهین» با شکایت محمد علی رامین، معاون وقت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مشاور محمود احمدی نژاد محاکمه و به زندان محکوم شده بود.

-------

۳ شهریور ۱۳۹۳ – آزادی محمدرضا پورشجری پس از پایان محکومیت چهار ساله

گزارش‌گران بدون مرز در تاریخ اول شهریور ۱۳۹۳، از آزادی محمدرضا پورشجری، مدیر وبلاگ گزارش به خاک ایران، مطلع شده است.

این وبلاگ نویس در تاریخ ١٢ شهریور ١٣٨٩ بازداشت شد و در اردیبهشت ماه سال ١٣٩٠ از سوی شعبه ١٠٩ دادگاه انقلاب کرج به اتهام توهین به مقامات مسئول جمهوری اسلامی و تبلیغ علیه نظام، به سه سال زندان محکوم شد و در اردیبهشت سال بعد مجدداً محاکمه و به اتهام توهین به مقدسات از سوی همان شعبه دادگاه به یک سال زندان قطعی محکوم شد بود. در این دو دادگاه محمدرضا پورشجری از امکان دفاع قانونی و داشتن وکیل محروم شده بود. از شهریور ١٣٩٠ وی به بند زندانیان عادی زندان مرکزی کرج منتقل شده است.

-----------------

۳۰مرداد ۱۳۹۳- آزادی موقت دو روزنامه نگار و عکاس

گزارش‌گران بدون مرز از آزادی موقت در تاریخ ۲۹ مرداد ۱۳۹۳، صبا آذرپیک روزنامه‌نگار ماه‌نامه تجارت فردا و روزنامه اعتماد و عکاس مستقل آمریکایی ایرانی مطلع شده است. این خبرنگار مستقل، که با بسیاری از رسانه‌ها همکاری داشته - خانواده‌ی وی خواهان انتشار نامش نیست، در تاریخ ۳۰ تیرماه ۱۳۹۳ همزمان با جیسون رضاییان، گزارش‌گر دارای ملیت ایرانی و آمریکایی واشنگتن پست و همسر ایرانی‌اش یگانه صالحی، همکار نشریه انگلیسی زبان نشنال در امارات متحده عربی بازداشت شده بود. روزنامه واشنگتن پست خبر آزادی موقت و با سپردن وثیقه همکار خود را تائید کرده است.

صبا آذرپیک عصر روز ۲۹ مرداد ماه، پس از سپری کردن بیش از هشتاد روز در انفرادی، با سپردن ۲۰۰ میلیون وثیقه آزاد شد. وی در تاریخ ٧ خرداد ١٣٩٣ بازداشت شده بود، اما محل بازداشت و نهاد بازداشت کننده این روزنامه‌نگار همچنان به شکل رسمی اعلام نشده است.

با وجود آزادی این دو زن روزنامه‌نگار، جمهوری اسلامی ایران همچنان با ۸ زندانی بزرگترین زندان جهان برای روزنامه‌نگار و وب‌نگاران زن است.

گزارش‌گران بدون مرز همچنین از بازداشت چندین شهروند‌وب‌نگار در تاریخ ۵ مرداد ماه ١٣٩٣، در شهر مشهد مطلع شده است. زهرا کعبی،اسماعیل ایزدی،حمید حکمتی، علی چینی‌ساز، فرجاد صالحی و فرید صارمی در مرکز فرهنگی خاک بازداشت و به محل نامعلومی منتقل شده‌اند. همزمان محل زندگی برخی از این بازداشت شدگان بازرسی و کامپیوتر و اسناد شخصی آن‌ها از سوی ماموران شخصی پوش وزارت اطلاعات ضبط شده است. سه هفته پس از این بازداشت ها هنوز خانواده‌ها و وکلای آن‌ها از محل و دلایل بازداشت مطلع نشده‌اند.

---------------------

٢۱ مرداد ۱۳۹۳ -تعطیل کردن چندین شبکه تلویزیونی خصوصیِ ِ مذهبی

گزارش‌گران بدون مرز از تعطیل کردن دفاتر چندین شبکه تلویزیونی خصوصی نزدیک به آیت‌الله صادق شیرازی ( روحانی بنیادگرایی که از آغاز انقلاب منتقد نظام است)مطلع شده است. در تاریخ ١٢ مرداد ١٣٩٣، وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: « دفاتر تولید تعدادی از شبکه‌های ماهواره‌ای که در چهار استان کشور به طور مخفیانه و غیر قانونی در راستای ایجاد اختلافات مذهبی وتشدید تفرقه در جهان اسلام وتخریب وجهه تشیع فعالیت می‌نمودند، شناسایی گردیده وبا حکم قضایی تعطیل و عوامل آنها بازداشت شدند.» در این بیانیه همچنین این شبکه‌ها به همکاری با «شبکه‌های ماهواره‌ای که مرکز پخش آنها در انگلیس وآمریکا‌ست» و «اختلاف افکنی بین پیروان مذاهب اسلامی از طریق توهین و افترا به مقدسات آنها، اهانت به علمای جهان اسلام » متهم شده‌اند.

ماموران شخصی پوش وزارت اطلاعات پس از بازرسی از دفاتر شبکه‌های امام حسین، ابوالفضل عباس، القائم، المهدی و الزهرا، وسائل فنی، ارتباطاتی، کامپیوتر و .. را ضبط و این امکان را پلمپ کردند. تعدادی از همکاران این شبکه‌ها نیز در شهرهای تهران، مشهد، اصفهان و قم با خشونت و به شکل خودسرانه بازداشت شده‌اند، از این میان حامد تقی‌پور یکی از تهیه‌کنندگان برنامه‌های مذهبی در شهر مشهد و مسعود بهنام که به هنگام بازداشت بیمار و در یکی از بیمارستان‌های شهر اصفهان بستری بوده است. محل بازداشت این افراد اعلام نشده است.

سانسور این شبکه در حالی است که تعداد دیگر از این شبکه‌های خصوصی که تحت کنترل رژیم هستند به برنامه‌های کین‌پراکن « بین پیروان مذاهب اسلامی» و توهین به علمای اسلامی سنی ادامه می‌دهند.

-----------------------

۲٠ مرداد ۱۳۹۳ - محکومیت سنگین برای سراج الدین میردامادی

گزارش‌گران بدون مرز محکومیت به شش سال زندان برای سراج‌الدین میردامادی،همکار بسیاری از رسانه‌ها از این میان روزنامه توقیف شده حیات نو و رادیو زمانه، را محکوم می‌کند. وی در تاریخ شنبه ٢٠ اردیبهشت پس از احضار به دادستانی اوین بازداشت و در تاریخ ۳۰ تیرماه به اتهام «اجتماع و تبانی و تبلیغ علیه نظام» از سوی شعبه ١٥ دادگاه انقلاب محاکمه شده بود.

----------------

۲۵ تیرماه ۱۳۹۳- سیامک قادری پس از سپری کردن چهار سال محکومیت خود آزاد شد

گزارش‌گران بدون مرز،در تاریخ ٢٢ تیرماه ۱۳۹۳ از آزادی سیامک قادری خبرنگار سابق خبرگزاری ایرنا در پی پایان مدت محکومیت چهار ساله خود، مطلع شده است. این روزنامه‌نگار در تاریخ ١٦ مرداد ماه سال ١٣٨۹ بازداشت و در روز یک بهمن همان سال با اتهام تبلیغ علیه نظام به وسیله انتشار اخبار گذب در وبلاگ به ٤ سال زندان محکوم شده است. وی یکی از منتقدان نحوه اداره خبرگزاری ایرنا بود در حوادث بعد از انتخابات ریاست جمهوری، در وبلاگی به نام ایرنای ما گزارش هایی در باره حوادث پس از انتخابات منتشر کرد. این وبلاگ چند بار فیلتر شد و سیامک قادری که سابقه ۱۸ سال کار در ایرنا را داشت از این خبرگزاری اخراج شد. یکی از اتهامات این خبرنگار انتشار مصاحبه با همجنس گرایان است. محمود احمدی نژاد در سال ١٣٨٦ در یک سخنرانی جنجال برانگیز در دانشگاه کلمبیا امریکا اعلام کرده بود که در ایران همجنس گرا وجود ندارد.

سیامک قادری یکی از « ١٠٠ قهرمان اطلاع رسانی» است که گزارش‌گران بدون مرز

به مناسبت روزجهانی آزادی مطبوعات،برای نخستین بار فهرست آن‌ها را در جهان را منتشر کرد.

-----------------------------------------

١٧ تیر ١٣٩٣ - مرضیه رسولی، سومین روزنامه‌نگار زن زندانی در یک ماه گذشته

گزارش‌گران بدون مرز زندانی کردن مرضیه رسولی روزنامه نگار و همکار صفحات فرهنگی و ادبی بسیاری از روزنامه‌های تهران را، در تاریخ ١٧ تیر محکوم می‌کند. وی، پیش از این در تاریخ ٢٨ دی ماه ١٣٩٠ در تهران بازداشت و تا هنگام آزادی موقت در تاریخ ٧ اسفندماه همان سال، و با سپردن ٣٠٠ میلیون تومان وثیقه، در سلول‌های انفرادی بند دو الف زندان اوین که در کنترل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است، بسر برده بود. مرضیه رسولی که به دو سال زندان و ٥٠ ضربه شلاق برای «اجتماع و تبانی و تبلیغ علیه نظام» محکوم شده است، امروز پس از احضار از سوی دایره اجرای احکام در زندان اوین زندانی شد. بنا بر گفته این روزنامه‌نگار، تأیید حکم دادگاه بدوی از سوی دادگاه تجدیدنظر به وی ابلاغ نشده است.

مرضیه رسولی سومین روزنامه‌نگار زنی است، که در یک ماه گذشته برای سپری کردن مدت محکومیت خود به زندان اوین فراخوانده شده است. در تاریخ ١٧ خرداد، مهنازمحمدی خبرنگار و مستندساز برای سپری کردن پنج سال محکومیت قطعی زندانی شد. در تاریخ ٢٩ خرداد، ریحانه طباطبایی، روزنامه‌نگار سابق شرق، برای سپری کردن محکومیت شش ماه حبس خود روانه زندان اوین شد.

ایران با ٦٤ روزنامه‌نگار و شهروند وب‌نگار زندانی یکی از پنج زندان بزرگ جهان برای فعالان رسانه‌ای است.

-------------------------

١٧ خرداد ١٣٩٣ - زندانی کردن مهناز محمدی خبرنگار مستندساز را محکوم می‌کنیم

گزارش‌گران بدون مرز زندانی کردن مهناز محمدی خبرنگار و مستندساز را در تاریخ ١٧ خرداد محکوم می‌کند.

مهناز محمدی، پیش از این، چند بار بازداشت شده بود نخست، در تاریخ ٨ مرداد ١٣٨٨ که به همراه جعفر پناهی در بهشت زهرا و سپس در تاریخ ٥ تیرماه ١٣٩٠ که در منزلش از سوی ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شده بود، در هر دو بار یک ماه را در زندان بسر برد و با سپردن وثیقه‌ای سنگین تا برگزاری دادگاه آزاد شده بود. وی در تاریخ ٦ مهرماه در شعبه ٢٨ دادگاه انقلاب محاکمه و در تاریخ ٢٣ آبان ماه مطلع شده بود که به پنج سال زندان محکوم شده است. این مستند ساز و سینماگر در پی تأیید محکومیت، از سوی دایره اجرای احکام احضار شده بود که در روز ١٧ خرداد خود را به زندان اوین معرفی کرد.

مهناز محمدی، فعال مدافع حقوق زنان برای مستندهایی در باره وضعیت زنان در ایران از این میان «زنان بدون سایه» شناخته شده است. در فستیوال کن2011، گستاو گاورس سینماگر نامی، پیام مهناز محمدی را، که به دلیل ممنوع خروج شدن نتوانسته بود، در این جشنواره شرکت کند، قرائت کرد، وی در این پیام گفته بود: من، هم يک زن هستم و هم يک سینماگر، دو دليل کافی برای آن که در اين کشور مجرم به حساب آيم.

------------------

٢٢ اردیبهشت ١٣٩٣- بازداشت روزنامه‌نگارسجاد میردامادی

گزارش‌گران بدون مرز بازداشت سراج میردامادی همکار بسیاری از رسانه‌ها از این میان روزنامه توقیف شده حیات نو و رادیو زمانه را محکوم می‌کند، وی در تاریخ شنبه ٢٠ اردیبهشت پس از احضار به دادستانی اوین بازداشت شد.

این روزنامه‌نگار و فعال سیاسی، که از سال ١٣٨٢ در فرانسه زندگی می‌کرد، در مرداد ماه سال گذشته و پس از انتخاب حسن روحانی محافظه‌کاری میانه‌رو، به ریاست جمهوری ایران به کشورش بازگشت. در بدو ورود پاسپورت وی ضبط و سپس در پی چندین بار احضار به دادستانی با اتهام « اقدام علیه امنیت ملی» تفهیم اتهام و ممنوع خروج شد. در تاریخ ٢٨ دی ماه ١٣٩٢ به شعبه ١٥ دادگاه انقلاب تهران احضار اما پرونده از سوی رئیس دادگاه برای «تکمیل» به دادسرا ارجاع داده شد.

صدرا میردامادی برادر روزنامه‌نگار، به رادیو فردا گفته است که برادرش با اتهام‌هایی برای فعالیت‌های مطبوعاتی و سیاسی زندانی شده است : «همکاری با رادیو زمانه، تلویزیون رسا، نشست‌های ستارگان خرداد و (…) و مصاحبه‌هایی که ایشان در رسانه‌های خارج از کشور بعد از سال ۸۸ داشتند، به عنوان دلایل اجتماع و تبانی علیه نظام و تبلیغ علیه نظام مطرح کرده‌اند.»

بنا بر اطلاعاتی که گزارش‌گران بدون مرز به دست آورده است سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مسئول بازداشت این روزنامه‌نگار نزدیک به اصلاح طلبان است که فعالانه از اعتراض‌های مردمی به انتخاب مجدد محمود احمدی‌نژاد به ریاست جمهوری اسلامی ایران در سال ١٣٨٨، حمایت می‌کرد.

----------------------

۱۷ اردیبهشت ١٣٩٣- توقیف روزنامه اصلاح طلب قانون

گزارش‌گران بدون مرز توقیف روزنامه‌‌ی قانون را محکوم می‌کند. این روزنامه در تاریخ ۱۷ اردیبهشت ١٣٩٣ با اعلام جرم دادستانی و حکم « دادسرای فرهنگ و رسانه» توقیف شد.

به گفته علیرضا نیکویی یکی از مدیران این روزنامه «دلیل توقیف روزنامه انتشار مطالب خلاف واقع در راستای تشویش اذهان عمومی و انتشار مطالب خلاف موازین اسلامی بیان شده است.» ساعتی پیشتر، دیگر مسعود کاظمی دبیر تحریریه‌ این روزنامه‌ گفته بود که «صبح امروز از سوی دادستانی در تماسی تلفنی با مسئولان روزنامه‌ اعلام شد‌ که به‌ دلیل انتشار خبر «آزادی آقای رویانیان» و با عنوان اتهامی نشر اکاذیب علیه قانون اعلام جرم شده است.»

محمد رویانیان یکی از فرماندهان اسبق سپاه پاسداران انقلاب و رئیس سابق یکی از باشگاه‌های فوتبال تهران، متهم به فساد در چندین پرونده، روز پیش بازداشت شده بود. خبر آزادی وی با سپردن یک میلیارد تومان وثیقه از سوی چندین سایت خبری همزمان منتشر شده بود.

روزنامه‌ها و روزنامه‌نگاران اصلاح‌طلب، قربانیان اصلی سرکوب نظامند دستگاه قضایی ایران هستند. مسوولان محافظه‌کار این قوه از سوی رهبر جمهوری اسلامی علی خامنه‌ای،برگزیده‌ شده‌اند.

از سوی دیگر سازمان از لغو توقیف دو نشریه ابتکار و نه دی از سوی مقامات مسئول ایران مطلع شد. روزنامه‌‌ی اصلاح طلب ابتکار در تاریخ ٦ اردیبهشت ١٣٩٣ و هفته نامه محافظه کار در تاریخ ٢٦ اسفند ما ه ١٣٩٢ توقیف شده بودند.

------------------

٨ اردی‌بهشت ١٣٩٣ - توقیف نشریه ابتکار و بازداشت برادر یک وب‌نگار زندانی

گزارش‌گران بدون مرز توقیف روزنامه‌‌ی اصلاح طلب ابتکار را محکوم می‌کند. این روزنامه ٦ اردیبهشت ١٣٩٣ با حکم « دادسرای فرهنگ و رسانه» توقیف شد. ابتکار در شماره پنج‌شنبه هفته گذشت خود، خبری مبنی « برکناری» غلامحسین اسماعیلی رئیس سازمان زندان‌ها منتشر کرده بود. محمدعلی وکیلی ، مدیرمسوول این روزنامه، با تأیید این خبر به رسانه‌ها گفت:« صبح امروز (شنبه، ششم اردیبهشت‌ماه) نامه‌ای از سوی دادسرای رسانه به‌دست من رسید که در آن، به استناد ماده‌ی ۱۱ قانون مطبوعات، این روزنامه شامل حکم توقیف دانسته شده بود. در این نامه اشاره شده که روزنامه‌ی «ابتکار» به‌دلیل نشر اکاذیب توقیف شده، اما با توجه به کلی بودن ماده‌ی ۱۱ قانون مطبوعات مشخص نیست که دقیقا به‌دلیل انتشار کدام مطلب این روزنامه توقیف شده است. »

در پی خشونت انجام شده در تاریخ ٢٨ فروردین به هنگام بازرسی بند ٣٥٠ زندان اوین که ده‌ها زخمی بر جای گذاشت، و اعتراض زندانیان و خانواده‌های انها، روز چهارشنبه ٤ اردی‌بهشت غلامحسین اسماعیلی رییس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی، از سوی رئیس دستگاه قضایی از این سمت برکنار و به ریاست دادگستری تهران برگزیده شد.

سازمان همچنین از تهدید خانواده‌های زندانیان مطیلع شده است. در روز پنج‌شنبه برخی از آن‌ها پیامکی دریافت کردند که در آن تأکید شده بود در صورت شرکت در تجمع غیر قانونی بازداشت خواهند شد. قرار بود که در روز شنبه این خانواده‌ها در برابر دفتر دادستانی تهران گردهم‌آیی اعتراضی برگزار کنند. فردای این روز، ماموران وزارت اطلاعات، کاوه دارالشفا برادر وب‌نگار زندانی یاشار دارلشفا، پس از بازرسی و ضبط لوازم شخصی و خانوادگی وی را بازداشت کردند. علت و محل بازداشت وی به خانواده اعلام نشده است.

برای اطلاعات بیشتر از رویدادهای بند 350 زندانی اوین:

گزارش‌گران بدون مرز خواهان تشکیل کمیسیون مستقل برای بررسی رویداهای بند ٣٥٠ زندان اوین است

گزارش‌گران بدون مرز حمله به زندانیان بند ٣٥٠ زندان اوین را محکوم می‌کند و خواهان تضمین سلامت و امنیت زندانیان عقیدتی است

--------------------------

٢٨ اسفند ١٣٩٢- هفته‌نامه محافظه‌کار نه دی توقیف شد

گزارش‌گران بدون مرز توقیف هفته‌نامه نه دی را محکوم می‌کند. در تاریخ ٢٦ اسفند ماه، اعلام شد که هیات نظارت بر مطبوعات دستور توقیف این نشریه و ارسال پرونده را به مراجع قضایی صادر کرد. نه دی ارگان گروهی از بنیادگرایان نزدیک به رهبر جمهوری اسلامی علی خامنه‌ای است. در پی آغاز مذاکرات پیرامون انرژی هسته‌ای میان ایران و کشورهای غربی،دولت حسن روحانی، رئیس جمهوری محافظه‌کار میانه‌رو، هدف حمله‌های شدید تندورهای رژیم هستند.

این نشریه نیز با استناد به ماده شش و دوازده قانون مطبوعات ایران و با اتهاماتی چون « اهانت و افترا» و انتشار «خبرهای کذب» توقیف شده است.

توقیف دو رسانه محافظه کار ( یالثارات حسین در تاریخ ۱۶ دی ماه توقیف شد ) در رسانه‌ها در ایران جنجال به پا کرده است. در ایران روزنامه‌نگاران و رسانه‌ها به ویژه رسانه‌ها روزنامه‌نگاران مستقل قربانیان واقعی جنگ قدرت در جمهوری اسلامی هستند.

-----

٢٩ بهمن ١٣٩٢ - یک سایت اطلاع رسانی مسدود و یک شهروند وب‌نگار به هشت سال زندان محکوم شد

گزارش‌گران بدون مرز سرکوب علیه سایت‌های اطلاع رسانی مستقل و شهروند وب‌نگاران را محکوم می‌کند. سایت اطلاع رسانی ایبنانیوز مسدود و یک شهروند وب‌نگار برای نوشته هایش در فیس بوک به هشت سال زندان محکوم شد.

سایت اطلاع رسانی ایبنا نیوز در تاریخ ٢٧ بهمن، به دستور کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه، مسدود شد. این سایت به دلیل انتشار خبرهایی در باره تظاهرات بختیاری‌های و لرها در برخی از شهرها در جنوب کشور از دسترس خارج شده است. معترضان بخشی از گفته‌های یک سریال تلویزیونی پخش شده از صدا و سیما دولتی ایران را توهین به سردار اسعد بختیاری یکی از رهبران و قهرمانان ملی انقلاب مشروطیت قلمداد کرده‌اند. محسن حیدری مدیر سایت از سوی دستگاه قضایی تحت تعقیب قرار گرفته است.

گزارش‌گران بدون مرز درهمین تاریخ از محکومیت به هشت سال زندان آرش مقدم اصلانی مطلع شده است. این شهروند وب‌نگار از سوی شعبه پانزده دادگاه انقلاب اسلامی تهران برای « تبلیغ علیه نظام» و «توهین به مقدسات» مجرم شناخته شده است. وی از اواخر تیرماه سال جاری در منزلش از سوی ماموران لباس شخصی بازداشت و از آن تاریخ در بند ٣٥٠ زندان اوین بسر می‌برد.

سازمان همچنین از آزادی سعید جلالی فر در پی تعدیل در حکم سه سال زندانش مطلع شده است. این وب‌نگار زندانی که به سه سال زندان محکوم شده‌ بود، از تاریخ ٩ مرداد ماه ١٣٩٠ در زندان بسر می‌برد. آزادی وی در پی «عفو» ده‌ها تن از زندانیان عقیدتی از سوی رهبر جمهوری اسلامی انجام گرفته است. بسیاری از آزاد شدگان چون سعید جلالی فر در ماه‌ آخر محکومیت خود بسر می‌بردند

-----------------------

١٧ بهمن ١٣٩٢ - مسدود شدن سایت انتخاب برای انتشار یک نامه

سایت انتخاب در پی شکایت دادستان و بنا بر حکم شعبه ١٢ دادسرای فرهنگ و رسانه از تاریخ ١٣ بهمن ماه از دسترس خارج شده است. مصطفی فقیهی مدیرمسئول سایت انتخاب در گفتگویی با خبرگزاری جمهوری اسلامی تأیید کرد که «سایت انتخاب ظاهرا به دلیل انتشار نامه دوم آقای زیبا کلام به شریعتمداری» مسدود شده است. استاد دانشکاه، صادق زیبا کلام در نامه خود انتقاداتی را به وضعیت بهداشت و درمان، آموزش و به ویژه سیاست هسته‌ای نظام طرح کرده بود در بخشی از این نامه نوشته بود « اگر آمریکا به همراه ١٩٩ کشور دیگر عضو سازمان ملل هم با فعالیت های هسته ایی ما موافق می بودند، این برنامه ها همچنان از منظر هزینه- فایده اقتصادی یک اشتباه و خطای محض بود. »

چهارشنبه ١٦ بهمن نیز صادق زیبا کلام به دادگاه احضار و برایتبلیغ علیه نظام، تشویش اذهان عمومی، توهین به قوه قضائیه، افترا تفهیم اتهام شد، اما همان روز با سپردن پنجاه میلیون تومان وثیقه در انتظار برگزاری دادگاه آزاد شد.

-------------------------------

٣ بهمن ١٣٩٢ – بیمار و در بازداشت خودسرانه از سال ١٣٨٩

در تاریخ ٢٧ دی ماه ١٣٩٢ مهدی کروبی صاحب امتیاز روزنامه توقیف شده اعتماد ملی و رئیس اسبق مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی، به گفته همسرش فاطمه کروبی، پس از نه روز بستری شدن در بیمارستان آراد و انجام دو عمل جراحی «لامینکتومی برای برطرف کردن دیسک برجسته و تنگی کانال نخاعی» به بازداشتگاه مخفی‌اش بازگرداننده شد. این روحانی منتقد ٧٧ ساله از مرداد ماه امسال، در پی عارضه‌های مختلف و از جمله عارضه قلبی پنج بار در بیمارستان بستری شده است. در تاریخ ۹ مرداد ماه، نیز متحمل عمل انژیوگرافی شده بود.

دو کاندیدای انتخابات مخدوش ریاست جمهوری در سال ١٣٨٨، مهدی کروبی، میرحسین موسوی ٧٣ ساله، نخست وزیر سابق جمهوری اسلامی و صاحب امتیاز روزنامه توقیف شده کلمه سبز، و همسرش زهرا رهنورد، روشنفکر و نویسنده از تاریخ ٥ اسفند ١٣٨٩، در بازداشت خانگی بسر می‌برند. اگر میرحسین موسوی و همسرش ظاهرا در منزل‌شان محبوس شده‌اند. وضعیت سلامت این دو نیز نابسامان است و تا کنون چندین بار برای عارضه‌های مختلف، از جمله در ماه‌های مهر و ابان و آذر ١٣٩٢ در بیمارستان بستری شده‌اند.

گزارش‌گران بدون مرز یادآور می‌شود: « بازداشت خودسرانه‌ی مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد، هیچ توجیه حقوقی نه بنا بر قوانین ایران و نه حقوق بین‌المللی ندارد. این بازداشت خانگی که محروم کردن آنها از آزادی و همه‌ی حقوق خود است، نقض فاحش میثاق جهانی حقوق بشر است که ایران امضا و در مجلس قانونگذاری خود تصویب کرده است.»

------------------------------------

١٨ دی ١٣٩٢- آزادی موقت علی اصغر غروید، توقیف هفته‌نامه یالثارات

گزارش‌گران بدون مرز توقیف هفته‌نامه یالثارات حسین را محکوم می‌کند. در تاریخ ۱۶ دی ماه هیات نظارت بر مطبوعات دستور توقیف این نشریه و ارسال پرونده را به مراجع قضایی صادر کرد. ارگان حزب الله ایران در هفته‌های گذشته مقالات انتقادی تندی را علیه سیاست‌های دولت حسن روحانی، رئیس جمهوری محافظه‌کار میانه‌رو، به ویژه در باره توافق‌های‌ هسته‌ای،منتشر کرده بود. این نشریه نیز با استناد به ماده دوازده قانون مطبوعات ایران و با اتهاماتی چون « اهانت و افترا» و انتشار خبرهای کذب» توقیف شده است.

گزارش‌گران بدون مرز همجین از آزادی موقت علی اصغر غروی در تاریخ ۱۷ دی ماه مطلع شده است. نویسنده مقاله «امام؛ پیشوای سیاسی یا الگوی ایمانی» که بهانه‌ی توقیف روزنامه بهار شد، در تاریخ ۲۰ ابان، بازداشت شده بود.

------------

خبر‌های سرکوب آزادی اطلاع‌رسانی در ایران دی ماه ١٣٩١- دی ماه ١٣٩٢

خبر‌های سرکوب آزادی اطلاع‌رسانی در ایران: دی ماه ١٣٩٠- دی ماه ١٣٩١

خبر‌های سرکوب آزادی اطلاع‌رسانی در ایران: دی ماه ١٣٨٩- دی ماه ١٣٩٠

خبر‌های سرکوب آزادی اطلاع‌رسانی در ایران: بهمن ١٣٨٨- دی ماه ١٣٨٩

خبر‌های سرکوب آزادی اطلاع‌رسانی در ایران: خرداد ١٣٨٨ - دی ماه ١٣٨٨