تازه‌ها

29 آوریل 2019

جمهوری اسلامی ایران راه خروج از وضعیت بحرانی را سرکوب اطلاع‌رسانی می‌داند

در هفته‌های گذشته نزدیک به سی روزنامه‌نگار و شهروند–خبرنگار احضار، بازجویی و یا بازداشت شده‌اند. گزارش‌گران بدون مرز (RSF) سرکوب آزادی رسانه‌ها در ایران را محکوم می‌کند.

از تاریخ ۲ فروردین ۱۳۹۸، جاری شدن سیل بی‌سابقه‌ای در بیش از ۲۰ استان کشور، خسارت و آسیب فراوانی بر جای گذاشته است که بنا بر آمار رسمی منجر به مرگ ۷۶ تن شد. در برابر این « پدیده بی سابقه» شمار زیادی از کاربران در شبکه‌های اجتماعی به مدیریت بحران از سوی حکومت و چگونگی کمک‌رسانی انتقادهایی را طرح کردند.

 

در حالی که شبکه‌های اجتماعی در آن شرایط یکی از تنها راه‌های موثر اطلاع‌رسانی برای قربانیان و سیل‌زدگان بود. به تاریخ ۱۴ فروردین ۱۳۹۸ محمد جعفر منتظری  دادستان کل کشور  بدون مشخص کردن خبر از شایعه و خبرهای برساخته به رسانه‌ها هشدار داد که « با شناسایی منابع انتشار دهنده اخبار دروغ، برخورد لازم با آنها صورت خواهد گرفت و هماهنگی هایی میان دادستانی کل کشور با وزارت کشور و نیروی انتظامی صورت گرفته است.»  به تاریخ ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ پلیس فتا استان خوزستان اعلام کرد «با توجه به حساسیت موضوع، کارشناسان پلیس فتا با رصد و پایش شبکه‌های اجتماعی ۲۴ نفر از کاربرانی را که با پخش اخبار منحرف و شایعات مربوط به سیل موجب تشویش اذهان عمومی شده بودند را شناسایی و با هماهنگی مرجع قضائی دستگیر کردند.»

 

از سوی دیگر روزنامه‌نگاران حرفه‌ای با وجود فشارهای همیشگی اما برای اطلاع رسانی از وضعیت، نادیده انگاری‌های و کم‌داشت‌های  کمک‌رسانی همه تلاش خود را کردند.  شماری از این روزنامه‌نگاران در محل از سوی بسیج و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از این میان در خوزستان با مانع تراشی روبرو و یا مورد  تهدید و بازجویی قرار گرفتند.

 

به تاریخ ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸، ماموران اطلاعات سپاه پاسداران محمدرضا نسب عبداللهی، سردبیر سایت‌های اطلاع‌رسانی انار پرس و آبان پرس در شهر انار و در خیابان بازداشت کردند. منزل پدری این روزنامه‌نگار در شهر انار و منزل وی در شیراز مورد بازرسی ماموران اطلاعات سپاه قرار گرفت. خانواده این روزنامه‌نگار از این تاریخ هیچ اطلاعی از دلایل و محل بازداشت وی ندارند.

محمدرضا نسب عبداللهی  پیش از این به تاریخ ۱۲ اسفند ۱۳۸۴ بازداشت و به شش ماه زندان و یک میلیوم ریال جریمه نقدی محکوم و پس از سپری کردن حکم زندان خود آزاد شده بود.

 

رضا معینی مسوول دفتر ایران و افغانستان گزارش‌گران بدون مرز در این باره می‌گوید : « حتا در زمان بحران با این وسعت که اطلاع‌‌رسانی برای قربانیان اهمیت حیاتی دارد، مقامات مسوول جمهوری اسلامی به سرکوب و محدود کردن روزنامه‌نگاران ادامه می دهند

 

جمهوری اسلامی ایران در رده‌بندی جهانی آزادی رسانه‌ها ۲۰۱۹ گزارش‌گران بدون مرز از میان ١٨٠ کشور جهان در رده ۱۷۰ قرار دارد.