تازه‌ها

17 ژوئن 2014 - به روز شده در 18 دسامبر 2017

نخستین بیلان از قربانیان رسانه‌ای حمله داعش در عراق


گزارش‌گران بدون مرز از همه طرف‌های درگیر در این منازعه می‌خواهد که حفاظت از خبرنگاران را تضمین کنند. از رسانه‌های و خبرنگاران نیز می خواهد، بی‌طرفی و استقلال خود را حفظ کنند، از دمیدن بر اتش تنش و تفاوت‌های سیاسی و مذهبی پرهیز کنند و در عرصه اطلاع رسانی نقش بر قدرت را خود را ایفا کنند.
در تاریخ ١٦ جون ٢٠١٤، در استان دیاله، خالد علی حماده، فیلم‌بردار شبکه ماهواره‌ای ال‌عحد کشته و خبرنگار این شبکه معتز جمیل حسن به شدت زخمی شد. از آغاز تهاجم جنگ‌جویان مسلح متشکل از گروه جهادگرای دولت اسلامی عراق و شام و برخی قبایل سنی در شمال عراق، خالد علی حماده نخستین حرفه کار رسانه‌ای هنگام انجام وظیفه اطلاع رسانی به قتل رسیده است. ال‌عحد تی وی یکی از شبکه‌های نزدیک به گروه شیعه عصائب اهل الحق در استان دیاله است.
« گزارش‌گران بدون مرز از همه طرف‌های درگیر در این منازعه می‌خواهد که حفاظت از خبرنگاران را تضمین کنند. از رسانه‌های و خبرنگاران نیز می خواهد، بی‌طرفی و استقلال خود را حفظ کنند، از دمیدن بر اتش تنش و تفاوت‌های سیاسی و مذهبی پرهیز کنند و در عرصه اطلاع رسانی نقش بر قدرت را خود را ایفا کنند. طرف‌های درگیر منازعه باید ماده ٧٩ پروتکل الحاقی یک کنوانسیون ژنو سال ١٩٤٩ و قعطنامه ١٧٣٨ شورای امنیت سازمان ملل در رعایت حقوق و تضمین امنیت خبرنگاران در مناطق جنگی را رعایت کنند.»
در تاریخ ١٥ جون، میناس ال‌سهیل گزارش‌گر شبکه الشرقیه نیوز و فیلم‌بردار وی، در حالی از سوی نیروی های امنیتی بغداد بازداشت شدند، که دارای مجوز رسمی از سوی فرماندهی عملیات در بغداد بودند. در همین روز گزارش‌گر شبکه الشرقیه در استان دیاله، حلیمی کمال نیز از سوی مردان مسلحی ناشناس در شهر بعقوبه ربوده که چند ساعت بعد آزاد شد. افراد داعش در موصل دفاتر شبکه‌های ال‌موصل تی وی ، سماع ال‌موصل، و ال‌قد را آشغال کردند. برخی دیگر از شبکه‌های محلی را نیز تعطیل کردند. داعش از تاریخ دسامبر سال گذشته در شهر تکریت کنترل شبکه صلاح‌الدین را در دست دارند. شبکه‌های اجتماعی و ارتباط در پی حمله گسترده داعش، مقامات عراقی تصمیم‌ به کنترل ارتباطات گرفتند. در تاریخ ١٣ جون در پی درخواست دولت عراق، شرکت‌های ارتباطاتی آسیا سل و نوروز تله کام( هر دو متعلق به سرمایه گذاران کرد) اعلام کردند، سرویس های خدمات دهنده خود را در شهرهای کرکوک و موصل قطع می‌کنند. شبکه اینترنت نیز در بخش‌های قطع شد. وزیر ارتباطات عراق از شرکت‌های خدمات دهنده اینترنت خواست که برخی از سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی را چون فیس بوک، توئیتر و یوتیوب و همچنین سرویس‌های اسکایپ و وایبر و واتس‌آپ را مسدود کنند. وزیر ارتباطات اعلام کرد که این تصمیم برای مقابله با داعش گرفته شده است که افراد آن از این شبکه‌ها و سرویس‌ها استفاده می‌کنند. توئیتر یک روز پیش‌تر حساب داعش را بسته بود. رسانه‌های در تیررس مقامات دو شبکه تلویزیونی العربیه و الحدت هر دو برخوردار از حمایت مالی عربستان سعودی و مستقر در امارات متحده عربی در تیررس مقامات رسمی عراق قرار دارند. در تاریخ ١٤ جون نوری الملکی نخست وزیر عراق به دلیل پوشش خبری طرفدارانه این شبکه‌ها، به شکل علنی تهدید به بستن دفاتر این شبکه‌های و ممنوع کردن فعالیت خبرنگارانش کرد. این دو شبکه سخنان برخی از سیاستمداران عراقی پخش کرده بودند که خواهان استعفای ال‌ملکی و تشکیل دولت انتقالی موقت شده بودند. العربیه به شکل مستقیم حمله و پیشرفت جنگ‌جویان و از شکست ارتش عراق را پوشش می‌دهد. محمد عبدل جبار الشبوت مدیر شبکه‌ رسانه‌های شنیداری و دیداری عراق اعلام کرد که سازمانش در اخراج رسانه‌هایی که از دولت و ارتش عراق حمایت نمی‌کنند، و اخبار کذب منتشر می‌کنند تردید نخواهد کرد. وی همچنین اعلام کرد که درب‌های این موسسه برای ورود کارکنان مستقل العربیه و الحدت در صورتی که استعفا دهند گشوده است. مجموعه‌ی کارکنان شبکه تلویزیونی ای بی آن در اعتراض به عدم رعایت بی‌طرفی در پوشش درگیری‌های میان داعش و ارتش عراق، در تاریخ ١٤ جون به شکل دستجمعی استعفا دادند. رئیس این شبکه ناظمی واجی، صاحب منصب سابق وزارت نفت و اهل تکریت و متهم به ارتشا و فساد است.