تازه‌ها

8 ژانویه 2019

طالبان در فراه یک شهروند خبرنگار را تیرباران کردند

گزارش‌گران بدون مرز (RSF) تیرباران وحشیانه جاوید نوری مجری رادیو نشاط فراه را بدست طالبان محکوم می کند.


موتور جاوید نوری به تاریخ ۱۵ جدی ۱۳۹۷ در منطقه باغ پل ( ۱۴ کیلومتری شهر فراه)‌  از سوی طالبان متوقف و وی به همراه با ۳۰ تن دیگر از مردم از موتر پیاده و او را پس از تلاشی تیرباران می‌کنند. طالبان خود اعلام کرده‌اند « یک افسر مهم دشمن در شهر فراه به هنگام فرار بقتل رسید» اما شاهدان دیگر گفته‌اند وی «پس از تلاشی رها گردید و چند قدمی که از نزد آنها دور شد با ضرب گلوله به قتل رسید.»

 

جاوید نوری ۲۷ ساله از سال ۱۳۹۵ پس از پایان فارغ شدن از دانشکده روانشناسی کابل همکاریش را با رادیو نشاط  با برنامه روانشناسی زندگی سبز آغاز کرد و از یک سال پیش برنامه آدینه شب را که به مسايل احتماعی می‌پرداخت اجرا می‌کرد. وی  بحیث مدیر حاضری در ولایت فراه ایفای وظیفه می‌کرد.


رضا معینی مسئول دفتر افغانستان و ایران گزارش‌گران بدون مرز (RSF) در این باره  اعلام کرد : «تیرباران خیابانی جاوید نوری نخستین مرگ کارکنان رسانه‌ها در  ۲۰۱۹  در شمارش‌گر سازمان است. ما بار دیگر توجه جامعه جهانی را به فراخوان گزارش‌گران بدون مرز حلب می کنیم برای امنیت رسانه‌ها و خبرنگاران  باید پیش شرط هر نوع مذاکره با طالبان پذیرش تعهدات بین‌المللی بینادین و رعایت حقوق بین‌الملل بشردوستانه و بیش از هر چیز کنوانسیون‌های ژنو، باشد. و تا آن زمان که طالبان رسما این پذیرش را اعلام نکنند، مذاکره در باره صلح انجام نشود.»


با ۱۵ خبرنگار و یک همکار رسانه‌ای کشته شده، سال ۲۰۱۸ میلادی مرگبارترین سال برای خبرنگاران افغانستان در پس از سقوط طالبان بود.  این کشور در رده بندی جهانی آزادی رسانه‌ها در سال ۲۰۱۸ افغانستان از میان ۱۸۰ کشور جهان در رده ۱۱۸ قرار دارد.