تازه‌ها

19 سپتامبر 2014 - به روز شده در 18 دسامبر 2017

صدور حکم قرون وسطایی ۲۵ و ۵۰ ضربه شلاق علیه دو عکاس را محکوم می‌کنیم


گزارش گران بدون مرز نگرانی عمیق خود را از صدور حکم قرون وسطایی ۲۵ و ۵۰ ضربه شلاق از سوی شعبه ۱۰۲ دادگاه عمومی قزوین علیه دو خبرنگار عکاس خلیل امامی و عباس علی‌پور اعلام می‌کند. بنا بر خبر منتشر شده در تاریخ ۲۲ مرداد ۱۳۹۳ در روزنامه آنلاین صدای قزوین خلیل امامی و روزنامه‌نگار عباس علی‌پور به « اتهام توهین» از سوی شعبه ۱۰۲ دادگاه عمومی شهر قزوین به ۲۵ و ۵۰ ضربه شلاق محکوم شده‌اند. این محکومیت در پی شکایت معاون فرهنگی وقت استاندار قزوین از این دو عکاس خبرنگار و نشریه آنلاین صدای قزوین صادر شده است. شکایت برای انتشار دو مقاله انتقادی در این نشریه است، نخست نوشته‌ی خلیل امامی که نقدی است بر آلبومی از عکس‌های معاون فرهنگی استاندار که شهرداری شهر قزوین منتشر کرده است و دوم نوشته عباس علی‌پور در نقد پاسخ پر از توهین محمدعلی حضرتی به مقاله خلیل امامی. پیش از این در تاریخ ۲۳ فروردین علیرضا خدابخش مدیر صدای قزوین از شکایت معاون فرهنگی استاندار قزوین در صورت « عدم عذرخواهی» خبر داده بود.
رضا معینی مسوول بخش افغانستان و ایران و تاجیکستان گزارش‌گران بدون مرز، در این باره اعلام کرد: «در حالی که تعداد بسیاری از کشورهای جهان مجازات زندانی کردن را برای جرائم مطبوعاتی از قوانین قضایی خود حذف کرده‌اند، دستگاه قضایی ایران برای اتهاماتی مضحک، احکامی قرون وسطایی صادر می‌کند. محکوم کردن دو عکاس به مجازات عصر حجری تازیانه، نشان‌‌گر نگاه تحقیرامیز مسئولان این نظام به روزنامه‌نگاران است. ما خواهان لغو این تنبیه‌ بدنی هستیم و بار دیگر از جمهوری اسلامی ایران می‌خواهیم که میثاق‌های جهانی ناظر بر حقوق بشر را رعایت کند، به «مجازات بی رحمانه، غیرانسانی و تنزل‌گر شان انسانی» پایان دهد و «کرامت انسانی و حقوق برابر و سلب ناپذیر تمامی اعضای خانواده‌ی بشری» را به رسمیت شناسد.
محکومیت خلیل امامی و عباس علی‌پور متأسفانه نخستین قربانیان ضربات شلاق نیستند. در طی پنج سال گذشته دست کم ۵۰ روزنامه‌نگار و وب‌نگار به تحمل ضربات شلاق محکوم شده‌اند. برای نمونه: روزنامه‌نگار زندانی مرضیه رسولی همکار صفحات فرهنگی و ادبی بسیاری از روزنامه‌های تهران که از تاریخ ١٧ تیر ماه برای تحمل دو سال حبس در زندان بسر می‌برد به ٥٠ ضربه شلاق نیز محکوم شده است. آرش هنرور شجاعی روحانی وبلاگ نویس که از تاریخ ٦ ابان ١٣٨٩ در زندان بسر می‌برد و با وجود بیماری از حق درمان لازم نیز محروم است، علاوه بر چهار سال زندان به ٥٠ ضربه شلاق هم محکوم شده است. وب‌نگار زندانی سعید حائری که از تاریخ ٢٣ دی ماه ١٣٩١ برای تحمل دو سال حبس زندانی شده است به ٧٤ ضربه شلاق نیز محکوم شده است.