تازه‌ها

6 ژوئن 2014 - به روز شده در 16 آوریل 2019

‌گزارش‌گران بدون مرز بار دیگر خواهان تضمین امنیت خبرنگاران به هنگام پوشش انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان است


گزارش‌گران بدون مرز حمله تروریستی ١٦ جوزا ١٣٩٣ در کابل بر کاروان موترهای تیم انتخاباتی عبدالله عبدالله، یکی از دو نامزد دور دوم انتخابات ریاست در افغانستان را قاطعانه محکوم می‌کند. در این حمله ۶ تن از افراد ملکی به شمار وب‌نگار جوان احمد رشاد احمدی، و بیش از بیست تن دیگر هم زخم برداشتند از این میان مجید سعید عکاس، خبرنگار ایرانی مقیم افغانستان.
سید گل اغا هاشمی، رییس مبارزه با جرایم جنایی قومندانی امنیه ولایت کابل به خبرگزاری فرانسه اعلام کرد که « کاروان همزمان با مین و یک موتور انتحاری مورد حمله قرار گرفته است» رشاد احمدی جوان بیست و پنج ساله‌ای که فعالانه کمپین عبدالله عبدالله را پوشش قرار می‌داد، در این حمله جان باخت. محید سعیدی عکاس و خبرنگار و برنده جایزه لوکاس دوله گا به گزارش‌گران بدون مرز گفت « انفجار شدید بود و بر اثر موج برخاسته از آن من به روی ماشین عبدالله عبدالله پرتاب شدم، از ناحیه سر زخمی شد. » در آستانه دور دوم انتخابات در روز ٢٤ جوزا ١٣٩٣ بار دیگر گزارش‌‌گران بدون مرز بر حفظ امنیت خبرنگاران برای پوشش این رویداد مهم تأکید دارد. از مسوولان حکومتی می‌خواهد، همه‌ی امکانات خود را برای تضمین امنیت خبرنگاران بکار گیرند.
رضا معینی مسوول دفتر افغانستان گزارش‌گران بدون مرز در این باره اعلام کرد:«دشمنان دمکراسی و آزادی اطلاع رسانی، طالبان و گروه‌های مسلح هم پیمان با القاعده می‌خواهند، جو رعب و وحشت را برقرار کنند تا بر مشروعیت انتخابات ریاست جمهوری سایه افکنند. این خشونت حق مطلع شدن مردم و اطلاع رسانی روزنامه نگاران را پایمال می‌کند.»
گزارش‌گران بدون مرز در تاریخ ٢٦ حوت گزارش انتخابات در افغانستان رسانه‌های محلی در خط مقدم (په افغانستان کې د ولسمشرۍ ټاکنې سیمه اییزه رسنۍ په لومړۍ لیکه کې ) ، بیلانی از وضعیت آزادی اطلاع رسانی در افغانستان را منتشر کرد. در ماه سنبله و میزان ١٣٩٢ گزارش گران بدون مرز کارزاری برای آماده سازی و حفاظت از فعالان رسانه‌ای در دوره انتخابات را در افغانستان به راه انداخت. کتابچه « راهنمای عملی خبرنگاران در دوره‌ی انتخابات»، که با همکاری سازمان کشورهای فرانسه زبان انتشار یافته است، راهنمایی اجرایی برای خبرنگاران در پروسه انتخابات است. کتابچه به دو زبان دری و پشتو نشر و در جهت رصد و پوشش حرفه‌ای انتخابات از سوی خبرنگاران، در کارگاه های آموزشی در کابل و در شهر صیاد، ولایت کاپیسا در میان خبرنگاران توزیع شد. راهنمای عملی خبرنگاران در دوره‌ی انتخابات به زبان دری راهنمای عملی خبرنگاران در دوره‌ی انتخابات به زبان پشتو