تازه‌ها

13 اکتبر 2015 - به روز شده در 16 آوریل 2019

گزارش‌گران بدون مرز حمله و تهدید گروهای مسلح علیه رسانه‌ها را در افغانستان محکوم می‌کند


زین پس، هر حمله طالبان علیه روزنامه‌نگاران و رسانه‌ها را نمایندگان‌‌شان در خارج از افغانستان به شمول دفتر طالبان در دوحه باید پاسخگوی باشند.
در تاریخ ١٨ میزان ١٣٩٤، گروه دولت اسلامی با بم دست ساز به دفاتر دو رادیو کلید و صفا در شهر جلال‌آباد حمله کرد. دو روز بعد طالبان با انتشار اطلاعیه‌ای رسمی دو شبکه تلویزیونی خصوصی طلوع و یک را « هدف‌های نظامی» اعلام کردند. در اطلاعیه طالبان به تاریخ ٢٠ میزان که از سوی «کمیسیون نظامی امارات اسلامی افغانستان» امضا شده است آمده که طالبان « این رسانه‌ها را به حیث رسانه نمی شناسد بلکه آنان را در اهداف نظامی خویش داخل می کند.» طالبان نوشته‌اند که «پس از این هیچ یک کارمند ، نطاق ، دفتر، تیم خبری و یا راپور دهندۀ این تلویزیون ها مصونیت نخواهد داشت.» علت این فیصله، نشر خبرهایی در باره آزارگری‌های طالبان در مدت تصرف قندوز، از سوی این دو رسانه‌است. بسیاری از رسانه‌ها و از این میان طلوع و شبکه یک، خبرهایی را از چپاول و تجاوز در مدت تصرف شهر نشر داده بودند. اطلاعاتی که از سوی دفتر سازمان ملل در افغانستان و یا انجمن‌‌های بین‌المللی تأیید شده‌اند. در همین مدت در شهر قندوز ده‌ها خبرنگار مجبور به فرار شدند و دست کم دفاتر و تجهیزات دوازده رسانه یا کاملا تخریب شده‌ و یا به شدت آسیب دیده‌اند.
رضا معینی مسئول دفتر افغانستان گزارش‌گران بدون مرز در این باره اعلام کرد: «ما بار دیگر به همه نیروهای درگیر در منازعه مسلحانه – دولتی و غیر دولتی در باره الزاماتشان در امر حفاظت از روزنامه‌نگاران هشدار می‌دهیم. حمله به افراد و مناطق ملکی که خبرنگاران و رسانه‌ها را هم شامل می‌شود، جنایت جنگی است. زین پس، هر حمله طالبان علیه روزنامه‌نگاران و رسانه‌ها را نمایندگان‌‌شان در خارج از افغانستان به شمول دفتر طالبان در دوحه باید پاسخگوی باشند. کشورهایی که این دفاتر نمایندگی را میزبانی‌می‌کنند و یا کشورهایی که با این نمایندگان در ارتباط هستند، بنا بر مسئوولیت شان باید این اقدام طالبان را محکوم و از همه امکانات برای جلوگیری از اقدام‌ جنایتکارانه علیه رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران استفاده کنند.»
در شب ١٨ میزان در شهر جلال آباد، انفجار بم دست‌ساز، بخشی از ساختمانی که دفاتر رادیو کلید و رادیو محلی صفا را در خود جای داده بود تخریب کرد. بر تجهیزات این دو رادیو آسیبی وارد نشده است و فعالیت‌های شان ادامه دارد. نجیبه ایوبی مدیر گروه رسانه‌ای کلید به گزارش‌گران بدون مرز گفت « پیش از این حمله چندین بار به شکل تلفنی همکاران رادیو تهدید شده بودند.» اما فردوس حضرتی مدیر رادیو صفا گفته است «تاکنون کدام تهدیدی علیه رادیو دریافت نکرده است.» یکی از مسوولان اداره امنیت ملی که خواهان فاش نشدن نامش است به گزارش‌گران بدون مرز گفت « کسی که خود را سخنگوی داعش معرفی کرده است مدتی است که به تهدید رسانه پرداخته تا به نشر خبرهای که وی ارسال می‌کند بپردازند. پس از این بم گذاری هم همین فرد گفته است این یک اخطار است.» رسانه‌ها نمی‌توانند خبرهای را که صحت آن‌ها معلوم نیست نشر دهند و به این دلیل نباید رسانه‌های را تهدید و یا بدتر به آن حمله کرد. تخریب و تعطیل شدن رسانه‌ها برای هیچ‌کس خوب نیست.» این دومین حمله به رسانه‌ها در جلال آباد است. به تاریخ ٢٤ جوزا سال روان، با بم دستی به دفتر آژانس خبری پژواک و دفتر صدای امریکا در شهر جلال‌آباد، حمله که منجر به زخمی شدن دو خبرنگار و خسارات به دفاتر این دو رسانه شد.