تازه‌ها

19 ژانویه 2015 - به روز شده در 18 دسامبر 2017

گزارش‌گران بدون مرز توقیف و لغو پروانه انتشار روزنامه‌ی مردم امروز را محکوم می‌کند


نخستین بار نیست که رسانه‌های محافظه‌کار و به ویژه افراطی‌های کیهان توقیف روزنامه‌‌ای را سازمان می‌دهند و سپس دستگاه قضایی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حکم آن‌ها را اجرا می‌کند.
گزارش‌گران بدون مرز توقیف روزنامه‌ی مردم امروز را به دستور دادستانی تهران محکوم می کند. این روزنامه‌ی اصلاح‌طلب در تاریخ ۲۷ دی ماه ۱۳۹۳ برای انتشار عکس جرج کلونی در صفحه نخست خود و استفاده از نقل قول وی در تیتر «من هم شارلی هستم» در شماره ۲۳ دی ماه روزنامه، توقیف شده است. در تاریخ ۲۹ دی ماه، توقیف مردم امروز از سوی هیات نظارت بر مطبوعات ارگان سانسور وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تأیید و افزون بر آن پروانه انتشار روزنامه نیز با استناد به قانون مطبوعات بند هفت ماده شش مطبوعات برای «اهانت به دين مبين اسلام و مقدسات آن » لغو شد. روزنامه‌ی مردم امروز پس از انتشار ۱۹ شماره توقیف شد. اما از فردای انتشار این روزنامه و حتا پیش از انتشار آن رسانه‌های محافظه‌کاران و نزدیک به سپاه پاسداران و نهادهای امنیتی از این میان روزنامه کیهان که تحت نظر رهبر جمهوری اسلامی منتشر می شود، با اعمال فشار خواهان توقیف این روزنامه‌شده بودند. رسانه‌ی افراطی کیهان که بلندگوی علی خامنه‌ای است نه تنها به توقیف روزنامه راضی نشده است که در شماره دیروز خود، خواهان بازداشت روزنامه‌نگاران و به ویژه سردبیر روزنامه محمد قوچانی شده است. سردبیر مردم امروز پیش از این توضیح داده بود که این تیتر و عکس پیش از انتشار شماره جدید شارلی هبدو منتشر شده است.
رضا معینی مسوول دفتر افغانستان گزارش‌گران بدون مرز در این باره اعلام کرد : «  نخستین بار نیست که رسانه‌های محافظه‌کار و به ویژه افراطی‌های کیهان توقیف روزنامه‌‌ای را سازمان می‌دهند و سپس دستگاه قضایی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حکم آن‌ها را اجرا می‌کند. برای به سکوت وادار کردن رسانه‌های مستقل، راه‌برد رسانه‌های کین‌پراکن نیز به خودسری مقامات حکومتی که پیش از این ابزار قضایی سرکوبگرانه‌ی گسترده‌ای در اختیار دارند، افزوده شده است»
ایران یکی از سرکوبگرترین کشورهای جهان در عرصه آزادی اطلاع‌رسانی است. در رده بندی جهانی آزادی مطبوعات در سال ٢٠١٤این کشور ، از میان ۱۸۰ کشور در رده ۱۷۳ قرار دارد.