تازه‌ها

21 ممکن است 2015 - به روز شده در 18 دسامبر 2017

کین‌ورزی دستگاه قضایی علیه احمد زیدآبادی را محکوم می‌کنیم


این محرومیت‌ها با اصل‌های ۱۲ و ۱۳ اعلامیه جهانی حقوق بشر و میثاق جهانی حقوق مدنی و سیاسی که ایران از امضا کنندگان آن است، مغایر هستند . احمد زیدآبادی باید در کنار خانواده خود بماند و بتواند آزادنه فعالیت‌های حرفه‌ای خود را از سر گیرد.
گزارش‌گران بدون مرز کین ورزی قضایی مقامات ایران علیه چهره برجسته روزنامه‌نگاری ایران احمد زیدآبادی را محکوم می‌کند. این روزنامه‌نگار در تاریخ ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۴ پس از تحمل شش سال زندان برای سپری کردن پنج سال مجازات تکمیلی‌اش به شهر گناباد تبعید شد. احمد زیدآبادی امروز ۵۰ ساله و پدر سه فرزند، در تاریخ ۲۴ خرداد ١٣٨٨ دو روز پس از انتخاب مجدد محمود احمدی‌نژاد به ریاست جمهوری اسلامی ایران در انتخاباتی بحث‌برانگیز، بازداشت و در دادگاه‌های استالینی مرداد و شهریور همان سال محاکمه شد. بنا بر حکم صادره از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به تاریخ ۲ آذرماه، به شش سال زندان و پنج سال تبعید به شهر گناباد و محرومیت همیشگی از فعالیت‌های رسانه‌ای و سیاسی محکوم شد.
رضا معینی مسئول بخش ایران و افغانستان گزارش‌گران بدون مرز در این باره اعلام کرد: « ما بار دیگر اقدام‌های سرکوبگرانه‌ی دستگاه قضایی ایران را محکوم می‌کنیم. جمهوری اسلامی ایران یکی از سرکوبگرترین کشورهای جهان است که نه تنها به بازداشت‌های خودسرانه و محکوم‌ کردن در دادگاه‌های ناعادلانه بسنده نمی‌کند، که شهروندان ایران را با مجازاتهاي تكميلي محروم از حقوق خود و محکوم به سکوت همیشگی می‌کند. این محرومیت‌ها با اصل‌های ۱۲ و ۱۳ اعلامیه جهانی حقوق بشر و میثاق جهانی حقوق مدنی و سیاسی که ایران از امضا کنندگان آن است، مغایر هستند . احمد زیدآبادی باید در کنار خانواده خود بماند و بتواند آزادنه فعالیت‌های حرفه‌ای خود را از سر گیرد.
احمد زیدآبادی پیش از آخرین بازداشت در خرداد ۱۳۸۸ بارها تهدید، بازداشت و زندانی شده بود. از این میان در سال‌های ۱۳۷۹، ۱۳۸۲ و ۱۳۸۷ که بیش از یک سال را نیز در زندان بسر برد وی از جمله برای نوشتن نامه‌ای سرگشاده به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی که در آن پرسیده بود به چه علت شرعی، عقلی، قانونی و يا عرفی و بر اساس کدام مصلحت عمومی، پرسش علنی از رهبری و يا نقد گفته‌ها و عملکرد وی، عملا در جامعه ايران ممنوع است؟ این پرسش برای او انفرادی، فشار و آزار ماموران وزارت اطلاعات در بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین را برای وادار کردنش به عذر خواهی علنی از رهبر، در پی داشت. این روزنامه‌نگار و همکار بسیاری از روزنامه‌های ایرانی از این میان اطلاعات، و همشهری از چهره‌‌های برجسته مطبوعات ایران است. وی همچنین برنده جایزه جهانی آزادی مطبوعات ٢٠١١ سازمان یونسکو و گیامورو کانو و جایزه معتبر قلم طلایی ٢٠٠٩ برای آزادی مطبوعات (WAN-IFRA) است.