تازه‌ها

29 آوریل 2009 - به روز شده در 18 دسامبر 2017

دومین روز اعتصاب غذای گزارشگران بدون مرز در حمایت از رکسانا صابری و روزنامه‌نگاران و وب‌نگاران زندانی


از روز سه‌شنبه ٨ اردیبهشت ٤ تن از اعضای گزارشگران بدون مرز از جمله دبیر اول سازمان ژان فرانسوا ژولیار در حمایت از خواست خبرنگار زندانی رکسانا صابری اعتصاب غذا کردند . گزارشگران بدون مرز در این باره اعلام می‌کند در پی اعتصاب غذا رکسانا صابری بسیار ضعیف شده است. ما نیز به مانند خانواده و دوستانش برای سلامت او نگران هستیم. به همین دلیل در همبستگی و برای حفظ سلامتش در حرکتی سمبلیک می‌خواهیم به جای او اعتصاب غذا کنیم اعضای گزارشگران بدون مرز از ساعت ١١صبح ٨ اردیبهشت ماه ١٣٨٨ در برابر دفتر هواپیمایی ملی ایران در خیابان شانزه لیزه پاریس ( ایران ایر) تجمع و اعتصاب غذای خود را اعلام کردند. ما همه‌ی دست‌اندرکاران رسانه‌ها در دفاع آزادی بیان و مطبوعات را فرا می خوانیم که به ما بپیوندند. ما می خواهیم رکسانا صابری بداند که تنها نیست و به اعتصاب خود پایان دهد. ما او را تنها نخواهیم گذاشت. رضا صابری پدر خبرنگار زندانی پس از ملاقات با فرزندش در روز یکشنبه ٦ اردیبهشت از ضعف شدید وی ابراز نگرانی کرده است. علیرضا جمشیدی سخنگوی قوه قضاییه اما با تکذیب اعتصاب غذای رکسانا صابری اعلام کرده است که وی در شرایط جسمی خوبی بسر می برد شیرین عبادی وکیل مدافع حقوق بشر روز گذشته اعلام کرده بود که مسئولان زندان از دیدار وی و همکارنش با رکسانا صابری ممانعت به عمل می آورند. گزارشگران بدون مرز یادآور می‌شود ایران هم ‌اکنون با هفت روزنامه و دو وب‌نگار زندانی، بزرگترین زندان روزنامه‌نگاران در خاورمیانه است. در رده‌بندی ٢٠٠٨ گزارشگران بدون مرز ایران در رده ١٦٦ در میان ١٧٣ کشور جهان قرار دارد.

گزارشگران بدون مرز یادآور می‌شود ایران هم ‌اکنون با هفت روزنامه و دو وب‌نگار زندانی، بزرگترین زندان روزنامه‌نگاران در خاورمیانه است. در رده‌بندی ٢٠٠٨ گزارشگران بدون مرز ایران در رده ١٦٦ در میان ١٧٣ کشور جهان قرار دارد

يادآوری رکسانا صابری ٣٢ ساله در امریکا متولد و بزرگ شده است, و از شش سال پیش در ایران به‌ تحقیق و تحصیل مشغول بود. وی با شبکه رادیویی ان پی آر و بخش جهان رادیو و تلویزیون بی بی سی تا ١٣٨٥ همکاری داشته است. - ١٢ بهمن ماه ١٣٨٧ رکسانا صابر در تهران دستگیر شد. - ١٠ اسفند ماه ١٣٨٧ بازداشت رکسانا صابری از سوی شبکه رادیویی ان پی آر از قول پدرش رضا صابری اعلام شد. پدر این روزنامه‌نگار گفته بود دخترش در پی مکالمه کوتاهی در تاریخ ٢٢ بهمن بازداشت خود را به وی اعلام کرده است. - ١١ اسفند ١٣٨٧حسن قشقاوی سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام کرد که فعالیت رکسانا صابری در ایران غیر قانونی بوده است. - ١٢ اسفند ١٣٨٧ علیرضا جمشیدی سخنگوی دستگاه قضایی ایران اعلام کرد وی با قرار صادره از دادسرای انقلاب در بازداشت به سر می‌برد و اکنون در زندان اوين است. - ٢٠ فروردین ١٣٨٨ حسن زارع دهنوی معاون امنیتی دادستان تهران اعلام کرد که «وی بدون مجوز خبرنگاری و تحت عنوان خبرنگار، فعالیت های جاسوسی انجام می‌داده است که مدارک در پرونده موجود است و وی نیز تمام اتهامات را پذیرفته است.» - ٢٥ فروردین ١٣٨٨ علیرضا جمشیدی اعلام کرد که محاکمه رکسانا صابری در یکی از شعب دادگاه انقلاب آغاز و اتهام وی در کیفرخواست ارائه شده به دادگاه جاسوسی به نفع اجانب اعلام شده است. - ٢٩ فروردین ١٣٨٨ اعلام شد که رکسانا صابری به هشت سال زندان محکوم شده است. - ٣٠ فروردین ١٣٨٨ شیرین عبادی دفاع از رکسانا صابری را بر عهده گرفت. - اول اردیبهشت ماه ١٣٨٨ رکسانا صابری دست به اعتصاب غذا زد - ٥ اردیبهشت ١٣٨٨ عبدالصمد خرمشاهی لایحه اعتراضی را به دادگاه تجدید نظر ارائه کرد.