تازه‌ها

6 اکتبر 2016 - به روز شده در 18 دسامبر 2017

دهمین سال‌گرد بنای یادبود بایو: گزارش‌گران بدون مرز از سازمان ملل خواهان برگزیدن نماینده‌ ویژه برای حفاظت از روزنامه‌نگاران است


ده سال پس از بازگشایی یادمان خبرنگاران در شهر بایو، گزارش‌گران بدون مرز (RSF) همصدا با خانواده پنج روزنامه‌نگار کشته شده، سازمان ملل متحد را به برگزیدن نماینده ویژه‌ای برای حفاظت و تامین امنیت روزنامه‌نگاران فرا می‌خواند.
بنای یادبود گزارش‌گران کشته شده در شهر بايو (در استان نورماندی فرانسه، شهر بايو اولين شهر آزاده شده از دست اشغالگران نازی‌ست) نخستین بنای یادمان ساخته شده در جهان به یاد روزنامه‌نگاران کشته شده است. تاکنون نام بیش از ۲۰۰۰ روزنامه نگار از سراسر جهان، از سال ١٩٤٤(١٣٢٣ شمسي) که به هنگام انجام وظيفه باخته‌اند. بر لوح‌هایی از سنگ سفید حک شده است. از۷ اکتبر ۲۰۰۶ که این بنای یادبود رونمایی شد، شماری دیگری از روزنامه نگاران کشته به این فهرست اندو‌ه‌ناک افزوده شده‌اند. گزارش‌گران بدون مرز (RSF) در دهمین سالگرد رونمایی از این بنای یادبود از بوشرا جرف همسر ناجی جرف روزنامه‌نگار سوری که در ۲۷ دسامبر در ۲۰۱۵ ترکیه کشته شد، کلودین کنت از نزدیکان دیوید گیلکی خبرنگار عکاس کشته شده در ۵ ژوئن ۲۰۱۶ به همراه روزنامه‌نگار افغان ذبیح‌الله تمنا در افغانستان کشته شد. ماریون لوپاژ مادر کامیل لوپاژ عکاس خبرنگار فرانسوی کشته شده در آفریقای مرکزی در ماه می ۲۰۱۴ ، دئو ناموجیمبو برادر دیادس ناموجیمبو خبرنگار رادیو اوکاپی در کنگو که در دسامبر ۲۰۰۸ در بوکاوآ کشته شد و النا میلاشینا دوست و همراه نزدیک آنا پولیتکوپسکایا که در ۶ اکتبر امسال دهمین سالگرد کشته شدن او بود، دعوت کرده بود که در مراسم بایو حضور یابند. در سال ۲۰۱۵ میلادی گزارش‌گران بدون مرز (RSF) ۱۱۰ مورد کشتن روزنامه‌نگاران در سراسر جهان را شمارش کرده است. گزارش‌گران بدون مرز می‌تواند تأیید کند که ۶۷ تن از آن‌ها به دلیل حرفه و یا به هنگام انجام وطیفه اطلاع رسانی‌ کشته شده‌اند. از سال ۲۰۰۵ تا امروز ۸۰۰ روزنامه‌نگار در جهان کشته شده‌اند. به این فهرست باید صدها شهروند خبرنگار و همکاران رسانه‌ها را نیز افزود. این وضعیت نگران کننده در دهه ها اخیر نشانگر گسترش خشونت و بیشتر شدن هدف‌گیری عامدانه روزنامه‌نگاران و همزمان ناکافی بودن واکنش و اقدام در حفاظت از آن‌هاست.
کریستف دو لوار دبیر اول سازمان گزارش‌گران بدون مرز (RSF) در این باره اعلام کرد « ضروری است سازوکاری پیدا برای به اجرا گذاشتن حقوق بین‌المللی در امر حفاظت از روزنامه‌نگاران بکار گرفت. امروز گروه‌های غیر دولتی آزارگری‌ هدفمند علیه روزنامه نگاران انجام می‌دهند و بسیاری از دولت‌ها تعهدهای خود را در این باره رعایت نمی کنند. کشتن ۸۰۰ گزارش‌گر در ده سال اخیر نیازمند واکنشی درخور شرایط است. دبیر اول سازمان سازمان ملل باید نماینده‌ ویژه برای حفاظت از روزنامه‌نگاران برگزیند.
امسال گزارش‌گران بدون مرز در کنار ستون‌های یادمان کشته شدگان، لوح یادمان «ناپیدشدگان» را رونمایی کرد. این ستون پاسخ به درخواست خانواده‌های خبرنگاران ناپدید شده است. فهرست این قربانیان که تا کنون پیکرشان پیدا نشده نمادی از بازنایستادن زمان و فراموش نشدن یاد آنانی است که سوگ‌شان پایان نیافته است. نام پیروز دوانی روزنامه‌نگار ایرانی نیز بر لوح ناپدید شدگان حک شده است.