تازه‌ها

21 دسامبر 2011 - به روز شده در 9 ژانویه 2018

خبر‌های سرکوب آزادی اطلاع‌رسانی در ایران: دی ماه ١٣٨٩- دی ماه ١٣٩٠


٣٠ آذر - آزادی موقت یک روزنامه‌نگار ایرانی و دو خبرنگار کویتی

٣٠ آذر - آزادی موقت یک روزنامه‌نگار ایرانی و دو خبرنگار کویتی

گزارش‌گران بدون مرز در تاریخ ٣٠ آذر از آزادی موقت امیر علی علامه‌زاده خبرنگار ایلنا در تهران مطلع شد. وی در تاریخ ٢٧ شهریور ماه در منزلش بازداشت شده بود. این روزنامه نگار در مدت بازداشت در سلول‌های انفرادی زندان اوین و تحت فشار و مورد بد رفتاری قرار گرفته بود.

گزارش‌گران بدون مرز از آزادی عادل آل‌یحیا، مجری و رایاد آل‌مجد فیلمبردار شبکه تلویزیون ماهواره‌ای ال‌عدالت کویت، در تاریخ ٢٧ آذر ماه نیز مطلع شده است. این دو خبرنگار کویتی در تاریخ ٢٠ آبان در شهر ابادان و به گفته شبکه عرب زبان جمهری اسلامی ایران با اتهام فعالیت‌های جاسوسی و ورود غیر قانونی بازداشت شده‌ بودند. در همان روز مقامات کویت با تکذیب اظهارات العالم اعلام کرده‌ا‌ند همکاران شبکه ال‌عدالت برای تهیه برنامه‌ای اجتماعی و با ویزا وارد ایران شده‌اند. سفیر ایران در کویت با اعلام خبر آزادی این دو به رسانه گفته است که اتهام فعالیت جاسوسی را اشتباه بوده است.

از سوس دیگر، در تاریخ ٢٧ آذر ماه بیش از صد روزنامه نگار ایرانی با انتشار بیانیه ای خواهان آزادی همکار خود حسن فتحی شدند. در این بیانیه نوشته شده است : « آزادی زود و بی‌شرط حسن فتحی خواست ماست. تنها گناه حسن فتحی این است که بر جامعه و جهان خود اندیشه کرد و به زبان آورد آن چه را اندیشید. او حتی از نارضایتی هموطنان خود، از برخی سیاست‌های داخلی و رنج کوچه و بازار سخن نگفت. اندیشه و کلام خود را به حوزه سیاست خارجی محدود کرده بود.

این روزنامه نگار و مستند ساز چند ساعت پس از مصاحبه با تلویزیون بی بی سی فارسی از سوی ماموران امنیتی بازداشت شد. و به مکان نامعلومی منتقل شد.

-------

١١ آذر- ممنوعیت تازه برای خبرنگاران خارجی در ایران

دولت ایران در تاریخ ١٠ آذر ماه، پوشش خبری تظاهرات در برابر سفارت انگلیس در تهران را برای رسانه های خارجی ممنوع کردند. به گفته خبرگزاری فرانسه این نخستین بار است که مقامات ایران تظاهرات به نفع رژیم را برای خبرنگاران خارجی ممنوع می کنند.

در اصل هدف مقامات ایران، پیشگیری از پوشش خبری بازدید دیپلمات‌های خارجی حاضر در ایران، از ساختمان‌ سفارت و باغ قلهک در تهران، دو روز پس از تخریب انها از سوی بسیجیان حکومتی بود. استاندار تهران بازدید دیپلمات‌ها را مشکوک خوانده و اعلام کرده بود که مقامات مسوول را از این مطلع کرده است.

بنا بر گفته خبرگزاری فرانسه دیپلمات‌های حاضر در محل از ابعاد تخریب دفاتر و محل زندگی دیپلمات‌های انگلیسی شوکه شده بودند.

در پی حمله و اشغال سفارت انگلستان در تهران، این کشور سفارت خود را در تهران تعطیل و همه فعالیت های دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در لندن را متوقف کرد

--

٩ آذر - بازداشت یک وبلاگ‌نویس دیگر

روژین محمدی وبلاگ‌نویس ٣٠ آبان ماه در تهران پس از احضار به دادسرای انقلاب مستقر در زندان اوین، بازداشت شد. این دانشجوی پزشکی در فلیپین، در ٢٣ ابان به هنگام ورود به کشورش در فرودگاه بازداشت شد که پس از یک روز با سپردن وثیقه آزاد شده بود. گزارش‌گران بدون مرز از علل بازداشت این وبلاگ‌نویس بی اطلاع است. در ایران ٢٢ وب‌نگار زندانی هستند.

---

٨ آبان- سه روزنامه‌نگار آزاد اما از وضعیت بازداشت سه روزنامه‌نگار دیگر خبری در دست نیست

گزارش‌گران بدون مرز در تاریخ ٧ آبان از آزادی مهدی افشارنیک ، علی اکرمی، محمد حیدری، همکاران بسیاری از روزنامه‌های ایران مطلع شده است. این روزنامه نگاران در تاریخ ١٣ مهر بازداشت و به انفرادی های زندان اوین منتقل شده بودند. هر سه روزنامه نگار به شکل موقت و با سپردن وثیقه تا برگزاری دادگاه آزاد شده اند.

از سوی دیگر امیر علی علامه‌زاده خبرنگار ایلنا در تهران، هادی احمدی خبرنگار خبرگزاری ایسنا در کرج و مهرداد سرجویی همکار بسیاری از روزنامه‌های انگلیسی زبان در تهران، همچنان در بازداشت به سر می برند.

------

٢٦ مهرماه - گزارش‌گران بدون مرز، از آزادی فرانک فرید نویسنده مترجم، عضو کمپین یک میلیون امضا برای تغییر قوانین تبعیض آمیز نسبت زنان و همکار سایت مدرسه فمینیستی، در تاریخ ٢٥ مهر ماه و حمید موذنی روزنامه‌نگار، وب‌نگار و همکار بسیاری از روزنامه‌های محلی در بوشهر در تاریخ ١٩ مهرماه مطلع شد. این دو حرفه کار رسانه ها با سپردن وثیقه ٥٠ و ١٠٠ میلیون تومان تا زمان برگزاری دادگاه خود به شکل موقت از زندان آزاد شدند.

------------

١٢ مهرماه - ازادی موقت مدیران سایت مجذوبان نور، محکومیت زندان و شلاق برای یک روحانی وبلاگ نویس

گزارش‌گران بدون مرز از آزادی مدیران سایت مجذوبان نور که در تاریخ ١٤ و ١٥ شهریور بازداشت شده بودند، مطلع شده است. علی رضا روشن روزنامه‌نگار صفحات کتاب روزنامه شرق ، علی اکرمی، علی استرکی، مهدی حسینی، مهدی اسانلو، حمید مرادی، مهران رهبری، مصطفی عبدی، نصرت طبسی، علی معظمی، رضا انتصاری. با سپردن و ثیقه و یا با کفالت، در تاریخ ٧ و ٨ مهر ماه از زندان شده اند. همچنین سعید محمدی (موغانلی) همکار بسیاری از نشریات آذری و سردبیر روزنامه یاشماق که در تاریخ ١٨ خرداد ماه در استان اردبیل بازداشت شده بود. نیز با سپردن ٥٠ میلیون تومان وثیقه از زندان آزاد شد.

از سوی دیگر آرش هنرور شجاعی روحانی وبلاگ نویس نزدیک به یک سال پس از زندانی شدن از سوی دادگاه ویژه روحانیت به چهارسال زندان، هشتصد هزار تومان جریمه نقدی و ٥٠ ضربه شلاق محکوم شده است. اتهام این روحانی وبلاگ نویس نوشته های وبلاگش بوده است. مادر وی در مصاحیه ای با سایت خبرنگاران ایران از وضعیت سلامت فرزندش که از تاریخ ٦ ابان ١٣٨٩ در زندان است، به شدت ابراز نگرانی کرده بود.

-------

٢٣ شهریور - سرکوب در آذربایجان ادامه دارد. ابراهیم رشیدی روزنامه نگار و همکار نشریه بایرام در تاریخ ٢١ شهریور در منزل پدرش ( حومه مشکین شهر) بازداشت و به مکان نامعلومی انتقال یافته است. این روزنامه نگار در سال های اخیر چندین بار زندانی شده است.

گزارش‌گران بدون مرز از آزادی موقت ابوالفضل وصالی مدیر روزنامه توقیف شده ندای آذرابادگان و همکار هفته نامه ساقی تبریز مطلع شده است. این روزنامه نگار در تاریخ ١٣ اردیبهشت بازداشت شده بود شد. وی در سال ٨٥ از سوی شعبه یک دادگاه انقلاب اسلامی تبریز به شش ماه زندان برای تشویق به شورش و اغتشاش محکوم شده بود. روزنامه آذرآبادگان نیز از سوی شعبه یک دادگاه استان آذربایجان شرقی به اتهام انتشار اخبار کذب توقیف شده بود.

----------

٢١ شهریور - دو روزنامه نگار آزاد اما یازده وب‌نگار و یک وکیل مدافع حقوق بشر در ایران بازداشت شدند.

١٩ شهریور ماموران وزارت اطلاعات با مراجعه به منزل عبدالفتاح سلطانی، عضو بینان گذار کانون مدافعان حقوق بشر ایران پس از بازرسی و ضبط لوازم شخصی و خانوادگی وی را بازداشت کردند. محل بازداشت این وکیل مدافع حقوق بشر اعلام نشده است. وی پیش از این نیز بارها دستگیر و زندانی شده است، اخرین بار در تاریخ ٢٦ خرداد ماه ١٣٨٨ در دفتر کارش بازداشت شده بود، که در شهریور ماه همان سال با سپردن صد میلیون تومان وثیقه از زندان آزاد شده بود. عبدالفتاح سلطانی در زندان به محمد سیف‌زاده که به ٩ سال زندان و ١٠ سال محرومیت از شغل وکالت برای همکاری در تاسیس کانون مدافعان حقوق بشر محکوم شده است و از اردیبهشت ماه سال جاری در زندان بسر می برد، و همکار دیگرش نسرین ستوده که از ١٤ شهریور ماه ١٣٨٩ در زندان بسر می‌برد و به یازده سال زندان محکوم شده است. پیوسته است.

در تاریخ ١٤ و ١٥ شهریور ماموران وزارت اطلاعات مدیران سایت مجذوبان نور، سایت نزدیک به درویشان گنابادی را بازداشت کردند. در همان روزاین سایت مورد حمله سایبری قرار گرفت و از دسترس خارج شد. این دستگیری‌ها در پی حوادث خونین حمله به درویشان در شهر کوار استان فارس انجام گرفته است. در طی سال‌های گذشته بارها خانه‌ها و مراکز عبادت دراویش در سراسر ایران مورد حمله قرار گرفته است و تعداد زیادی از آنها بازداشت و به زندان محکوم شده‌اند. دستگیر شدگان عبارتند از :

- علی رضا روشن روزنامه‌نگار صفحات کتاب روزنامه شرق

- علی اکرمی

- علی استرکی

- مهدی حسینی

- مهدی اسانلو

- حمید مرادی

- مهران رهبری

- مصطفی عبدی

- نصرت طبسی

- علی معظمی

- رضا انتصاری

از سوی دیگر، گزارش‌گران بدون مرز از آزادی دو روزنامه‌نگار زندانی مطلع شده است.

- نادر کریمی جونی سردبیر و روزنامه‌نگار گزارش، فکر، سیاست روز در تاریخ ١٣ شهریور آزاد شد. این روزنامه‌نگار در تاریخ اول آذر ماه ١٣٨٧ در تهران به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و جاسوسی بازداشت و سپس از سوی شعبه ٢٨ دادگاه انقلاب تهران به ده سال زندان محکوم شده است. این محکومیت در دادگاه تجدید نظر به پنج سال تقلیل یافت. وی که از جانبازان جنگ هشت ساله ایران و عراق است در وضعیت جسمی نگران کننده ای بسر می برد.

- مسعود لواسانی روزنامه نگار و وب نگار که در تاریخ ٤ مهرماه ١٣٨٨ بازداشت و در آذر ماه همان سال به ٨ سال زندان محکوم شده بود. این محکومیت در دادگاه تجدید نظر به دوسال کاهش یافت. مسعود لواسانی بیمار ومدت بازداشت دست کم دو بار قربانی حمله قلبی شد و در بیمارستان بستری شده بود. مسعود لواسانی از دو ماه پیش در مرخصی بسر می‌برد و در تاریخ ١٤ شهریور از آزادی خود مطلع شد.

-----------

٥ مرداد- آزادی پگاه اهنگرانی و مهناز محمدی

در تاریخ ٥ مردادماه گزارش‌گران بدون مرز از آزادی موقت پگاه اهنگرانی بازیگر جوان و مستندساز با سپردن ١٠٠ میلیون تومان وثیقه مطلع شد. وی در تاریخ ١٩ تیرماه از سوی ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شده بود. پگاه آهنگرانی که از دوسال پیش، در وبلاگ شبکه دویچه وله نوشته‌های خود را منتشر می‌کرد. قرار بود برای پوشش جام جهانی فوتبال زنان به المان سفر کند.

همچنین مهناز محمدی مستند ساز و سینماگر که در تاریخ ٥ تیرماه در منزلش از سوی ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شده بود، به شکل موقت از زندان آزاد شد.

وی پیش از این نیز در تاریخ ٨ مرداد ١٣٨٨ به همراهی جعفر پناهی در بهشت زهرا بازداشت و تا ٢٦ مرداد ماه را در زندان بسر برده بود. از آن تاریخ وی همواره تحت فشارهای مستمر ماموران اطلاعاتی قرار داشت، بارها احضار و مورد بازجویی قرار گرفته بود.

٤ مرداد - احضار برای زندانی کردن یک روزنامه‌نگار

ماشااله شمس‌الواعظین نایب رئیس انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران و سخنگوی کمیته دفاع از آزادی، از سوی دایره اجرای احکام زندان احضار شده است. این روزنامه نگار در دی ماه ١٣٨٩ از سوی شعبه ٢٨ دادگاه انقلاب اسلامی تهران مطبوعات به ١٦ ماه زندان محکوم شده بود. اتهام اصلی مدیر روزنامه‌های اصلاح طلب جامعه، توس و عصر آزادگان، توهین به رئیس جمهور اعلام شده است. هنوز دادگاه تجدید نظر در باره این حکم نظر نداده است و وکیل این روزنامه نگار محمد سیف زاده از اردیبهشت ماه سال جاری زندانی است. ماشااله شمس الواعظین در تاریخ ٧ دی ماه ١٣٨٨ در تهران بازداشت و ٩ اسفند ماه همان سال با سپردن وثیقه آزاد شد.

--------

٣٠ تیرماه - ادامه سرکوب، دستگیری دو وبلاگ‌نویس

در تاریخ ٢٧ تیرماه مهدی خزعلی مدیر وبلاگ باران درپی احضار به وزارت اطلاعات بازداشت شد. در دوسال گذشته این سومین بار است که این وبلاگ نویس زندانی می‌شود. مهدی خزعلی در ٢١ مهرماه ١٣٨٩ نیز پس از احضار به شعبه ٤ امنیت دادسری انقلاب بازداشت شده بود. این پزشک وبلاگ‌نویس که فرزند آیت‌الله ابوالقاسم خزعلی عضو موثر شورای نگهبان از بدو تاسیس آن است، علیرغم آزار و اذیت ماموران اطلاعاتی و دستگاه قضایی همچنان بر روی سایت خود به انتشار نوشته‌های انتقادی علیه دولت و سیاست سرکوب منتقدان ادامه می‌هد.

دستگاه قضایی ایران بازداشت پگاه اهنگرانی بازیگر جوان و مستند ساز را تائید کرد. پگاه آهنگرانی که قرار بود برای پوشش جام جهانی فوتبال زنان به المان سفر کند، در تاریخ ١٩ تیرماه بازداشت شد. وی از دوسال پیش، در وبلاگ شبکه دویچه وله نوشته‌های خود را منتشر می‌کرد.

مهدی خزعلی و پگاه اهنگرانی هر دو در سلول های انفرادی بند٢٠٩ زندان اوین نگاهداری می‌شوند.

از سوی دیگر، گزارشگران بدون مرز در تاریخ ٢٥ تیرماه از آزادی موقت مریم مجد عکاس و همکار بسیاری از روزنامه‌های ورزشی ایران مطلع شد. وی در تاریخ ٢٦ خرداد در منزلش بازداشت شده بود. این خبرنگار قرار بود برای پوشش خبری جام جهانی فوتبال زنان به المان سفر کند.

----------

٢٧ خرداد - رضا رفیعی فروشانی آزاد شد، زندان فریبرز رئیس دانا محکوم شد، ٩ دی توقیف شد

گزارش‌گران بدون مرز از آزادی رضا رفیعی فروشانی در تاریخ ٢٢ خرداد مطلع شد. این روزنامه‌نگار ازاد و همکار بسیاری از رسانه های داخلی و خارجی، در تاریخ ١٦ خردا ماه ١٣٨٨ بازداشت و در مرداد ماه همان سال در دادگاه های استالینی برگزار شده در تهران محاکمه و به پنج سال حبس قطعی و ٧ سال زندان تعلیقی محکوم شد. یکسال بعد دادگاه تجدیدنظر این حکم را به سه سال تقلیل داد.

گزارش‌گران بدون مرز همچنین از محکومیت یک سال زندان فریبرز رئیس دانا، نویسنده و عضو کانون نویسندگان ایران از سوی شعبه ٢٨ دادگاه انقلاب تهران مطلع شده است. وی در تاریخ ٢٨ آذر ١٣٨٩ بازداشت شده بود. این اقتصاددان برجسته در مصاحبه‌ای با شبکه فارسی بی بی سی از برنامه حذف یارانه‌های دولت انتقاد کرده بود. وی متهم به تبلیغ علیه نظام و عضویت در کانون غیر قانونی نویسندگان ایران شده است. فریبرز رئیس دانا در تاریخ ٢٧ دی ماه با سپردن ٣٠ میلیون تومان وثیقه و به شکل موقت از زندان آزاد شده بود.

از سوی دیگر در تاریخ ٢٣ خرداد ماه هفته نامه نزدیک به اصول گرایان ٩ دی از سوی هیات نظارت بر مطبوعات که تحت مسوولیت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی است، برای توهین به روحانیت و نداشتن زمينه مصوب اقتصادي توقیف شده است. این نشریه متعلق به حمید رسایی نمانیده تهران در مجلس جمهوری اسلامی ایران بود که از نزدیکان ایت اله علی خامنه ای است که تا پیش از علنی شدن تشدید جنگ قدرت میان جناح خامنه‌ای و احمدی نژاد بود، از طرفداران محمود احمدی نژاد بود. کشمکش در بالاترین سطح قدرت از رسانه‌های طرفدار دولت و اصول گرایان قربانی گرفته است.

٢٨ اردیبهشت - آزادی دو روزنامه‌نگار در ایران

گزارش‌گران بدون مرز از آزادی تقی رحمانی روزنامه نگار مستقل و چهره برجسته مدافع آزادی بیان در تاریخ ٢٨ اردیبهشت پس از صد روز بازداشت مطلع شده است.

این روزنامه‌نگار در تاریخ ٢٥ اردیبهشت از زندان آزاد اما دو روز بعد دوباره برای امضای صورت‌جلسه آزادی به زندان اوین احضار شده بود. علیرغم آنکه به وکیل وی اطلاع داده بودند که تقی رحمانی مجددا بازداشت شده است، اما عصر همان روز وی به خانه بازگشت.

تقی رحمانی از سال ١٣٦٠ تا امروز برای فعاليت‌های سياسی و مطبوعاتي‌اش بارها دستگير و به زندان محکوم شده است. این روزنامه‌نگار برای همکاری با نشریات زیر زمینی پيشتاز و موحد و یا همکاری با نشریات دارای مجوز ایران فردا و امید قزوین، در کل بیش از ١٦ سال از عمر ٤٩ ساله‌اش را در زندان گذرانده است.

گزارش‌گران بدون مرز همچنین از آزادی محمد نوری‌زاد روزنامه نگار و مستند ساز در تاریخ ١٨ اردیبهشت را تائید می کند. این روزنامه نگار در تاریخ اول اسفند ماه ١٣٨٨ پس از احضار به دادسرا بازداشت شده بود. وی پس از اعتراضات گسترده مردمی به انتخاب مجدد محمود احمدی نژاد با انتشار نامه‌های سرگشاده انتقادات شدیدی را متوجه آیت‌الهپ خامنه ای و مقامات دولتی و دستگاه قضایی کرده بود. روزنامه نگار سابق روزنامه کیهان، به اتهام تبلیغ علیه نظام و توهین به مقامات به سه سال زندان و ٥٤ ضربه شلاق محکوم شده بود. محمد نوری زاد در مدت بازداشت چندین بار دست به اعتصاب زده بود. وی خبر ازادی خود را بر روی وب سایتش منتشر کرده است.

٢٠ اردیبهشت ١٣٩٠ - زندانی شدن یک روزنامه نگار شش سال پس از صدور محکومیت

گزارش‌گران بدون مرز از بازداشت ابوالفضل وصالی مدیر روزنامه توقیف شده ندای آذرابادگان و همکار هفته نامه ساقی تبریز در تاریخ ١٣ اردیبهشت مطلع شد. این روزنامه نگار یک روز پس از بازداشت خبر زندانی شدن خود را به دوستانش اطلاع داد. وی در سال ٨٥ از سوی شعبه یک دادگاه انقلاب اسلامی تبریز به شش ماه زندان برای تشویق به شورش و اغتشاش محکوم شده بود. روزنامه آذرآبادگان نیز از سوی شعبه یک دادگاه استان آذربایجان شرقی به اتهام انتشار اخبار کذب توقیف شده بود.

در تاريخ ٢٢ ارديبهشت ١٣٨٥ در ویژه نامه ايران جمعه، مطلبی با عنوان چه کنيم که سوسکها سوسکمان نکنند چاپ شده بود. در این مطلب چند کاريکاتور وجود دارد که در يکی از آنها کودکی با يک سوسک صحبت می کند و به زبان آذری می پرسد: چی؟. در پی انتشار این مطلب، در برخی از شهرهای استان آذربایجان تظاهرات اعتراضی برگزار شد روزنامه ایران و ایران جمعه از واقعه پیش آمده پوزش خواستند. در تاریخ اول خرداد ماه چند هزار نفر از مردم تبریز در برابر استانداری این شهر به تظاهرات ضد حکومتی پرداختند که با دخالت نیروی انتظامی این تظاهرات به خشونت کشیده شد و ده ها نفر بازداشت شدند. تعدادی از روزنامه نگاران نیز از جمله ابوالفضل وصالی برای انتشار مطلبی در این باره دستگیر شدند، این روزنامه نگار پس ازس پری کردن ٤٠ روز زندان با سپردن وثیقه آزاد شده بود.

------------------------

٢٩

فروردین ١٣٩٠ - گزارش‌گران بدون مرز از بازداشت خبرنگار ایرنا، مطلع شد

منوچهر تمری خبرنگار خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران در تاریخ ٢٨ فروردین در منزل خود بازداشت شد. ماموران لباس شخصی پس از بازرسی منزل و ضبط کامپیوتر و وسائل شخصی این روزنامه‌نگار را به همراه خود به محل نامعلومی منتقل کردند.

به گفته ایرنا

این خبرنگار یک هفته پیش از بازداشت خود به اداره كل اطلاعات كردستان احضار شده بود.

منوچهر تمري ٥٦ ساله از سال ١٣٧٣ به عنوان خبرنگار ايرنا در سنندج فعاليت دارد و علاوه بر انجام ماموريت هاي متعدد خبري در داخل كشور، چندين ماموريت نيز در كردستان عراق براي پوشش خبري رويدادهاي آن منطقه به عهده داشته است.

مديريت ايرنا خواهان آزادی این روزنامه‌نگار شده است.

٢٧ اسفند - گزارش‌گران بدون مرز آزادی دو روزنامه‌نگار زن را تائید می کند

نازنین خسروانی روزنامه نگار و همکار بسیاری از روزنامه های توقیف شده اصلاح طلب، در تاریخ ٢٥ اسفند ماه پس از ١٣٥ روز بازداشت در بند ٢٠٩ زندان اوین با سپردن ٦٠٠ میلیون تومان وثیقه آزاد شد. این روزنامه نگار روز سه شنبه ١١ آبان در تهران دستگیرشده بود

مهسا امرآبادی روزنامه‌نگار روزنامه توقیف شده‌ی اعتماد ملی و همسر مسعود باستانی روزنامه نگار زندانی نیز در تاریخ ٢٦ اسفند آزاد شد.

١٦ اسفند – گزارش‌گران بدون مرز دستگیری سه روزنامه‌نگار در ایران را تائید می کند.

سام محمودی سرایی روزنامه نگار روزنامه شرق درتاریخ ١٠ اسفند پس از حضور در شعبه ٢٨ دادگاه انقلاب اسلامی تهران بازداشت شد. وی سال گذشته نیز چندین روز را در زندان سپری کرده بود.

وی هشتمین روزنامه نگار شرق است که در دو ماهه اخیر دستگیر می‌شود. شش روزنامه نگار : مازیار خسروی، ریحانه طباطبایی و فرزانه روستایی، علی خدابخش، احمد غلامی و کیوان مهرگان، هرکدام پس از دست کم یک ماه زندان با سپردن وثیقه آزاد شدند. نزهت امیرآبادی روزنامه‌نگار دیگر این روزنامه از تاریخ ٢٢ بهمن همچنان در اوین زندانی است

از سوی دیگر پارسا بهمنی روزنامه‌نگار و مدیر وبلاگ کلاغ پیر در تاریخ ١٠ اسفند در شهر شیراز بازداشت شده است. محل بازداشت و علت دستگیری از سوی مقامات رسما اعلام نشده است.

گزارش‌گران بدون مرز یادآور می‌شود : با ٣٣ روزنامه‌نگار زندانی، ایران هم اکنون بزرگترین زندان جهان برای روزنامه‌نگاران است.

١١اسفند ١٣٨٩ - گزارش‌گران بدون مرز از دستگیری مهسا امرآبادی روزنامه نگار و فخرالسادات محتشمی پور وب‌نگار در تاریخ ١٠ اسفند و در حاشیه تظاهرات مخالفان در اعتراض به بازداشت میر حسین موسوی و مهدی کروبی و همسرانشان زهرا رهنورد و فاطمه کروبی، مطلع شده است.

- مهسا امرآبادی روزنامه نگار روزنامه توقیف شده‌ی اعتماد ملی و همسر مسعود باستانی روزنامه نگار زندانی است.

وی دو روز پس از انتخاب مجدد محمود احمدی نژاد در انتخابات مورد مناقشه ٢٢ خرداد ١٣٨٨ بازداشت شد. در تاریخ اول مهرماه همان سال با سپردن ٢٢٠ میلیون تومان وثیقه آزاد شد. مسعود باستانی همسر این روزنامه‌نگار روزنامه فرهیختگان همچنان در زندان رجایی‌شهر بسر می‌برد. وی در تاریخ ١٢ تیرماه ١٣٨٨ بازداشت شد و مرداد ماه همان سال در دادگاه استالینی محاکمه و از سوی شعبه ١٥ دادگاه انقلاب اسلامی به شش سال زندان محکوم شده است. مهسا امرآبادی همچنین در تاریخ ٢٢ مهرماه ١٣٨٩ از سوی شعبه ٢٨ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به یک‌سال زندان محکوم شده است.

- فخرالسادات محتشمی پور مدیر وبلاگ روزنه و همسر مصطفی تاجزاده یکی از رهبران اصلاح‌طلب زندانی است. این وبلاگ نویس پس از انتخابات و بازداشت همسرش وبلاگش را به تریبونی برای دفاع از حقوق زندانیان سیاسی تبدیل کرده است.

دلایل و محل بازداشت این دو اعلام نشده است اما احتمالا به زندان اوین منتقل شده‌اند.

از سوی دیگر، گزارش‌گران بدون مرز از آزادی مازیار خسروی روزنامه نگار روزنامه شرق در تاریخ ٥ اسفند ماه مطلع شده است. ماموران وزارت اطلاعات به خانواده این روزنامه نگار اطلاع داده‌اند که وی به علت سکته خفیف قلبی در بیمارستانی نظامی بستری شده است. این روزنامه نگار در روز ٢٢ بهمن در محل کارش دفتر روزنامه شرق بازداشت شده بود. مازیار خسروی که سابقه بیماری قلبی داشته است از سوی خانواده در بیمارستانی دیگر بستری شده است.

٣ اسفند - جلسه رسیدگی به اتهامات نرگس محمدی، نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر در شعبه ٢٦ دادگاه

انقلاب امروز برگزار شد.

وی متهم به عضویت در شورای عالی کانون مدافعان حقوق بشر، راه اندازی شورای ملی صلح، اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرائم و فعالیت تبلیغی علیه نظام میباشد.

نرگس محمدی در اردیبهشت سال 89 به اتهام تبلیغ علیه نظام و عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر به شعبه 4 بازپرسی دادگاه انقلاب احضار شد و پس از 3 جلسه حضور در دادگاه قرا کفالت 500.000.000 ریالی برای وی صادر شد. اما 20 روز بعد در تاریخ 20/3/89 توسط نیروهای امنیتی و بدون حکم بازداشت ،ساعت 22:30 شب بازداشت شد. پس از انتقال به بند 209 امنیت این بار نیز اتهام او از سوی شعبه 3 بازپرسی مستقر در اوین فعالیت تبلیغی علیه نظام و عضویت در کانون مدافعان حقوق بشرمطرح شد و پس از اعتراض او مبنی بر اینکه با همین اتهام یک ماه پیش احضار و به پرونده وی رسیدگی شده است، اتهام وی پس از گذشت 3 روز از بازداشت ،تغییر و در شعبه 1 بازپرسی مستقر در اوین اجتماع وتبانی به قصد ارتکاب جرائم علیه امنیت عنوان و پس از گذشت 3 روز از بازداشت به وی تفهیم و قرار بازداشت صادر شد که اقدامی غیرقانونی بود.

کانون مدافعان حقوق بشر، نهادی مدنی و مدافع حقوق بشر است که در سال 1381 در ایران تأسیس و به عضویت فدراسیون جهانی بین الملل حقوق بشر درآمد.

کانون مدافعان حقوق بشر از سال تأسیس تا کنون بیش از 5000 پرونده های اجتماعی- سیاسی- فرهنگی- میراث فرهنگی را پذیرفته و با وکالت رایگان در این پرونده ها به دفاع از متهمان در دادگاههای سراسر کشور پرداخته است. همچنین از عمده فعالیتهای کانون، فعالیت در حوزه حقوق زنان از طریق پذیرفتن وکالت، برگزاری جلسات گفت و شنود پیرامون حقوق زنان بوده است. آموزش حقوق زنان، حقوق متهم و برگزاری جلسات فکری- فرهنگی پیرامون سازگاری اسلام و حقوق بشر از فعالیتهای با ارزش کانون می باشد. همچنین کانون مدافعان حقوق بشر با برگزاری جلسات مصاحبه مطبوعاتی پیرامون موضوعات حقوق بشر به ترویج فرهنگ حقوق بشر پرداخته است. گزارشات فصلی و سالانه کانون در مورد وضعیت حقوق بشر در گستره فرهنگ، زنان، میراث فرهنگی، کودکان، مطبوعات، فعالان سیاسی و ... نیز از مهمترین فعالیتهای کانون بوده است که مورد استناد دبیر کل سازمان ملل در تنظیم گزارش وضعیت حقوق بشر در ایران بوده است.

کانون پیرامون حفظ میراث فرهنگی کشور و رسیدگی به وضعیت خانواده های زندانیان سیاسی در ایران نیز کمیته هایی را تشکیل داده و فعالیت نموده است.

در سال 1386 و در پی اوج گیری تهدیدهای نظامی علیه کشور ایران کانون مدافعان حقوق بشر اقدام به تأسیس شورای ملی صلح با مشارکت شخصیت های سیاسی- اجتماعی- فرهنگی- هنری در کشور نمود و پس از 9 ماه تلاش بی وقفه موفق به تشکیل این نهاد مدنی فراگیر و ملی شد. این شورا متشکل از 82 تن از شخصیتهای برجسته از سراسر کشور ایران می باشد که با هدف ایجاد صلح تشکیل شده است. نرگس محمدی رئیس هیأت اجرایی شورای ملی صلح می باشد که یکی از اتهامات وی اقدام به تأسیس این نهاد با همکاری همکارانش در کانون می باشد. تشکیل کمیته دفاع از انتخابات آزاد، سالم و منصفانه از جمله اقدامات کانون مدافعان حقوق بشر می باشد که در مرداد ماه سال 1385 تشکیل شد. این نهاد نیز متشکل از شخصیت های سیاسی- اجتماعی است که با استناد به منشور اتحادیه بین المجالس راجع به برگزاری انتخابات آزاد، سالم و منصفانه فعالیت خود را در ایران رسماً از سال 85 شروع نموده است. تأسیس کمیته اعدام بس کودکان از جمله اقدامات حقوق بشری کانون می باشد که در اردیبهشت سال 88 انجام گرفت.

کانون مدافعان حقوق بشر در دی ماه سال 1387 توسط نیروهای امنیتی و بدون حکم قانونی و قضایی پلمپ شد و تا کنون دفتر آن بازگشایی نشده است. این در حالی است که پلمپ این دفتر حقوق بشری مورد اعتراض و انتقاد شدید سازمان ملل متحد واقع شد.

---------------------

٢٥ بهمن - ایجاد اختلال در ارتباطات و تلاش برای سانسور اخبار راهپیمایی ٢٥ بهمن

از تاریخ ١٩ بهمن مقامات حکومت ایران با تشدید کنترل مانع اطلاع رسانی در باره فراخوان به تظاهرات ٢٥ بهمن شدند.

با تشدید کنترل اینترنت سایت‌های اطلاع رسانی مستقل و یا نزدیک به مخالفان مسدود شدند. با انکه اینترنت به شکل کامل قطع نشد اما چون همیشه و به هنگام نردیک شدن روز تظاهرات، سرعت آن به شدت کاهش یافت. همچنین کلمات تازه ای به لیست سیاه کلیدواژه های مسدودسازی اضافه شد، از جمله واِه بهمن !

در روز ٢٥ بهمن علاوه بر مسدود سازی گسترده، حملات سایبری به سایت‌های اطلاع‌رسانی آغاز شد. سایت سحام نیوز و فرارو در بعدازظهر رزو دوشنبه از دسترس خارج شدند.

شبکه های تلویزیونی ماهواره ای نیز مورد حملات امواج پارازیتی قرار گرفتند. بی بی سی در تاریخ ١٠ فوریه با انتشار اطلاعیه ای رسما به این عمل که مرکز پارازیت اندازی در خاک ایران واقع است اعتراض کرد.

ازسال پارازیت به هنگام پخش برنامه‌ای مشترک از بی بی سی فارسی و عربی اغاز شد. اما از روز یکشنبه عملا برنامه‌های بی بی سی و بخش هایی از برنامه صدای امریکا به دشواری دریافت می شوند.

در بسیاری از مناطق کشور عملا شبکه تلفن های همراه و ارسال پیامک مختل شده است.

٢٢ بهمن - موج تازه دستگیری وسرکوب علیه رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران

در آستانه فراخوان مخالفان ایران به راهپیمایی در روز ٢٥ بهمن ماه و در حمایت از مردم تونس و مصر، مقامات قضایی امنیتی ایران موج تازه ای از دستگیری و سرکوب مطوعات را به راه انداخته اند. از تاریخ ٢٠ بهمن، دست کم ٤ روزنامه نگار دستگیر شده اند.

تقی رحمانی روزنامه نگار مستقل و چهره برجسته مدافع آزادی بیان در روز ٢٠ بهمن ماه از سوی ماموران امنیتی در منزل خود بازداشت و به مکان نامعلومی انتقال یافته است.

میثم محمدی و امید محدث، دو روزنامه نگار آنلاین سایت بیناد بهشتی در تاریخ ٢١ بهمن در منزل خود بازداشت شدند. علت و محل بازداشت این دو روزنامه نگار اعلام نشده است.

مازیار خسروی روزنامه نگار، روزنامه شرق در روز ٢٢ بهمن در محل کارش دفتر روزنامه شرق بازداشت شد. از سوی ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شد.

بنا بر اطلاعاتی که بدست گزارش‌گران بدون مرز رسیده است, تعداد بسیاری از روزنامه‌نگاران و وب‌نگاران در سراسر ایران از سوی سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات احضار و یا تهدید شده‌اند

١٦بهمن- مهران فرجی روزنامه‌نگار روزنامه‌های همشهری و اعتماد ملی که از تاریخ ١٨ آذر ماه در بازداشت بسر می‌برد. با سپردن وثیقه در تاریخ ١٥ بهمن ماه آزاد شد.

گزارش‌گران بدون مرز از محکومیت سیامک قادری خبرنگار زندانی مطلع شده است. خبرنگار سابق خبرگزاری ایرنا از تاریخ ١٦ مرداد ماه سال جاری در زندان بسر می‌برد. این روزنامه‌نگار با اتهام تبلیغ علیه نظام به وسیله انتشار اخبار گذب در وبلاگ به ٤ سال زندان محکوم شده است.

یکی از اتهامات این خبرنگار انتشار مصاحبه با همجنس گرایان است. محمود احمدی نژاد در سال ١٣٨٦ در یک سخنرانی جنجال برانگیز در دانشگاه کلمبیا امریکا اعلام کرده بود که در ایران همجنس گرا وجود ندارد.

٦

بهمن ماه - سیامک قادری خبرنگار خبرگزاری ایرنا به چهار سال زندان محکوم شد

سیامک قادری، شش ماه پیش با ورود ماموران امنیتی به خانه اش بازداشت شد و از آن زمان در بند ۲۰۹ زندان اوین نگهداری می شود.

آقای قادری که یکی از منتقدان نحوه اداره خبرگزاری ایرنا بود در حوادث بعد از انتخابات ریاست جمهوری، در وبلاگی به نام ایرنای ما گزارش هایی در باره حوادث پس از انتخابات منتشر کرد.

این وبلاگ چند بار فیلتر شد و سیامک قادری که سابقه ۱۸ سال کار در ایرنا را داشت از این خبرگزاری اخراج شد.

پس از اخراج این روزنامه نگار از خبرگزاری دولتی ایران، او به دادگاه اداری شکایت برد و دوباره به ایرنا برگشت اما تا زمان بازداشت، در بخش های غیر خبری و امور اداری به کار مشغول بود.

این روزنامه نگار بعد از سخنرانی محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران در دانشگاه کلمبیا که گفته بود ما در ایران همجنس گرا نداریم، با شماری از همجنس گرایان ایران مصاحبه کرده بود.

به گفته دوستان آقای قادری، این خبرنگار که حکم ۶۰ ضربه شلاقش به خاطر همکاری با هم جنس گراها اعلام شده، به حکم صادره اعتراض و تقاضای تجدید نظر کرده است.

به نقل از بی بی سی فارسی

-----

٤ بهمن ماه ١٣٨٨- احسان مهرانی روزنامه نگار فرهیختگان در تاریخ ٢ بهمن ماه زندانی شد. این روزنامه نگار که

از تاریخ ١٨ بهمن تا ٢٢ اسفند ١٣٨٨ را در زندان گذارنده بود، از سوی شعبه ٢٨ دادگاه انقلاب تهران با اتهام تبلیغ علیه نظام از طریق گفت‌وگو با بی بی سی و رادیو فردا به یک سال زندان محکوم شده بود. این حکم توسط شعبه ٣٦ دادگاه تجدید نظر تائید شد.

-------------------

اخبار سرکوب مطبوعات در ایران بهمن ١٣٨٨- دی ماه ١٣٨٩

سرکوب مطبوعات در ایران خرداد - دی ماه ١٣٨٨