تازه‌ها

22 ژانویه 2011 - به روز شده در 9 ژانویه 2018

خبر‌های سرکوب آزادی اطلاع‌رسانی در ایران: بهمن ١٣٨٨- دی ماه ١٣٨٩


٢٩ دی ماه ١٣٨٩ - آزادی موقت دو حرفه‌کار رسانه‌ها

گزارش‌گران بدون مرز از آزادی کیوان مهرگان و فریبرز رئیس دانا در تاریخ ٢٦ و ٢٧ دی ماه مطلع شد. این دو حرفه‌کار رسانه‌ها با سپردن وثیقه و به شکل موقت از زندان آزاد شده اند. کیوان مهرگان با پرداخت ١٠ میلیون تومان و فریبرز رئیس دانا با سپردن ٣٠ میلیون تومان زندان اوین اوین را ترک کردند.

------------

٢٧ دی ١٣٨٩ - گزارش‌گران بدون مرز از آزادی دو روزنامه نگار زندانی، ریحانه طباطبایی و فرزانه روستایی مطلع شد. ریحانه طباطبایی روزنامه‌نگار روزنامه شرق در تاریخ ٢١ آذر ماه از سوی ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و به زندان اوین انتقال یافته بود . فرزانه روستایی مسئول صفحات بین‌المللی روزنامه شرق نیز در تاریخ ١٦ آذر ماه در محل کار خود از سوی ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شده بود. این دو روزنامه نگار هر کدام با سپردن وثیقه ١٠ میلیون تومانی به شکل موقت آزاد شده‌اند.

فریبرز رئیس دانا نویسنده و عضو کانون نویسندگان ایران که در تاریخ ٢٨ آذر بازداشت شد، توانست با همسرش ملاقات کند. ناصر زرافشان وکیل وی این اقتصادان برجسته به گزارشگران بدون مرز در این باره گفت : دو اتهام ایشان یکی انتقاد از سیاست حذف یارانه‌های دولت در مصاحبه‌ با شبکه فارسی بی بی سی است و دیگر در باره فعالیت های کانون نویسندگان ایران. پرونده به شعبه دو دادگاه انقلاب ارسال شده است و من خواهان صدور قرار کفالت شده ام. ناصر زرافشان تاکید کرد که همسر فریبرز رئیس دانا در تاریخ ١٦ دی ماه در زندان اوین با وی ملاقات کرده است.

شعبه ٣٦ دادگاه تجدیدنظر تهران شیوا نظر آهاری به چهار سال زندان و ٧٤ ضربه شلاق محکوم کرد. این وب‌نگار در تاریخ ٦ شهریور ماه از سوی شعبه ٢٦ دادگاه انقلاب تهران به شش سال زندان محکوم شده بود.وی هم اکنون با سپردن وثیقه ٥٠٠ میلیون تومانی به شکل موقت آزاد است.

در تاریخ ١٨ دی ماه اعلام شد نصور نقی‌پور وبلاگ نویس به هفت سال زندان محکوم شده است. نصور نقی پور مدیر وبلاگ نصور در ١١ تسفند ١٣٨٨ در منزل اش در شهر قزوین از سوی ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شده بود و تا سی خرداد را در زندان بسر برده بود.

------

نوید محبی مدیر وبلاگ گاه نوشته های و جوان ترین وبلاگ نویس زندانی در جهان در تاریخ ٤ دی ماه از زندان آزاد شد. وی در تاریخ در تاریخ ٢٧ شهریور در شهر آمل بازداشت و در ٢٣ آبان ماه، بدون حضور وکیل مدافع و در پشت درهای بسته، محاکمه و از سوی دادگاه انقلاب به سه سال زندان تعلیقی به اتهاماتی چون اقدام عليه امنيت ملی، توهين به بنيانگذار و رهبر فعلی جمهوری اسلامی، تبليغ عليه نظام از طريق ارتباط با رسانه‌های بيگانه و عضويت در کمپين يک ميليون امضاء و حمايت از اعضای آن محکوم شد.

گزارشگران بدون مرز در تاریخ ٩ دی ماه از آزادی موقت علی خدابخش، مدیر و سرمایه گذار و احمد علامی سردبیر روزنامه شرق مطلع شد. این دو روزنامه‌نگار به همراه دو همکار دیگر خود فرزانه روستایی و کیوان مهرگان در تاریخ ١٦ آذر ماه در محل کار خود از سوی ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شدند. هفته گذشته عباس جعفری دولت آبادی این روزنامه نگاران را برای نوشتن اطلاعيه عليه نظام به اقدام علیه امنیت ملی متهم کرده بود.

از سوی دیگر، یک روزنامه دیگر در ایران زندانی شد. شهرام آزموده سردبیر ماهنامه تالش در تاریخ ٨ دی ماه روانه زندان شد. وی به شش ماه زندان برای نوشتن مقالاتی انتقادی و در پی شکایت مقامات رسمی محلی محکوم شده است. ماهنامه ادبی تالش نیز چندی پیش توقیف شده بود.

-------

سرکوب مطبوعات در ایران ادامه دارد سه روزنامه نگار دیگر بازداشت شدند

٢١ آذر ماه ریحانه طباطبایی روزنامه‌نگار روزنامه شرق از سوی ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و به زندان اوین انتقال یافت. در همین روز همکار دیگر روزنامه شرق مهران فرجی پس از بازرسی منزلش بازداشت شد.

در تاریخ ١٦ آذر ماه ماموران امنیتی چهار روزنامه نگار شرق علی خدابخش مدیر و سرمایه گذار روزنامه ، احمد غلامی سردبیر، فرزانه روستایی دبیر سرویس بین‌المللی و کیوان مهرگان مسئول سرویس سیاسی روزنامه را در محل کار خود بازداشت کرده بودند.

گزارشگران بدون مرز همچنین از بازداشت امیر هادی انواری روزنامه‌نگار اقتصادی روزنامه توقیف شده اعتماد و همکار بسیاری از روزنامه‌های اصلاح طلب در تاریخ ١٨ آذر ماه مطلع شده است. دلیل این بازداشت و محل نگاهداری این روزنامه نگار از سوی مسئولان قضایی اعلام نشده است.

از سوی دیگر ماشااله شمس الواعظین نایب رئیس انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران و سخنگوی کمیته دفاع از آزادی، از سوی شعبه ٢٨ دادگاه انقلاب اسلامی تهران مطبوعات به ١٦ ماه زندان محکوم شده است. اتهام اصلی مدیر روزنامه‌های اصلاح طلب جامعه، توس و عصر آزادگان، توهین به رئیس جمهور اعلام شده است. این روزنامه‌نگار همچنین از هر گونه فعالیت سیاسی و مطبوعاتی منع شده است.

٩آذر- نیما دهقان روزنامه نگار و طنز نویس هفته نامه چلچراغ در تاریخ ٨ آذر از سوی ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و به محل نامعلومی انتقال یافت. علت بازداشت این طنز نویس از سوی مقامات رسمی اعلام نشده است. هفته نامه چلچراغ هفته گذشته از سوی هئیت نظارت بر مطبوعات توقیف شده بود.

احمدرضا احمد پور روحانی وبلاگ نویس پس از یازده ماه بازداشت در تاریخ ٨ آذرماه آزاد شد. نویسنده وبلاگ پژواک خاموش در تاریخ ٦ دی ماه ١٣٨٨ بازداشت شده بود. وی برای تبلیغ علیه نظام و نشر اکاذیب و هتک حیثیت روحانیت به یک سال زندان محکوم شده بود. احمد رضا احمد پور یک ماه پیش از پایان حکم زندان خود مورد عفو قرار گرفته است. این وبلاگ نویس روحانی در اعتراض به وضعیت نابسامان بازداشت به مدت ١٦ روز دست به اعتصاب زد و نامه ای سرگشاده برای بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد ارسال کرد، که به همین دلیل پرونده دیگری در دادگاه ویژه روحانیت برای وی گشوده شده است.

------

٢٩ آبان - هفته نامه اصلاح‌طلب چلچراغ از سوی هئیت نطارت بر مطبوعات، توقیف شد. این هفته نامه پر خو.اننده در میان جوانان در نهمین سالگرد فعالیت خود از انتشار بازماند. ارگان سانسور وزارت ارشاد اسلامی نشریه چلچراغ را به دلیل انتشار مطالب غیر اخلاقی توقیف کرده است. بدون توضیح مشخصی در این باره، اما این نشریه در آخرین شماره خود مصاحبه مفصلی با محمدرضا شجریان استاد نامی موسیقی ملی ایران و عکس وی را بر جلد خود منتشر کرده است . این هنرمند پر طرفدار به خاطر مواضع حمایت گرانه اش از جنبش اعتراضی مردمی در ایران از سوی رژیم طرد شده است. آخرین بار هیئت نظارت بر مطیوعات در تاریخ ٢٦ شهریور ١٣٨٩ ماه دستور لغو امتیاز نشریه اندیشه نو را صادر کرده بود. در تاریخ ٣٠ آذر ماه ١٣٨٨ خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران اعلام کرد که روزنامه اندیشه نو از سوی هیات نظارت بر مطبوعات توقیف شده است. دلیل اصلی توقیف روزنامه انتشار مطالبی در باره درگذشت آیت الله منتظری بود. یک روز پیش از توقیف این نشریه مقامات مسوول از مطبوعات خواسته بودند تا در باره این روحانی منتقد نظام هیچ مطالبی منتشر نکنند.

٢٥ آبان - در پی عدم موافقت مسئولان قضایی با مرخصی هنگامه شهیدی، این روزنامه نگار در تاریخ ٢٤ آبان ماه به زندان اوین بازگشت. وی در تاریخ ٦ آبان با سپردن وثیقه برای درمان پزشکی و انجام عمل جراحی قلب موقتا از زندان آزاد شده بود. این روزنامه نگار در تاریخ ٦ اسفند ١٣٨٨ به وزارت اطلاعات احضار و سپس دستگیر شده بود . یک روز پس از زندانی شدن حکم شش سال زندان و پنجاه هزار تومان جریمه نقدی این روزنامه نگار از سوی شعبه ٥٤ دادگاه تجدید نظر تهران تائید شد. هنگامه شهیدی از ٩ تیرماه تا ١٠ آبان را نیز در زندان بسر برده بود و با سپردن ٩٠ میلیون تومان وثیقه آزاد شده بود.

١٢ آبان- نازنین خسروانی روزنامه نگار و همکار بسیاری از روزنامه های توقیف شده اصلاح طلب، روز سه شنبه ١١ آبان در تهران دستگیرشد. ماموران امنیتی - قضایی پس از بازرسی منزل و ضبط وسائل کار این روزنامه نگار وی را با خود به محل نامعلومی منتقل کردند.

٧ آبان - هنگامه شهیدی در تاریخ ٦ آبان با سپردن وثیقه برای درمان پزشکی و انجام عمل جراحی قلب موقتا از زندان آزاد شد. این روزنامه نگار در تاریخ ٦ اسفند ١٣٨٨ به وزارت اطلاعات احضار و سپس دستگیر شده بود . یک روز پس از زندانی شدن حکم شش سال زندان و پنجاه هزار تومان جریمه نقدی این روزنامه نگار از سوی شعبه ٥٤ دادگاه تجدید نظر تهران تائید شد. هنگامه شهیدی از ٩ تیرماه تا ١٠ آبان را نیز در زندان بسر برده بود و با سپردن ٩٠ میلیون تومان وثیقه آزاد شده بود.

٢ ابان - حكم يك سال زندان و ٣٠ سال محروميت از روزنامه نگاري برای ژیلا بنی یعقوب ، روزنامه نگار و فعال جنبش زنان در شعبه ٥٤ دادگاه تجديد نظر استان تهران تاييد شد.

حكم بدوي اين روزنامه نگار كه در شعبه ٢٦ دادگاه انقلاب به رياست قاضي پير عباس صادر شده بود. دادگاه تجديد نظر استان تهران این حکم را عینا تاييد کرده است.

در تاریخ سی ساله جمهوری اسلامی این حکم سنگین تنها برای احمدزید آبادی و ژیلا بنی یعقوب صادر شده است.

بنی یعقوب درست یک هفته پس از انتخابات رياست جمهوري سال گذشته هم به همراه همسرش در منزل مسکونی شان بازداشت و پس از دو ماه ،با قرار وثیقه از زندان آزاد شد.

بهمن احمدي امويي، همسر ژيلا بني يعقوب نیز به دليل فعاليتهاي رسانه اي و روزنامه نگاري اش اكنون در بند ٣٥٠ زندان اوين زنداني است و دوران محكوميت ٥ ساله خود را مي گذراند.

-----------

١٢ مهر ماه - گزارشگران بدون مرز در تاریخ ٢٣ مهر ماه از آزادی رحیم غلامی روزنامه نگار مطلع شد. همکار نشریاتی چون مهر اردبیل،فروغ آذربایجان،یاشیل مغان و یارپاق از تاریخ ۶ آبان ٨٨ بازداشت و جهت اجرای حکم یک سال تعزیری به زندان اردبیل منتقل شد. شده بود. این روزنامه نگار در تاریخ ۲۲ فروردین ۸۷ توسط ماموران امنیتی در اردبیل دستگیر و در شعبه یک دادگاه انقلاب اردبیل ابتدا به ٥ سال زندان وتبعید محکوم شد اما این حکم از سوی دادگاه تجدید نظ به اتهام تبلیغ علیه نظام به یک سال زندان قطعی محکوم تعدیل یافت.

همچنین علیرضا بهشتی شیرازی ( مشاور مطبوعاتی میر حسین ) در تاریخ ١٢ مهرماه با سپردن وثیقه ای ٥٠٠ میلیونی آزاد شد. وی در تاریخ ٧ دی ماه ١٣٨٨ بازداشت در زندان اوین زندانی شد.

------

۲۹ شهریور- سيامك قادري كه در تاريخ پنج مرداد با يورش نيروهاي امنيتي و اطلاعات به منزلش دستگير و روانه زندان اوين شد به دليل ايجاد وبلاگ ايرناي ما و انتشار گزارش‌هاي عيني خود از تظاهرات مردم در جنبش سبز و انعكاس اخبار و تحولات حركت اعتراضي مردم دستگير شد و هنوز بدون برخورداري از حقوق اوليه خود در زندان براي اعتراف ساختگي تحت فشار قرار دارد.

بر خلاف ادعاهاي مقامات جمهوري اسلامي مبني بر اينكه خانواده زندانيان تحت فشار قرار نمي گيرند، همسر و فرزند قادري نيز از دسترسي به حساب بانكي و كارت هاي اعتباري خود محروم شده اند.

سيامك قادري در طول بيش از يكسال گذشته به وقايع نگاري حركت هاي مردمي قبل و بعد از انتخابات پرداخت و گزارش بی‌طرفانه‌ای از جنبش سبز را در وبلاگ خود منعكس ساخت.

وبلاگ ايرناي ما بيش از 12 بار با فشار هاي مديران ايرنا فيلتر شد اما قادري هر بار با افزودن عدد جديدي اين وبلاگ را فعال کرد چنانچه آخرين وبلاگ او با نام ايرناي ما 12 بلاگ اسكاي فعال شده بود.

سيامك قادري كه حدود 18 سال به عنوان دبير، خبرنگار، گزارش نويس براي ايرنا به طور رسمي كار مي كرد، با فشار مدير عامل اين خبرگزاري و هجوم نيروهاي امنيتي به منزلش در حالي كه تنها در حال استراحت بود دستگير شد و از همان ابتدا به زندان انفرادي منتقل شد.

بلافاصله بعد از دستگيري، معاون خبر ايرنا در خبري كوتاه بر روي خروجي ايرنا اعلام كرد سيامك. ق يكي از روزنامه نگاران طرفدار فتنه سبز به دلائل مسائل اخلاقي دستگير شد.

قادري اولين خبرنگار خبرگزاري رسمي خبرگزاري جمهوري اسلامي (ايرنا) است كه به دليل وقايع نگاري حركت اعتراضي مردم دستگير شده است و براي همين مقامات امنيتي سعي مي كنند اتهام او را اخلاقي اعلام كنند.

به نقل از جرس

-----------

٢٦ شهریور - شیوا نظرآهاری ، وب نگار و فعال حقوق بشر از سوی دادگاه شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به شش سال زندان و تبعید در زندان ایذه و ۷۶ ضریه شلاق محکوم شد. وی در فرصت قانونی به حکم صادره اعتراض خواهد کرد.

به گزارش خبرنگارکلمه،. این فعال حقوق بشر ،۲۶ ساله که نزدیک به یک سال در زندان اوین به سر برد در این دادگاه به اتهام محاربه ، تبانی و اجتماع برعلیه امنیت ملی ، اخلال در نظم عمومی و تبلغ علیه نظام محاکمه شده بود.

شیوا نظرآهاری اکنون با تودیع وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی و به صورت موقت آزاد شده است .

٢٦ شهریور - حمید مافی، روزنامه‌نگار، وب‌نگار از سوی دادگاه انقلاب شهر قزوین به پنج سال حبس تعزیری محکوم شد.

پیش از این دادگاه انقلاب قزوین، این فعال اجتماعی را به هشت ماه حبس تعزیری محکوم کرده بود.

وی ۲۰ بهمن‌ماه سال گذشته در محل کار خود در جزیره قشم بازداشت و پس از ۱۳ روز، با تودیع وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی آزاد شد. حمید مافی، فعالیت مطبوعاتی خود را با نشریات محلی قزوین از جمله حدیث آغاز کرد. وی همچنین مدتی دبیر تحریریه‌ فرهنگ و آشتی بوده و مقالات بسیاری را در روزنامه‌های شرق، اعتماد، کارگزاران و اعتماد ملی منتشر کرده است.

٢٧ شهریور - به گزارش خبرنگارتا آزادی روزنامه نگاران زندانی خانم تاجیک در حالی روز شنبه به بازپرسی اوین احضار شد که دلیل آن ادای پاره ای از توضیحات در خصوص پرونده رضا تاجیک عنوان شده بود.

بنا به اخبار رسیده، در این جلسه بازپرسی اتهاماتی همچون نشر اکاذیب، اجتماع و تبانی و اقدام تبلیغی علیه نظام به او تفهیم شد و وی نیز هیچ کدام از این اتهامات را نپذیرفته است. در پایان جلسه قرار کفالت برای خانم تاجیک صادر و وی با قرار کفالت آزاد شد.

عبدالرضا تاجیک، روزنامه نگار برای بار سوم در تاریخ 22 خرداد بازداشت شد و برخی اخبار از هتک حرمت وی در زندان حکایت داشت و به نظر می رسد انتشار این خبر باعث احضار خواهر این فعال حقوق بشر شده باشد.

سيامك قادري روزنامه نگار و خبرنگار خبرگزاري جمهوري اسلامي دربند 209 زندان اوين براي اعتراف به مسائل غير واقعي، تحت فشار قرار دارد.

٢١شهریور - شیوا نظر آهاری، وب نگار و عضو کمیته گزارشگران حقوق بشر با سپردن وثیقه ۵۰۰ میلیون

از زندان اوین به صورت موقت آزاد شد.

شیوا نطر آهاری در تاریخ ٢٩ آذر برای دومین بار در طی یک سال وقتی برای شرکت در مراسم تشییع جنازه آیت الله منتظری عازم قم بود دستگیر و زندانی شد. در تاریخ ۱۳ شهریور ماه در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به اتهام محاربه ، تبانی و اجتماع برعلیه امنیت ملی ، اخلال در نظم عمومی و تبلغ علیه نظام محاکمه شد. حکم دادگاه هنوز صادرنشده است.

-----------------

١٨ شهریور - نسرین ستوده وکیل بسیاری از روزنامه‌نگاران زندانی که در تاریخ ١٤ شهریور ماه ١٣٨٩ پس از احضار به دادسرای امنیت مستقر در زندان اوین به اتهام تبلیغ علیه نظام و تجمع و تبانی علیه نظام بازداشت شد. در تاریخ ١٧ شهریور طی تماسی تلفنی از زندان اوین به خانواده اش اطلاع داد که در سلول انفرادی بسر می برد. خبرگزاری فرانسه از قول مینا جعفری وکیل نسرین ستوده این خبر را منتشر کرده است.

١٨ شهریور-

جواد ماه‌زاده، داستان‌نویس و روزنامه‌نگار زندانی، پس از حدود یازده ماه حبس بدون مرخصی، باسپردن وثیقه ‌ای به مبلغ ۴۰۰ میلیون تومان به مرخصی آمده است . وی در روز ۲۹ مهر ماه سال گذشته بازداشت و چندی بعد در دادگاه انقلاب به چهار سال حبس محکوم شد.

١٧ شهریور – هفته نامه نصیر بوشهر از سوی هیات نظارت بر مطبوعات ارگان سانسور وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توقیف شد. این هفته نامه از جمله برای نشر مطالب الحادي و مخالف موازين اسلامي و ترويج مطالبي كه به اساس جمهوري اسلامي لطمه وارد كند. و افترا به مقامات، نهادها، ارگانها و هريك از افراد كشور و توهين به اشخاص حقيقي و حقوقي كه حرمت شرعي دارند، اگر چه از طريق انتشار عكس ياكاريكاتور باشد. توقیف شده است. این نشریه اصلاح طلب پس از یازده سال فعالیت توقیف شده است.

ژیلا بنی یعقوب بلاگ نویس، در تاریخ ٨ شهریور برای محاکمه به اتهام توهین به رییس جمهوری و مقامات به شعبه ٧٦ دادگاه کیفری استان تهران احضار شد. فریده غیرت،وکیل مدافع ژیلا بنی یعقوب اعلام کرده است که موکلش پیش از این از سوی شعبه ٢٦ دادگاه انقلاب اسلامی با همین اتهامات محاکمه شده است. در تاریخ ١٨ خرداد این روزنامه نگار و مدافع حقوق زنان به یک سال زندان و سی سال محرومیت از فعالیت های مطبوعاتی محکوم شده بود. به گفته فریده غیرت دادستان تهران در مرحله تجدید نظرخواهی با این استدلال که برای موکلم در خصوص توهین به رییس جمهور و مقامات در دادگاه قبلی حکم صادر نشده، درخواست رسیدگی مجدد داده است.

ژیلا بنی یعقوب و همسرش بهمن احمدی امویی در تاریخ ٣٠ خرداد به همراه ده‌ها روزنامه نگار دیگر در تهران و در پی اعتراضات مردمی به انتخاب مجدد محمود احمدی‌نژاد به ریاست جمهمری اسلامی ایران، دستگیر شدند. وی در تاریخ ٢ شهریورماه با سپردن وثیقه آزاد اما بهمن احمدی امویی به پنج سال زندان محکوم شد.

-----------

محمد نوری زاد در قرنطینه زندان اوین نگه داری میشود

محمد نوری زاد، روزنامه نگار زندانی در بخش قرنطینه اوین بسر می برد .در حالی که حداکثر زمان قانونی برای دوران قرنطینه ۲۴ ساعت است علت طولانی شدن قرنطینه برای این روزنامه نگار دربند و نیز مصطفی تاجزاده که پس از گذراندن دوران مرخصی خود به زندان بازگشته اند ،نا مشخص است

------

۴مرداد¬ محکوميت تازه عمادالدين باقی، پس از گذشت دو سال از محاکمه اش در رابطه با انجمن دفاع از حقوق زندانيان

عمادالدين باقی ، در پرونده مربوط به انجمن دفاع از حقوق زندانيان پس از گذشت دوسال از محاکمه اش به يک سال حبس تعزيری و ۵سال ممنوعيت از فعاليت در امور احزاب و رسانه ها و انجمن ها محکوم شد. اين در حالی که باقی در انتظار دادگاه ديگری برای رسيدگی به پرونده شکايت وزارت اطلاعات از او بخاطر مصاحبه منتشر شده با آيت الله منتظری در بی بی سی است. باقی در پی فوت آيت الله منتظری و پخش مصاحبه اش با آن مرحوم از۷ دی ۱۳۸۸ به مدت ۶ ماه در بازداشت بود که ۵ ماه از اين مدت را در سلول های انفرادی يا بسته بازداشتگاه ۲۴۰ بسر برد. طرح مسايلی درباره زندانيان و اعدام ازجمله موارد مشکل ساز در اين مصاحبه بوده است. اين نويسنده، پژوهشگر و فعال حقوق بشر، پس از اولين جلسه دادگاه او با توديع دويست ميليون تومان وثيقه در تاريخ دوم تير۸۹ از زندان آزاد شد و در انتظار جلسه بعدی دادگاه در ۲۶ مرداد۱۳۸۹ است. حکمی که اکنون برای وی صادر گرديده توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به رياست قاضی صلواتی است که دوسال پيش باقی را در پرونده مربوط به فعاليت های انجمن دفاع از حقوق زندانيان محاکمه کرده بود. اين در حالی است که دفتر اين انجمن در سال۸۸ و پس از وقايع انتخابات سال گذشته پلمپ شد. گفتنی است که باقی در سال های اخير تاکنون سه بار و مجموعا چهار سال و نيم از عمر خود را بخاطر اتهامات وارده نسبت به مقالات و کتاب هايش در زندان بسر برده است .

در رای صادره جديد اتهامات وی عبارتند از :

گرفته و بسياری از اسناد از وی به دست آمده است از جمله:

۱- اسناد و مدارک مربوط به انجمن

۲- آمارقتل های سال ۸۳ به همراه مشخصات کامل و مقاله جهت ارائه همراه اعدام های ۳-۱۳۸۱

۴- دعوت نامه برای سمينارهايی در آمريکا و دريافت مدال شجاعت مدنی

۵- يک پژوهش آماری درباره زندانيان و جرم سياسی انتشار اسامی زندانيان

اقدامات ديگر موجب محکوميت وی شده بر اساس آنچه در دادنامه صادره آمده عبارتند از:

۱- ارتباط با خانواده زندانيان مروج مسيحيت برای پيگيری وضعيت آنان

۲- پيگيری امور مربوط به کاظمينی بروجردی ، دانشجويان بازداشتی دانشگاه امير کبير، معلمان بازداشت شده درتجمع در برابر مجلس برای اعتراض به اجرا نشدن قانون مصوب نظام پرداخت هماهنگ حقوق کارمندان و وقت ملاقات گرفتن از حسينی نماينده مجلس

۳- حضور بعضی از اعضای انجمن (خانم ها مرتاضی و گوارائی) در تجمع ۸۵ مقابل دادگاه انقلاب

۴-حمايت معنوی از عوامل بمب گذاری اهواز با نامه نگاری به رئيس قوه قضائيه و وزير اطلاعات

۵- تهيه کارنامه انجمن در مورد زندانيان.»

دادنامه در نهايت پس از ذکر موارد مجرمانه می افزايد: « با عنايت به گزارشات وزارت اطلاعات و اسناد و مدارک موجود و اظهارات بلاوجه متهم و ارسال نامه های متعدد به مجامع بين المللی و انجام مصاحبه با رسانه های داخلی و خارجی و همچنين انتشار بيانيه و اعتراضيه و ترغيب و هدايت خانواده زندانيان که در نتيجه اقدامات فوق، تبليغ عليه نظام مقدس جمهوری اسلامی ايران گرديد و ديگر شواهد و قرائن موجود بزهکاريش در مورد فعاليت تبليغی عليه نظام محرز است که مستندا به ماده ۵۰۰قانون مجازات اسلامی به تحمل يکسال حبس و با استناد ماده ۱۹قانون فوق به عنوان تتميم حکم تعزيری به مدت ۵سال از فعاليت در امور احزاب و رسانه ها و انجمن ها ممنوع می گردد اما در مورد اتهام ديگرش دائر بر افشاء اسناد طبقه بندی شده با توجه به اعلام جرم مدير کل حفاظت و اطلاعات سازمان قضائی نيروهای مسلح و با عنايت به ماده ۵ قانون ت.د.ع.۱ قرار عدم صلاحيت به شايستگی رسيدگی دادگاه عمومی تهران صادر می گردد».

به گفته عمادالدين باقی منظور از بند۲(آمارقتل های سال ۸۳ به همراه مشخصات کامل و مقاله جهت ارائه همراه اعدام های ۳-۱۳۸۱) مقاله تحقيقی است که تحت عنوان : گزارش‌ و تحليل‌ جامعه شناختی مجازات‌ اعدام‌ در ايران‌(از آغاز۱۳۸۰-نيمه ۱۳۸۳) به کنگره بين المللی عليه مجازات اعدام در مهرماه ۱۳۸۳ در مونترال کانادا ارائه شده و متن فارسی و انگليسی آن انتشار عمومی يافته است و منظور از بند۵(يک پژوهش آماری درباره زندانيان و جرم سياسی انتشار اسامی زندانيان) نيز مقاله ای است که علاوه بر انتشاردر مطبوعات رسمی داخل کشور در سايت ها نيز انتشار يافته و با وجود اينکه مطبوعات منتشر کننده چند بار با شکايات مختلف به دادگاه کشيده شدند هيچ شکايتی در خصوص اين مقاله وجود نداشت.

وی می افزايد آقای حسينی نيز مسئول امور دفتری فراکسيون خط امام مجلس شورای اسلامی است و منظور از وقت ملاقات گرفتن نيز ديدار با تعدادی از نمايندگان برای پيگيری کار زندانيان از جمله معلمان بازداشتی بوده است.

باقی می گويد مهم ترين اتهام انتسابی وی پيگيری امور زندانيان و کمک های نقدی وحقوقی انجمن دفاع از حقوق زندانيان برای خانواده زندانيان است که طبق اساسنامه انجمن که به تاييد وزارت کشور رسيده و بر همان اساس پروانه رسمی صادر شده است جزو وظايف ذاتی انجمن بوده و اگر هم چنين انجمنی وجود نداشت يک تکليف شخصی انسانی بر تک تک اعضای انجمن و شهروندان به شمار می آيد.

باقی در ادامه افزود: من انتظاری جز برائت نداشتم و انجمن دفاع از حقوق زندانيان و کليه همکاران فرهيخته انجمن بخاطر خدماتی که در چارچوب قانون انجام داده اند بايد مورد تقدير قرار گيرند نه مجازات. به نظر من هيچ سندی برای بيگناهی من و انجمن محکم تر از همين رای دادگاه نيست.

-------------

۱ مرداد اعظم ویسمه، روزنامه نگار زندانی در ایران، آزاد شد

اعظم ویسمه، خبرنگار سایت پارلمان نیوز با سپردن وثیقه از زندان آزاد شده است.

بنا بر گزارش ارلمان نیوز، پایگاه رسمی خبری فراکسیون اطلاح طلب مجلس ایران ، خانم ویسمه که از یازدهم خرداد سال جاری بازداشت شده بود، عصر روز چهارشنبه ۳۰ تیر (۲۱ ژوئیه) با سپردن وثیقه ۷۰ میلیون تومانی آزاد شد.

برخی رسانه های مخالف دولت ایران بازداشت خانم ویسمه را به نخستین سالگرد انتخابات ریاست جمهوری در ایران نسبت داده بودند.

او با بسیاری از رسانه های اصلاح طلب از جمله کلمه سبز، روزنامه های شرق و کارگزاران همکاری داشته است و هنگام بازداشت، خبرنگار پارلمان نیوز بود.

در یک سال گذشته و در پی رویدادهای پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران، تعداد زیادی از روزنامه نگاران و فعالان سیاسی و اجتماعی در ایران، بازداشت شدند.

سازمان های مدافع حقوق بشر و آزادی بیان بارها در این مدت به این بازداشت های گسترده اعتراض کرده اند.

پیش تر، سازمان گزارشگران بدون مرز با توجه به تعداد زیاد روزنامه نگاران زندانی در ایران، این کشور را بزرگترین زندان برای روزنامه نگاران در جهان نامیده بود.

به نقل از بی بی سی

---------

۲٣ تير - عبدالرضا تاجیک، روزنامه نگار بعد از گذشت یک ماه از بازداشتش با خانواده تماس گرفت.

به گزارش خبرنگار تا آزادی روزنامه نگاران زندانی، تاجیک روز گذشته در تماسی تلفنی با خواهرش از سلامت خود خبر داده و گفته است که در اوین بازداشت و در انفرادی به سر می برد.

----

٢٠تیرماه - مجتبی لطفی روزنامه‌نگار، پس از گذراندن دوره محکومیت خود در زندان لنگرود قم به علت

حضور و فعالیت در دفتر آیت الله منتظری، از آغاز هفته گذشته با اعلام شفاهی دادگاه ویژه روحانیت قم، برای سپری کردن دوران تبعید ١٠ ساله، عازم شهر آشتیان شد.

حکم وی از سوی دادگاه ویژه قم پنج سال اعلام شده بود که پس از عزیمت به آشتیان، از سوی دادیار ویژه روحانیت شهر آشتیان به وی اعلام شد. بر اساس نامه ارسالی دادگاه ویژه قم، ملزم به گذراندن دوره تبعید ١٠ ساله در این شهر است و ملاک اجرای حکم را نامه ارسالی اعلام کرده نه حکم مکتوب دادگاه.

مجتبی لطفی در تاریخ ١٧ مهر ماه توسط ماموران امنیتی با حکم دادگاه ویژه روحانیت بازداشت شد. برخی از اتهامات این وب‌نگار چاپ تكثير انتشار و ارسال جزوات و شبنامه هاي داراي موارد توهين و افترا تحت عنوان افشاگري و همكاري با شبكه هاي ماهواره اي خارجي و ضدانقلاب و نشر اكاذيب و تشويش اذهان عمومي اعلام شده بود. منظور از این اتهامات انتشار نظرات آیت‌اله منتظری یکی از روحانیون برجسته ایران و از مخالفان آیت‌اله خامنه‌ای است. ٩ آذر ماه ١٣٨٧اعلام شد دادگاه ویژه روحانیت در پشت درهای بسته این وب‌نگار را به اتهام نشر افکار آيت الله منتظری و فعاليت تبليغی عليه نظام و نشر اخبار به چهار سال زندان و پنج سال تبعید از شهر قم محکوم کرده است این روحانی جوان که از جانبازان شیمایی جبهه‌های جنگ ایران و عراق است، از بیمارهای پوستی و ریوی حادی در رنج است.

١٦ تیرماه - شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران «کیوان صمیمی بهبهانی» را به ٦ سال زندان و ١٥ سال محرومیت وی از فعالیت‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی محکوم کرد.

به گزارش فرارو، شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی تهران پیشتر متهم را به استناد مواد ۵۰۰ و ۶۱۰ قانون مجازات اسلامی مجموعا به ۶ سال حبس و به استناد ماده ۱۹ قانون یاد شده به محرومیت مادام العمر از فعالیت‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی محکوم کرده بود.

شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر ضمن تایید مدت حبس محکوم، محرومیت وی از فعالیت‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی را به ۱۵ سال کاهش داد.

به نقل از تا آزادی روزنامه نگاران زندانی

-----------

١٤

تیر ماه - ۱۰ روزنامه به دلیل انتشار سخنان مطهری تذکر گرفتند

وزير ارشاد: هدفمند کردن یارانه‌ها نباید از سوی نشریات زیر سوال برود

نماینده کاشمر خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد در صحن علنی مجلس گفت: وقتی یک نماینده مجلس از وضعیت اقتصادی و فرهنگی کشور انتقاد می‌کند، روزنامه‌ها جرات کار کردن آن را ندارد و می‌ترسند که از معاونت مطبوعاتی تذکر بگیرند. کما اینکه وقتی دبیر شورای عالی امنیت ملی در مورد دلارهای نفتی مساله‌ای را مطرح می‌کند، به خاطر درج آن به 14 روزنامه تذکر می‌دهند! با این حساب تکلیف دیگران روشن است! به همین خاطر است که 10 روزنامه به خاطر چاپ سخنان فرزند شهید مطهری تذکر می‌گیرند.

عضو فراکسیون خط امام با انتقاد از فضای بسته مطبوعات گفت:” در معاونت مطبوعاتی شما اتفاقاتی دارد می‌افتد که سم مهلکی برای آزادی اندیشه است.”

به گزارش کلمه به نقل از سایت های خبری، امروز محمد حسینی، وزیر ارشاد به صحن علنی مجلس آمده بود تا پاسخ‌گوی سوال محمدرضا خباز، نماینده درباره نحوه برخورد دوگانه معاونت مطبوعاتی با نشریات اصلاح‌طلب و اصول‌گرا باشد.

حسینی در جلسه امروز علنی مجلس گفت روزانه ۷۰ روزنامه سراسری منتشر می‌شوند ولی به تعداد اندکی از آنها تذکر داده‌ شده. چون با دیده اغماض نگریسته‌ایم (!) اما اگر اشتباهات‌شان تکرار شد تذکر داده‌ایم که کار جدیدی نبوده و در دولت‌های قبل هم بوده است. شاید در گذشته مخفیانه تذکراتی داده می‌شد اما چون تخلف آشکار بوده، ما هم آشکارا تذکر داده‌ایم.

وی افزود: هدفمند کردن یارانه‌ها یک اصل ملی است که نباید از سوی نشریات زیر سوال برود و گرنه ما نقد درون گفتمانی مطبوعات را می‌پذیریم اما نباید نسبت به نظام بدبینی ایجاد شود.

----

١١ تیرماه - نرگس محمدی و محبوبه خوانساری آزاد شدند. اعظم ویسمه و عبدالرضا تاجیک در انفرادی و ممنوع ملاقات

نرگس محمدی روزنامه‌نگار و سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر و یکی دیگر از همکاران شیرین عبادی برنده جایزه نوبل صلح ٢٠٠٣، تاریخ ١٠ تیرماه با سپردن ٥٠ میلیون وثیقه در انتظار برگزاری دادگاه خود آزاد شد.

وی در شامگاه ٢٠ خرداد در منزلش از سوی ماموران امنیتی بازداشت شده بود. عبدالرضا تاجیک همکار بسیاری از روزنامه های توقیف شده از جمله روزنامه‌های فتح، بنیان، بهار و شرق و یکی دیگر از اعضای کانون مدافعان حقوق بشر است که در تاریخ ٢٢ خرداد دستگیر شد و همچنان خانواده وی از محل و وضعیت بازداشت وی بی‌اطلاع هستند.

٥ تیرماه - گزاشگران بدون مرز همچنین از آزادی موقت و با سپردن وثیقه محبوبه خوانساری همکار خبرگزاری میراث فرهنگی و روزنامه های توقیف شده سرمایه و کارگزاران مطلع شده است. این روزنامه نگار در نیمه شب سه شنبه ١١ خرداد از سوی ماموران امنیتی بازداشت شده بود. اعظم ویسمه خبرنگار سایت پارلمان نیوز سایت رسمی فراکسیون اصلاح طلب که همزمان با محبوبه خوانساری بازداشت شده بود بر خلاف قول دادستان تهران نه تنها آزاد نشد که ممنوع ملاقات هم شده است.

٣ تیرماه - از سوی دیگر مقامات قضایی با مرخصی محمد نوری زاد روزنامه نگار و مستند ساز موافقت کردند. این روزنامه نگار شدیدا بیمار بود. محمد نوری زاد روزنامه نگار و مستند ساز پس از احضار از سوی پلیس امنیت بازداشت شد. روزنامه نگار سابق روزنامه کیهان و مدیر وبلاگ گاه نوشت بنا بر اطلاعیه دادسرای انقلاب به اتهام تبلیغ علیه نظام و توهین به مقامات تفهیم اتهام شده است. در تاریخ ٨ خرداد ماه شعبه ٥٤ دادگاه تجدید نظر تهران حکم سه زندان و ٥٤ ضربه شلاق برای این روزنامه نگار را تائید کرد. این روزنامه نگار که در بعد از اعتراضات گسترده مردی به انتخاب مجدد محمود احمدی نژاد با انتشار نامه ای سرگشاده انتقادات شدیدی را متوجه آیت اله خامنه ای و مقامات دولتی و دستگاه قضایی کرده بود.

---------

٣١ خرداد – به گزارش دبير هيأت نظارت برمطبوعات در جلسه مورخ 31/3/89 هيأت نظارت بر مطبوعات موضوع تخلفات نشريات مطرح و بشرح ذيل تصميم‌گيري شد: مجوز فصلنامه «فرهنگ آموزش» بدليل انتشار مطالب مخالف موازين اسلامي به استناد بند 1 ماده 6 قانون مطبوعات و تبصره ماده 11 آن قانون لغو شد. به ماهنامه «فردوسي» بدليل افترا به نهادها و ارگانهاي نظام ، انتشار مطالب خلاف واقع و عدم پايبندي به رسالت مطبوعاتي به استناد بندهاي 8 و 11 ماده 6 و ماده 2 قانون مطبوعات تذكر داده شد و مقرر گرديد مراتب جهت پيگرد قانوني به مرجع قضايي ارسال شود. به هفته‌نامه «رودكي» و ماهنامه «گلستانه» بدليل عدم پايبندي به رسالت مطبوعاتي به استناد ماده 2 قانون مطبوعات تذكر داده شد.

٣٠ خرداد - مجید سعیدی عکاس مطبوعاتی، به سه سال حبس محکوم شد.

جمعه شب دهم تیر سال گذشته، از سوی ماموران امنیتی در منزلش بازداشت شده و ماموران بخشی از وسایل شخصی وی را نیز با خود برده بودند. وی در دادگاههای متهمان حوادث پس از انتخابات که به نام دادگاه نمایشی مشهور شد ،نیز شرکت داده شد و چندی بعد به قید وثیقه ازاد شد.

به گزارش سایت کلمه، سعیدی، بیست سال سابقه عکاسی دارد و با روزنامه ها و نشریات داخلی و رسانه های بین المللی کار کرده است.

مجید سعیدی می‌گوید: اگر بنا باشد به قانون احترام گذاشته شود، بیگناهی من ثابت خواهد شد زیرا من کاری به جز انجام وظیفه روزنامه نگاری خودم نکرده ام. من همانطور که همایش انتخاباتی موسوی را پوشش دادم، از همایش احمدی نژاد هم عکس تهیه کردم. چرا من را به جرم عکاسی از موسوی، نه احمدی‌نژاد، محاکمه می‌کنند؟!

٢٩ خرداد شورای سیاست گذاری روزنامه پول پس از دریافت اخطار از وزارت ارشاد اعلام کرده است گذاری روزنامه پول در آغاز هفتمین سال فعالیت خود، وقفه در انتشار آن را به منظورارتقای کیفی، تنوع بخشی و بازنگری در پاره ای امور ضروری تشخیص داده است. از این رو موقتا از خدمت خوانندگان گرامی مرخص می شویم و امیدواریم هر چه زودتر دیدار تازه کنیم .

یکی از اعضای تحریریه این روزنامه درگفت وگو با بولتن نیوزبا تاکید براین که وقفه درانتشار روزنامه تصمیمی جمعی بوده است گفت: به نظرمی رسد با توجه به فضای حساس کنونی باید تجدید نظر اساسی در سیاست های روزنامه ایجاد می شد بنابراین تصمیم گرفتیم روزنامه را برای مدت کوتاهی منتشرنکنیم.

وی گفت: این تصمیم به هیچ عنوان دراثر فشارهای سیاسی نبوده وروزنامه درهرزمان از همکاری های وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی بهره برده است بنابراین به دلیل بازنگری برخی سیاست ها دربرهه حساس کنونی،تصمیم گرفتیم مدتی روزنامه را منتشر نکنیم.

وی افزود: احساس کردیم قدری در نقد سیاست های اقتصادی دولت اغراق کرده ایم بنابراین تصمیم گرفتیم در سیاست ها تجدید نظرکنیم تا دراین شرایط خاص،بادشمنان کشور،مرزبندی مشخصی داشته باشیم.

این عضو تحریریه که خواست نامش را عنوان نکنیم گفت: به زودی با رویکردی تازه به عرصه مطبوعات برمی گردیم تا اطلاع رسانی ما کمکی به سیاست های اقتصادی دولت باشد ضمن این که هم چنان خود رامقید به نقد صحیح سیاست ها می دانیم.

تحریریه سایت بولتن نیوز امیدواراست همکاران خوب ما دراین روزنامه اقتصادی همان گونه که عنوان کرده اند،با رویکردی متناسب با شرایط حساس کنونی، دوباره به عرصه مطبوعات بازگردند.

٢٠ خرداد - آخرین وضعیت پرونده های بدرالسادات مفیدی، شیوا نظرآهاری و احمد زیدآبادی

وکیل بدرالسادت مفیدی، شیوانظرآهاری و احمد زیدآبادی آخرین وضعیت پرونده‌های موکلان خود را تشریح کرد.

به گزارش ایلنا، محمد شریف، در خصوص علت تجدید وقت شدن جلسه رسیدگی به اتهامات مفیدی دبیرانجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران گفت: به دلیل اینکه پرونده اتهامی دیگر علیه موکلم در شعبه دوم بازپرسی دادسرای امنیت مطرح بود، برای ادغام پرونده‌ها جلسه رسیدگی تجدید وقت شد.

وی اتهام‌های مفیدی را اجتماع و تبانی جهت ارتکاب جرم علیه امنیت داخلی و خارجی و تبلیغ علیه نظام عنوان کرد.

شریف در خصوص آخرین وضعیت پرونده شیوانظرآهاری نیز گفت: بعد از آنکه برای ادغام پرونده‌های اتهامی دادگاه تجدید شد، تاکنون برای جلسه بعدی تعیین وقت صورت نگرفته است.

وکیل نظرآهاری اتهامات موکل خود را محاربه، اجتماع و تبانی جهت ارتکاب جرم و اغتشاش عنوان کرد و ادامه داد: تاکنون برای تبدیل قرار بازداشت به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب مراجعه کردم، اما با این درخواست موافقت نشده است.

شریف که وکالت احمد زیدآبادی را نیز برعهده دارد از عدم موافقت با اعطای مرخصی به موکلش خبرداد.

----

١٨ خرداد - بدرالسادت مفیدی دیبر انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران در تاریخ ١٧ خرداد ماه با سپردن صد میلیون وثیقه بطور موقت آزاد شد. همکار بسیاری از روزنامه های اصلاح طلب در تاریخ ٨ دی ماه بازداشت شده بود.

١٨ خرداد – ژیلا بنی یعقوب بلاگ نویس، روزنامه نگار و مدافع حقوق زنان از سوی شعبه ٢٦ دادگاه انقلاب اسلامی به یک سال زندان و سی سال محرومیت از فعالیت های مطبوعاتی محکوم شد. ژیلا بنی یعقوب و همسرش بهمن احمدی امویی در تاریخ ٣٠ خرداد به همراه ده‌ها روزنامه نگار دیگر در تهران و در پی اعتراضات مردمی به انتخاب مجدد محمود احمدی‌نژاد به ریاست جمهمری اسلامی ایران، دستگیر شدند. وی در تاریخ ٢ شهریورماه با سپردن وثیقه آزاد اما بهمن احمدی امویی که هم اکنون در مرخصی بسر می‌برد به پنج سال زندان محکوم شد.

١٦ خرداد - گزارشگران بدون مرز از آزادی محمد صادق جوادی حصار روزنامه نگار روزنامه توقیف شده اعتماد ملی در تاریخ ١١ خرداد ماه مطلع شد. این روزنامه نگار در تاریخ ٩ دی ماه پس از احضار به اداره اطلاعات بازداشت شده بود

-------------

١١ خرداد - بازداشت دو روزنامه نگار زن

گزارشگران بدون مرز از بازداشت دو روزنامه نگار و وب نگار زن، همکاران روزنامه ها و سایت های اطلاع رسانی نزدیک به اصلاح طلبان مطلع شد.

اعظم ویسمه خبر نگار سایت پارلمان نیوز سایت رسمی فراکسیون اصلاح طلب مجلس و محبوبه خوانساری همکار خبرگزاری میراث فرهنگی و روزنامه های توقیف شده سرمایه و کارگزاران در نیمه شب سه شنبه ١١ خرداد پس از بازرسی منازل و ضبط وسائل شخصی و کامپیوتر و ... از سوی ماموران امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

١٠ خرداد ماه - محکومیت سه سال زندان و ٥٠ ضربه شلاق محمد نوری زاد روزنامه نگار از سوی شعبه ٥٤ دادگاه تجدید نطر تهران تائید شد. روزنامه نگار سابق روزنامه کیهان و مدیر وبلاگ گاه نوشت به اتهام تبلیغ علیه نظام و توهین به مقامات در تاریخ اول اسفند ماه پس از احضار به دادسرا بازداشت شده بود. وی پس از اعتراضات گسترده مردی به انتخاب مجدد محمود احمدی نژاد با انتشار نامه ای سرگشاده انتقادات شدیدی را متوجه آیت اله خامنه ای و مقامات دولتی و دستگاه قضایی کرده بود.

در همین روز بهمن احمدی امویی پس از دوماه مرخصی به زندان اوین بازگشت. روزنامه نگار روزنامه توقیف شده سرمایه در تاریخ ٢٨ اسفند ماه با سپردن وثیقه به شکل موقت آزاد شده بود. همزمان اولین جلسه محاکمه ژیلا بنی یعقوب به اتهام تبلیغ علیه نظام در شعبه ٢٦ دادگاه انقلاب تهران آغاز شد. ژیلا بنی یعقوب و و بهمن احمد امویی سحرگاه ٣٠ خرداد در منزل خود بازداشت شدند. ژیلا بنی یعقوب در تاریخ ٢٩ مرداد ماه با با سپردن صد میلیون تومان وثیقه آزاد شد.

از سوی دیگر مازیار خسروی سردبیر سایت هم میهن نیوزhttp://hammihannews.com/news/9857 )) پس از یک ماه بازداشت از زندان آزاد شد. این روزنامه نگار در رابطه با پخش گزارشی از حمله به کوی دانشگاه در فرادی انتخابات مورد اعتراض محمود احمدی نزاد از تلویزیون بی بی سی بازداشت شده بود. در این حمله بسیج و ماموران نیروی انتظامی ده ها دانشجو زخمی و جهار تن به قتل رسیده بودند.

همچنین گزارشگران بدون مرز مطلع شد که ١٠ خرداد ماه محمد صادق جوادی حصار روزنامه نگار اعتماد ملی که در تاریخ ١١ دی ماه دستگیر شده بود . پس از از زندان به شکل موقت آزاد شد.

--------

دوشنبه ١٠ خرداد - دستگیری روزنامه نگاران در ایران ادامه دارد

در تاریخ ٤ خرداد ماه اکبر آزاد روزنامه نگار شناخته شده آذربایجانی و همکار مجلات یارپاق و وارلیق پس بارزسی منزلش و ضبط وسائل شخصی از جمله دست نوشته ها، کامپیوتر و کتاب هایش، از سوی مقامات امنیتی بازداشت و به محل نامعلومی انتقال یافت. دومین بار است که در طی دوسال گذشته این روزنامه نگار بازداشت می شود. شبانگاه چهارشنبه ٢٠ شهریور ١٣٨٧ ماموران وزارت اطلاعات با حمله به منزل یکی از فعالان جامعه مدنی در تهران بیست نفر از فعالان مدنی و روزنامه‌نگاران آذربایجانی از جمله اکبر آزاد را دستگیر کرده بودند. این روزنامه نگار پس از تحمل بیش از ٥٠ روز انفرادی در زندان اوین با سپردن وثیقه آزاد شد. دلیل دستگیری این روزنامه نگار رسما اعلام نشده است.

دو روزنامه نگار دیگر آذری همچنان در زندان بسر می برند رحیم غلامی همکار روزنامه‌های محلی اردبیل از آبانماه سال گذشته در زندان اردبیل بسر می برد وی در فروردین سال ١٣٨٥ بازداشت و از سوی دادگاه انقلاب اردبیل برای تبلیغ علیه نظام به یک سال زندان محکوم شده بود.

سعید متین پور روزنامه نگار هفته نامه يارپاق و همکار روزنامه های محلي استان آذربايجان در تاریخ ٢٠ تیرماه پس از احضار به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران بازداشت و برای طی کردن هشت سال محکومیت روانه‌ی زندان اوین شد. این روزنامه نگار در زندان اوین زندانی که از نظر جسمی در وضعیت مساعدی بسر نمی برد.

از سوی دیگر دو روزنامه نگار دیگر رامین جباری وبلاگ نویس و عضو هیات تحریریه نشریات بایرام، یاشیل مغان، ندای مغان، پارپاق و مصطفی جمشیدی روزنامه نگار و همکار بسیاری از نشریات محلی که در تاریخ ٢٧ اردیبهشت ماه بازداشت شده بودند ، در تاریخ ٢٨ اردیبهشت و ٦ خرداد با سپردن وثیقه آزاد شدند.

-----------

٩ فروردین - آزادی و مرخصی برخی از روزنامه نگاران وخامت شرایط بازداشت برخی دیگر !

به مناسبت آغاز سال نو برخی از روزنامه نگاران از زندان به شکل موقت و با سپردن وثیقه آزاد شدند برخی دیگر نیز از مرخصی بهرمند شدند

ساسان آقایی روزنامه نگار فرهیختگان در تاریخ ٨ فروردین پس از ١٢٠ روز بازداشت از زندان آزاد شد.

٢٧ و ٢٨ اسفند ماه علی معظمی روزنامه نگار صفحات اندیشه بسیاری از روزنامه های ایران، که در تاریخ ١٦ اسفند بازداشت شده بود با سپردن وثیقه آزاد شد. کیوان فرزین روزنامه نگار فرهنگ و آهنگ که در تاریخ ١٥ دی ماه بازداشت شده بود نیز با سپردن وثیقه آزاد شد. دو روزنامه دیگر این نشریه فرهنگی بهرنگ تنکابنی و آروین صداقت خویش در تاریخ ٩ اسفند آزاد شده بودند.

٢٢ اسفند ماه سه روزنامه دیگر حمید مافی همکار بسیاری از روزنامه های محلی و سراسری که در تاریخ ٢٠ بهمن ماه بازداشت شده بود، احسان مهرابی روزنامه نگار فرهیختگان که در تاریخ ١٨ بهمن دستگیر و نعیمه دوستدار روزنامه نگار و وبلاگ نویس که در تاریخ ١٧ بهمن ماه بازداشت شده بود، موقتا تا برگزاری دادگاه خود آزاد شدند.

بهمن احمدی امویی، کیوان صمیمی بهبهانی و سعید لیلاز که از خرداد ماه در زندان بس می برند و به احکامسنگینی از سه تا ٦ سال زندان محکوم شده اند از مرخصی بهرمند شدند. تعداد دیگری از روزنامه نگاران زندانی که در شرایط بازداشت نابسامانی بسر می برند از جمله مسعود لواسانی روزنامه نگار و وب نگار که از تاریخ ٤ مهرماه ١٣٨٨ در زندان بسر می برد و در آذر ماه به ٨ سال زندان محکوم شده است و مهدی محمودیان که از تاریخ ٢٥ شهریور بازداشت و در زندان اوین نگاهداری می شود از این حق قانونی خود محروم شدند. گزارشگران بدون مرز با آنکه از بازداشت این دو روزنامه نگار مطلع بود اما به درخواست نزدیکان آنها و با امید به آزادی آنها از زندان از گذاشتن نام این روزنامه نگاران در لیست روزنامه نگاران زندانی خودداری کرد.

عمادالدین باقی مدافع حقوق بشر و چهره مشهور روزنامه نگاری ایران نیز علیرغم سپردن وثیقه ای سنگین اما نتوانست سال نو را در کنار خانواده خود باشد.

نادر کریمی جونی سردبیر و روزنامه نگار گزارش، فکر، سیاست روز در وضعیت نگران کننده ای بسر می برند. این روزنامه نگار که از جانبازان جنگ هشت ساله ایران و عراق است، در تاریخ اول آذر ماه ١٣٨٧ در تهران به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و جاسوسی بازداشت و سپس از سوی شعبه ٢٨ دادگاه انقلاب تهران به ده سال زندان محکوم شده است.

--------

برخی از روزنامه نگاران آزاد اما دستگیری روزنامه نگاران و شهروند وب نگاران همچنان ادامه دارد.

١١ اسفند ابوالفضل عابدینی نصر در منزل اش از سوی ماموران امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. این روزنامه نگار به هنگام دستگیری از سوی ده ها مامورامنیتی که به منزلش حمله کرده بودند مورد ضرب و شتم قرار گرفته است. ابوالفضل عابدینی نصر پیش از این در تاریخ ٩ تیرماه در شهر اهواز بازداشت و تا روز ٤ آبان را در زندان بسر برده بود.

در همین روز تعدادی از فعالان حقوق بشر در سراسر ایران بازداشت شدند. از جمله نصور نقی پور فعال حقو بشر و مدیر وبلاگ نصور که در منزل اش در شهر قزوین از سوی ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شده است. دلیل و محل بازداشت وی رسما اعلام نشده است.

گزارش‌گران بدون مرز از آزادی این روزنامه نگاران در تاریخ ١٢ اسفند ماه مطلع شده است :

نوشین جعفری روزنامه نگار روزنامه اعتماد که در تاریخ ١٤ بهمن ماه بازداشت شده بود

رضا نوربخش سردبیر روزنامه فرهیختگان که برای همکاری با سایت جمهوریت و تبلیغ علیه جمهوری سلامی به یکسال و برای شرکت در تظاهرات ٢٥ خرداد به ٥ سال زندان محکوم شده است.

مرتضی کاظمیان همکار بسیاری از روزنامه های اصلاح طلب که پس از ٣٤ روز بازداشت در انفرادی ٢٠٩ زندان اوین آزاد شد.

در تاریخ ١٧ اسفند ماه خبرگزاری فرانسه خبر از آزادی وحید پوراستاد، اکبر منتجبی ، احسان مهرابی با سپردن وثیقه آزاد شدند.

از سوی دیگر احکام دو روزنامه نگار دیگر تعدیل یافت. دادگاه تجدید نظر تهران حکم ٩سال زندان سعید لیلاز را به سه سال زندان کاهش داد. شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران، دو سال حبس کامبیز نوروزی را به یک سال کاهش داد و و ۷۴ ضربه شلاق را به حالت تعلیق درآورد.

همچنین شعبه ٥٤ دادگاه نظر تهران حکم زندان بهمن احمدی امویی روزنامه نگار ایرانی را از ٧ سال و جهاره و ٧٤ ضربه شلاق به ٥ سال حبس فقطعی کاهش داده است. بهمن احمدی امویی از تاریخ ٢٦ خرداد ماه در زندان بسر می برد.

٣ اسفند - اعتراض خانواده های روزنامه نگاران زندانی به سخنان محمد جواد لاریجانی در شورای حقوق بشر سازمان ملل

تا آزادی روزنامه نگاران زندانی - جمعی از خانواده های روزنامه نگاران زندانی صبح دیروز (یکشنبه )در دیدار با سید محمد خاتمی ،رییس جمهوری پیشین ضمن بیان نگرانی های خود در باره تعداد زیاد روزنامه نگاران زندانی و صدور احکام سنگین برای آنها ،به طور مشترک به گفته های محمدجواد لاریجانی ،رییس ستاد حقوق بشر قوه قضاییه که گفته بود هیچ روزنامه نگاری در جمهوری اسلامی به دلیل اعتراض و یا حضور در تجمع در زندان به سر نمی برد ،اعتراض کردند.

به گزارش «تا آزادی روزنامه نگاران زندانی» در این دیدار مهسا امرآمرآبادی ،روزنامه نگاری که در حوادث پس از انتخابات بیش از دو ماه در زندان بوده و اکنون با قرار وثیقه ازاد است با اشاره به انتقال همسر روزنامه نگارش به زندان رجایی شهر گفت :قوه قضاییه حتی اصل تفکیک زندانی ها براساس جرائم شان را رعایت نمی کند و اکنون مسعود با شش قاتل حرفه ای هم بند است .

وی دربخش دیگری از سخنانش گفت :آقای خاتمی !ما نگرانیم !نگرانیم که دوباره روزنامه نگاران قربانی شوند.تجربه هشت سال اصلاحات نشان می دهد که روزنامه نگاران آسیب زیادی دیده اند.ما نگران همه زندانی های سیاسی هستیم اما این واقعیت را هم نمی توانیم کتمان کنیم که قشر روزنامه نگار را نسبت به برخی دیگر از اقشار آسیب پذیرتر می دانیم که این اسیب پذیری به شرایط این حرفه در کشورهایی مثل ما باز می گردد .ما امیدواریم به دلیل اسیب پذیرتر بودن مان توجه ویژه ای به مسائل روزنامه نگاران زندانی بشود.ما می دانیم که فعالان سیاسی که روزی جزو حکومت بودند در زندان نخواهند ماند اما چه بر سر روزنامه نگاران که مستقل از حکومت هستند ،خواهند رفت.

سپهرناز ابوذر پناهی همسر سعید لیلاز از دیگر روزنامه نگاران زندانی نیز در این جلسه نسبت به حکم سنگین صادر شده برای همسرش اظهار نگرانی کرد و گفت :سعید وظایفش را به عنوان یک روزنامه نگار منتقد همواره در چارچوب قانون اساسی انجام داده است و همواره دلسوز نظام جمهوری اسلامی و ایران بوده و من نمی دانم چگونه به او حکم نه سال زندان داده اند.اگر انتقاد می کرد به خاطر اصلاح امور جامعه بود .او سالهای زیادی نیز به عنوان یک مدیر در این کشور خدمت کرده است اما حتی برای نوشتن لایحه دفاعیه اش در زندان قلم و کاغذ در اختیارش قرار ندادند و به همین دلیل نتوانست از خودش آنطور که لازم بود دفاع کند .

همسر لیلاز گفت :همسرم همچنان از امکانات رفاهی در زندان بی بهره است و هنوز حتی حاضر نمی شوند یک خودکار بیک در اختیارش بگذارند ،کتاب و سایر امکانات که بماند.

دختر حمزه کرمی با اشاره به اینکه پدرش مدیر وب سایت جمهوریت بوده است ،گفت:ما همچنان در شوک صدور حکم شانزده سال زندان و شش میلیارد تومان جریمه نقدی برای پدر خود هستیم .چیزی که هرگز در مغز ما نمی گنجد.

خانم کرمی اضافه کرد :پدرم سی سال برای نظام جمهوری اسلامی خدمت کرده است .حتی این هشت ماه گذشته که در زندان بوده ، حقش نبوده چه برسد به اینکه اکنون به شانزده سال زندان محکوم شده است.ما نگران سلامت پدرمان هستیم .او اکنون در بند 240 زندانی است و حتی از امکان هواخوری بی بهره است.

شهرزاد کریمان ،مادر شیوا نظرآهاری ،وب نگار و فعال حقوق بشر نیر در این دیدار گفت :شیوا در حوادث پس از انتخابات برای دومین بار است که بازداشت شده و تا همین دو روز پیش در سلول انفرادی بود.دخترم روحیه ای کاملا قوی دارد و می گوید مشکلی برای تحمل زندان و انفرادی طولانی ندارد ،ناراحتی اصلی ام این است که چرا او را به سازمان منافقین وصل کرده اند .سازمانی که به قول مهندس موسوی یک سازمان مرده است و حالا مسوولان قضایی ما با نسبت دادن اتهام بی اساس ارتباط فرزندان ما با آنها ،این سازمان را زنده کرده و باردیگر بر سر زبانها انداخته اند.شیوا می گوید من حاضرم زندان طولانی مدت را به خاطر فعالیت های روزنامه نگاری و حقوق بشری ام در زندان بمانم و نه به خاطر انگ ارتباط با سازمان مجاهدین خلق.

ژیلا بنی یعقوب ،روزنامه نگار دیگری که در این جلسه حضور داشت یا اشاره به صدور حکم سنگین زندان برای همسرش ،بهمن احمدی امویی و دیگر روزنامه نگاران زندانی گفت :آقای لاریجانی گفته اند روزنامه نگاران به خاطر تخریب اموال عمومی در زندان هستند و نه به خاطر فعالیت های روزنامه نگاری شان .اما به عنوان مثال باید بگویم تمامی اتهامات همسر من که بر اساس آن محکوم شده مطبوعاتی است و این کاملا در پرونده قضایی او مستند است . مصداق مهم ترین اتهام او که منجر به صدور پنج سال حکم زندان برای او شده ،مربوط به مسوولیتش در سایت خرداد نو است .آیا فعالیت در یک سایت فعالیت رسانه ای نیست و تخریب اموال عمومی است؟با مروری بر اتهامات سایر روزنامه نگاران نیز خیلی راحت قابل تشخیص است که اتهام های آنها نیز به خاطر فعالیت های رسانه ای شان بوده است و نه به قول آقای لاریجانی تخریب اموال عمومی.

ژیلا بنی یعقوب با اشاره به زندانی بودن بیش از شصت روزنامه نگار در ایران گفت :متاسفانه این بار نیز در یک جنیه منفی پیشتاز شده ایم و حتی رکورد چین را در این باره شکسته ایم که با بیش از یک میلیارد جمعیت ،23 روزنامه نگار در زندان دارد .این در حالی است که در حوادث پس از انتخابات پیش از یکصد روزنامه نگار بازداشت شده اند که تعدادی با وثیقه ازاد و در انتظار برگزاری دادگاههای خود هستند و ببش از شصت نفر نیز در زندان اند.هرچند گزارش های تایید نشده خبر از زندانی بودن هشتاد روزنامه نگار می دهد .

پدر فواد شمس که سالها در جبهه های جنگ حضور داشته و همرزم محمد علی خلیلی فرماندار پاوه بوده ، نیز در پاسخ به اظهارات محمد جواد لاریجانی گفت :پسر من نمونه روزنامه نگاری است که تنها جرمش وبلاگ نویسی است و نمی دانم چطور آقای لاریجانی به راحتی زندانی بودن این همه روزنامه نگار را به خاطر حرفه شان منکر می شود.

آقای شمس با ارئه گزارشی از وضعیت فررند روزنامه نگارش گفت :بارجوها به فرزندم می گویند تو جرمی مرتکب نشده ای اما اگر آزادت کنیم ممکن است مرتکب جرم شوی

وی با بیان اینکه به فرزندش افتخار می کند ،گفت :فرزند من یک انسان آزاد است و اگر ازاده نبود اصلا الان در زندان نبود .انسان هایی که این روزها در زندان اند ،به خاطر آزادگی شان به زندان افتاده اند.

فرزندان کیوان صمیمی دیگر روزنامه نگار در بند نیز خواستار توجه ویژه مسوولان به وضعیت روزنامه نگاران زندانی شدند و گفتند :روحیه پدر ما در زندان بسیار عالی و مقاوم است و بارها گفته که هیچ مشکلی برای تحمل زندان های طولانی تر ندارد.

پروین تاجیک ،خواهر عبدالرضا تاجیک دیگر روزنامه نگاران زندانی نیز در این جلسه گفت :در دیداری که با دادستان تهران آقای جعفری دولت آبادی داشتم ایشان به من گفت برادر شما (عبدالرضا تاجیک) حاضر نیست از مواضع اش کوتاه بیاید . معلوم است هنوز زندان رویش اثر نگذاشته ، بنابراین فعلا در زندان می ماند تا افکارش تغییر کند .از دادستان پرسیدم منظورتان چیست که گفت تاجیک از نهضت آزادی و کانون مدافعان حقوق بشر حمایت می کند و با منتظری و کروبی نیز ملاقات داشته است. وقتی دادستان اینها را به عنوان موارد اتهامی می گفت ، مانده بودم چه بگویم. آیا این دلایل باعث شده برادرم دو ماه ممنوع الملاقات باشد؟ آیا اصلا این موارد را می توان اتهام محسوب کرد؟ هرچند در مقام خواهر از برادرم در این جلسه دفاع کردم و به دادستان نیز گفتم که رضا فردی صادق و درستکار است و همیشه با نگاهی انتقادی سعی می کرد اوضاع جامعه را بهتر کند. جامعه ای سالم است که در آن نقد وجود داشته باشد .

فرنوش امیرشاهی ،هسر وحید پوراستاد روزنامه نگاری که در موج بازداشت های پیش از بیست و دوم بهمن ماه بازداشت شده ،گفت :واقعا نمی توانم دلیل بازداشت همسرم را درک کنم .وحید آنقدر محتاط و درچارچوب قانون عمل می کند که همواره از سوی همکارانش به محافظه کاری و حتی سانسورچی بودن متهم شده است .حال وضع به جایی رسیده است که انسان ملایم و محتاطی مثل او هم در این سیستم تحمل نمی شود.

همسر مرتضی کاظمیان نیز در این جلسه خطاب به خاتمی گفت :یک عده در این کشور از مصونیت آهنین برخوردارند و به خود اجازه می دهند هر اتهامی را به دیگران بزنند و در برابر هیچ مرجعی هم پاسخگو نباشند.

وی افزود : در این کشور ،از دوران مشروطه تاکنون ،سر روزنامه نگاران در عروسی و عزا بر دار شده است .هیچ وقت نتوانسته اند به روزنامه نگاران اتهام اخلاقی یا مالی بچسبانند ،آنها گناهی چز انجام وظیفه حرفه ای شان ندارند بویژه که چون روزنامه نگارانی مستقل و حرفه ای هستند نگاهی انتقادی به مسائل دارند.

پدر ساسان اقایی نیز در همین جلسه گفت:اتهامات فرزند من کاملا مطبوعاتی است و حتی به خاطر مقاله ای که در سن سیزده سالگی در یکی از روزنامه ها نوشته است در این دوره تحت فشار و بازجویی شدید قرار گرفته است.روزنامه نگاران خیلی مورد بی مهری دولت مهرورز قرار گرفته اند.

همسر علی حکمت روزنامه نگاری که سالها فعالیت روزنامه نگاری نداشته و در عرصه کشاورزی فعالیت می کرده است ،نیز گفت :همسرم ببش از پنجاه و دو روزاست که در سلول انفرادی ویژه است که نمی دانم منظورشان از این ویژه چیست اما ظاهرا شرایط نامناسب تری نسبت به سایر انفرادی ها دارد.در این مدت تنها یکبار موفق به ملاقات با او شده ایم.

فرزندان بدر السادات مفیدی ،دبیر انجمن صنفی روزنامه نگاران نیز از و ضعیت نامناسب این روزنامه نگار دربند برای خاتمی گفتند که هم اکنون در بند متادون زندان اوین نگهداری می شود . بندی که به گفته خانواده او از شرایط نامناسب بهداشتی و رفاهی برخوردار است

خانواده این روزنامه نگار گفتند که این بند از حداقل امکانات بهداشتی و رفاهی محروم است و همچنین داروهای این روزنامه نگار که مبتلا به بیماری خونی است به او داده نشده است.

همسر محمد جواد مظفر نیز از اینکه همسرش همچنان در سلول انفرادی است ،اظهار نگرانی کرد و گفت که به شدت نگران شرایط جسمی و بیماری مظفر است و هیچ کس جوابگوی نگرانی های آنها نیست

مادر مهدی محمودیان نیز گفت :اتهامات فرزند من کاملا مطبوعاتی است و به خاطر فعالیت های روزنامه نگاری در زندان است و همچنان پس از شش ماه در بلاتکلیفی کامل به سر می برد.

مادر کوهیار گودرزی وب نگار نیز از آخرین وضعیت فرزندش گفت :اینکه دو ماه از بازداشتش می گذرد ولی از آزادی اش خبری نیست و جرمی جز فعالیت حقوق بشری از طریق کمیته گزارشگران حقوق بشر نداشته است . اما با این همه این وب نگار جوان را تحت فشار قرار داده اند تا به اتهام محاربه اعتراف کند .

مهدیه محمدی همسر احمد زید آبادی نیز تاکید کرد : این روزنامه نگار که هیچ جرمی جز فعالیتهای روزنامه نگاری و نوشتن مقالات انتقادی در چارچوب قانون اساسی نداشته اکنون در زندان رجایی شهر به سر می برد . و حکم بسیار سنگینی نیز به او داده شده که برای بسیاری غیر قابل باور است .آیا با روزنامه نگاران مستقل در هر دوره ای باید چنین برخوردهایی شود .

------------------------

دستگیری های در ایران ادامه دارد

٢٨ بهمن - فواد صادقی مدیر سایت آینده نیوز پس از احضار از سوی مقامات امنیتی در تاریخ ٢١ بهمن ماه بازداشت شده است.

سایت آینده نیوز از همین تاریخ توقیف و به روز نشده است. آینده نیوز خبر دستگیری فوادصادقی و تعلیق فعالیت سایت خود اعلام کرده است.

مؤسس سایت‌های «بازتاب» و «آینده‌نیوز» عصر روز چهارشنبه 21 بهمن از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شد. با بازداشت صادقی و درخواست برخی مراكز مسوول، عملاً فعالیت های سایت آینده از ساعت 20 روز چهارشنبه 21/11/88 به حالت تعلیق درآمده است.

گزارشگران بدون مرز از بازداشت تعداد دیگری از روزنامه نگاران مطلع شده است.

در تاریخ ١٧ بهمن ماه علی ملیحی رزونامه نگار و همکار روزنامه اعتماد

در تاریخ ١٩ بهمن ماه نعیمه دوستدار روزنامه نگار

در تاریخ ٢٢ بهمن حمید مافی و محمد غزنویان روزنامه نگاران نشریات محلی و سراسری در شهر قزوین .

از سوی دیگر علیرضا ثقفی مدیر مسئول روزنامه راه آینده و عضو کانون نویسندگان ایران در تاریخ ٢٥ بهمن ماه آزاد شد. این روزنامه نگار به سه سال زندان محکوم شده است.

در تاریخ ١٩ بهمن مزدک علی نظری وب نگار خبرنگاران صلح با سپردن وثیقه و در انتظار دادگاه آزاد شد.

وی در تاریخ ١٠ ابان ماه بازداشت شده بود.

مازیار سمیعی روزنامه نگار و پریسا کاکایی وب نگار زندانی در تاریخ ٢٨ بهمن ماه با سپردن وثیقه از زندان آزاد شده اند.

-------------------------

اسامی روزنامه نگاران و وب نگاران دستگیر شده از تاریخ ٢٣ خرداد ١٣٨٨

٢٠ بهمن - فهرست به روز شده ی روزنامه نگاران و وب نگاران دستگیر شده

دستگیری حرفه کاران رسانه ها در ایران ادامه دارد. گزارشکران بدون مرز فهرستی از بازداشت شدگان را منتشر اما يادآور می شود که در پی موج دستگیری گسترده در روزهای گذشته از سرنوشت ده ها روزنامه‌نگار و وب‌نگار ایرانی بی اطلاع است.

روزنامه نگار

1. احمد زیدآبادی

2. کیوان صمیمی بهبهانی

3. سعید لیلاز

4. بهمن احمدی امویی

5. عیسی سحرخیز

6. مسعود باستانی

7. سعيد متين پور

8. رضا رفیعی فروشانی

9. امید سلیمی

10. رضا نوربخش

11. رحیم غلامی

12. ساسان آقایی

13. محمد نوری زاد

بازداشت از تاریخ ٧ دی ماه

14. عمادالدین باقی

15. ماشااله شمس الواعظین

16. بدرالسادات مفیدی

17. مرتضی کاظمیان

18. کیوان مهرگان

19. علیرضا بهشتی شیرازی

20. نسرین وزیری

21. علیرضا بهشتی شیرازی

22. رضا تاجیک

23. علی حکمت

24. امید منتظری

25. محمد صداق جوادی حصار

26. بهرنگ تنکابنی

27. کیوان فرزین

28. روزبه کریمی

29. لیلی فرهادپور

30. امید مهرگان

31. نیلوفر لاری

32. نوشین جعفری

33. مهرانه آتشی

34. مازیار سمیعی

35. امیر صادقی

36. علی محمد اسلامپور

37. نیلوفر لاری

38. زینب کاظم خواه

39. سمیه مومنی

40. مهسا جزینی

41. احمد جلالی فراهانی

42. اکبر منتجبی

43. حسن ظهوری

44. احسان مهرابی

45. وحید پوراستاد

46. علی ملیحی

47. نعیمه دوستدار

48. حمید مافی

49. محمد غزنویان

وب نگار

50. رضا اصلانی

51. محمد داوری

52. علی اصغر جمالی

53. فواد شمس

54. فرهاد شرفی

55. شیوا نظر آهاری

56. مهرداد رحیمی

57. کوهیار گودرزی

58. سعید کلانی

59. سعید جلالی

60. سعید حائری

61. کاوه قاسمی کرمانشاهی

62. یاشار دارالشفا

63. اردوان تراکمه

اسامی روزنامه نگاران و وب نگاران زندانی پیش از ٢٣ خرداد ١٣٨٨

1. عدنان حسن پور

2. محمد صدیق کبودوند

3. مجتبی لطفی

4. حسین درخشان

5. محمد پور عبداله

--------

١٦ بهمن - با بازداشت ٦ روزنامه نگار دیگر بیش از ٦٠ روزنامه نگار و وب نگار در زندان بسر می برند

١٤ بهمن امید مهرگان روزنامه نگار صفحات اندیشه بسیاری از روزنامه های اصلاح طلب و نوشین جعفری روزنامه نگار صفحات ادب و هنر روزنامه اعتماد در تهران از سوی ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و به محل نامعلومی منتقل شدند. منیرل این روزنامه نگاران بازرسی و کامپیوترهای و وسائل شخصی آنها ضبط شده است. علت و محل بازداشت این روزنامه نگاران اعلام نشده است.

کاوه قاسمی کرمانشاهی وب نگار و فعال حقوق بشر در تاریخ ١٣ بهمن ماه در منزل اش در کرمانشاه از سوی مقامات امنیتی بازداشت شده است. علت و محل بازداشت وی در زمان بازداشت اعلام نشده است.

در همان روز مازیار سمیعی و یاشار دارالشفا پس از بازرسی منزل از سوی مقامات امنیتی در تهران بازداشت شدند. مقالاتی از آنها در نشریات مدافع حقوق زنان و وب سایت سرپیچ (که در پی دستگیری برخی از همکاران آن هم اکنون غیر قابل دسترسی است. منتشر شده بود.) مازیار سمیعی با بسیاری از نشریات ادبی همکاری می کرد. منزل یکی دیگر از همکاران این نشریه اینترنتی اردوان تراکمه نیز مورد بازرسی قرار گرفت. وی در تاریخ ٦ دی ماه در منزل امید منتظری بازداشت شده بود. کامپیوتر، کتاب و دشت نوشته ها ی شخصی از سوی ماموران ضبط شد و بهار تراکمه خواهر این وب نگار نیز بازداشت و به محل نامعلومی منتقل شد. در تاریخ ١٠ بهمن ماه نخستین جلسه محاکمه عده‌ای دیگر از معترضان تخلف و تقلب در انتخاب مجدد محمود احمدی نژاد در شعبه ١٥ دادگاه انقلاب تهران برگزار شد. ١٦ شهروند ایرانی که در پی اعتراضات اخیر از جمله تظاهرات روز عاشورا دستگیر شده ‌بودند با اتهام محارب و مفسد فی الارض در برابر دادگاه قرار گرفتند. یکی از این متهمان روزنامه‌نگار جوان امید منتظری همکار بسیاری از روزنامه‌ها و مجلات بود که در تاریخ ٧ دی ماه بازداشت شده بود.

-----

نیلوفر لاری روزنامه نگار نشریه چهلچراغ در تاریخ ١٢ بهمن ماه پس از احضار به وزارت اطلاعات بازداشت شد. ماموران امنیتی چند ساعت پس از بازداشت منزل وی را بازرسی کردند.

از سوی دیگر مصطفی ایزدی همکار روزنامه توقیف شده اعتماد ملی پس از 34 روز بازداشت با سپردن وثیقه آزاد شد. آزاد لطیف‌پوری مدیر نشریه دو زبانه کردی فارسی یانه در تاریخ ٨ بهمن ماه با سپردن ٤٠ میلیون وثیقه تا برگزاری دادگاه آزاد شد.

------

۹ بهمن - مهدی حسین زاده، روزنامه نگار و تحلیل گر اقتصادی از زندان آزاد شد

مهدی حسین زاده، روزنامه نگار و تحلیل گر اقتصادی بعد از گذشت بیش از ۷ ماه از زندان آزاد شد.

به گزارش کلمه،این روزنامه نگار در ۷ ماه گذشته به شدت تحت فشار بود تا به جاسوسی اعتراف کند اما این اتهام را نپذیرفته است.

این روزنامه نگار که پیش از این سردبیر روزنامه توسعه بوده و در روزنامه های اعتماد و همبستگی در سرویس اقتصادی کار کرده است.

انتقال مسعود باستانی به زندان رجایی‌شهر

هسا امرآبادی همسر این روزنامه نگار با بیان این خبر، گفت: مسعود صبح روز سه شنبه در تماسی از انتقال خود به زندان رجایی شهر خبر داد.

امرآبادی ضمن اعتراض شدید به این انتقال ادامه داد: روحیه مسعود بسیار بد بود و خیلی ضعیف صحبت می کرد. مسعود یک روزنامه نگار است نمی دانیم دلیل واقعی انتقال او به زندان رجایی شهر که زندانی بسیار بد با شرایط بسیار نامناسب است را نمی دانیم. در این زندان زندانیانی با جرایمی از قبیل قتل و دزدی و جرایمی از این دست نگه داری می شود و این برای خانواده مسعود بسیار نگران کننده است.

وی افزود: به مسعود حکمی را نشان داده اند که در آن دستور آقای صلواتی برای انتقال او به رجایی شهر بود و دلیل آن برگزاری کلاس های روزنامه نگاری برای زندانیان بند 350 اوین عنوان شده بود. در حالی که مسعود به هیچ عنوان آموزش روزنامه نگاری نداده است و این موضوع به شدت تکذیب می شود.

امرآبادی گفت: ما به شدت اعتراض داریم و به شدت نگران وضعیت سلامتی مسعود هستیم. چرا که او تنها یک روزنامه نگار است و طبق اصل تفکیک زندان ها، جای مسعود در رجایی شهر نیست.نمی دانم واقعا دلیل این همه فشار بر مسعود چیست. من بسیار نگران وضعیت او هستم و از مسئولین خواهش می کنم او را به همان اوین برگردانند.

مسعود باستانی روزنامه نگار، در تاریخ 14 تیر ماه بازداشت شد و دادگاه بدوی او را به 6 سال حبس تعزیری محکوم کرده است.

٢بهمن ماه - لیلی فرهادپور روز پنجشنبه اول بهمن ماه بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است. پیش از این

بهرنگ تنکابنی پسر این روزنامه نگار در تاریخ ٨ دی ماه بازداشت شده بود و ماموران وزارت اطلاعات خانه لیلی پور را نیز بازرسی کرده بودند.

---------

سرکوب مطبوعات در ایران خرداد - دی ماه ١٣٨٨