تازه‌ها

16 جولای 2014 - به روز شده در 16 آوریل 2019

خبرنگار پاکستانی فیض الله خان به دلیل ورود غیر قانونی به افغانستان به چهار سال زندان محکوم شد


این خبرنگار پاکستانی که برای گزارش‌دهی و مصاحبه با طالبان به ولایت وزیرستان رفته بود از سوی قوای دولتی افغان بازداشت و سپس در تاریخ ٢٢ سرطان به چهار سال زندان محکوم شده است.
گزارش گران بدون مرز محکومیت این ژورنالیست را محکوم و در باره دلیل واقعی و نامتناسب با جرم محکومیت این خبرنگار پرسان می‌کند. با محکوم کردن خبرنگار شبکه تلویزیونی ای آر وای نیوز (ARY News) فیض الله خان، به جرم ورود غیرقانونی به کشور آیا دستگاه عدلی افغانستان، می‌خواهد به خبرنگاران خارجی که بدون مدرک قانونی رسمی وارد کشور می‌شوند، هشدار دهد. دست کم این حکم سنگین که از سوی دادگاهی مربوط به جرائم امنیتی داخلی و خارجی صادر شده است، نشان از نوعی هشدار به خبرنگاران خارجی دارد که در باره موضوع‌های حساس کار می‌کنند. با هر ادله‌ای که این محکومیت صادر شده است. گزارش‌گران بدون مرز و شبکه آزادی پاکستان خواهان لغو این محکومیت سنگین و نامتناسب در دادگاه استیناف هستند.
اقبال خطاک مدیر اجرایی شبکه آزادی پاکستان و بنجامین اسماعیل مسئول بخش آسیای گزارش گران بدون مرز در این باره اعلام کردند: « این حکم سنگین علیه یک خبرنگار مجازاتی نامتناسب و نادرست است که احتمال دخالت سرویس‌های امنیتی را به عنوان مرجع رأی دادگاه تقویت می‌کند. ما از مقامات افغانستان می‌خواهیم در باره چرایی رأی صادره از سوی محکمه امنیت ملی ولایت ننگرهار تجدید نظر کنند. ما از دستگاه عدلی افغانستان می‌خواهیم که توجه بیشتری به نقش خبرنگاران و رسانه‌ها که ضامن آزادی‌های عمومی هستند، نشان دهند. ما همچنین خواهان تسهیل بیشتر در امر صدور ویزه برای خبرنگاران هستیم.»
فیض الله خان در ماه اوائل ماه ثور از سوی ماموران اداره امنیت ملی کشور در ولایت ننگرهار دستگیر شد. دفتر مرکزی ای آر وای نیوز (ARY News) در شهر کراچی پاکستان است ولی وی به پیشاور برای مصاحبه با رهبران طالبان آمده بود و در همان زمان به شکل غیر مترقبه ارتباطش با همکارانش قطع شده بود. خبر بازداشت وی را رسانه‌های پاکستانی نشر کردند. وی نخست از سوی ریاست امنیت ملی به جاسوسی متهم شده بود اما سپس تنها اتهام وی به «ورود غیرقانونی به افغانستان و فعالیت غیرمجاز رسانه‌ای» تعدیل یافت. مساله طالبان یکی از اختلافات اصلی میان دو کشور پاکستان و افغانستان است که هر دو یک‌دیگر را به سیاست « مماشات» در برابر طالبان یا حتا حمایت و دخالت در حملات تروریستی آنها متهم می‌کنند.