تازه‌ها

1 دسامبر 2016 - به روز شده در 1 جولای 2021

احمد منتظری برای تلاش در مطلع کردن شهروندان از یک دوره تاریک تاریخ ایران به ٢١ سال زندان محکوم شده است


گزارش‌گران بدون مرز (RSF) محکومیت سنگین زندان برای احمد منتظری را قاطعانه محکوم می‌کند. فرزند و مسئول سایت آیت‌الله حسین‌علی منتظری برای انتشار نوار صوتی در باره موج اعدام‌های زندانیان سیاسی در دهه شصت به ٢١ سال زندان محکوم شده است.با این محکومیت سنگین دستگاه قضایی ایران می‌خواهد بخشی از تاریخ را حذف کند

احمد منتظری برای تلاش در مطلع کردن شهروندان از یک دوره تاریک تاریخ ایران به ٢١ سال زندان محکوم شده است. این روحانی ترقی‌خواه پس از محاکمه در پشت درهای بسته و بدون وکیل در دادگاه ویژه روحانیت در تاریخ ۷ آذر ماه «به اتهام اقدام عليه امنيت ملى به تحمل ده سال حبس تعزيرى و به جهت انتشار فايل صوتى داراى طبقه بندى سرى به تحمل ده سال حبس تعزيرى و به اتهام تبليغ عليه نظام به تحمل يك سال حبس تعزيرى جمعاً به تحمل ٢١ سال حبس تعزيرى محكوم شده است.» احمد منتظری به رسانه‌ها اعلام کرده است که به این حکم ناعادلانه که به قاضی از سوی مقام‌های امنیتی تحمیل شده است، اعتراض خواهد کرد. در ادامه این حکم تأکید شده است «با توجه به ارزش و حرمت خون برادر شهيدش و با عنايت به سن و سال و وضعيت خاص وى و فقد سابقه محكوميت كيفرى، با احصاء ميانگين حداقل و حداكثر مجازاتها در مقام اجراء فقط ٦ سال از حبسهاى مورد حكم اجراء مي گردد.»

انتشار این نوار صوتی زلزله‌ای سیاسی و رسانه‌ای پدید آورد. این نوار صوتی که در ۱۹ مرداد ۱۳۹۵ بر روی سایت آیت‌الله منتظری منتشر شد، گفت و گوی به تاریخ ۲۴ مرداد ۱۳۶۷ آیت‌الله منتظری با اعضای هیاتی است که از سوی آیت‌الله روح‌الله خمینی برگزیده شده بودند و ماموریت داشتند تا پرونده‌های هزاران زندانی سیاسی که شمار بسیاری از آن‌ها پیشتر در دادگاه‌های انقلاب محاکمه و به زندان محکوم شده بودند، دوباره بررسی کنند. بنا بر «فتوای» آیت‌الله خمینی، به مدت چند هفته در تابستان ١٣٦٧، اعضای این هیات و کمیسیون‌های مشابه در سراسر کشور، هزاران نفر از زندانیان سیاسی از این میان شماری از روزنامه‌نگار را در جلسه‌هایی که در اغلب موارد تنها چند دقیقه‌ طول کشید، دوباره بازجویی کردند. بسیاری از این زندانیان به مرگ محکوم شدند. به گفته اعضای این هیات، حکم اعدام صادر برای زندانیانی صادر شد که از عقاید خود ابراز پیشیمانی نکردند.

در این نوار صوتی ایت‌الله منتظری به صراحت مخالفت خود را با این اعدام‌ها اعلام می‌کند و آن را «بزرگترین جنایت که در جمهوری اسلامی شده و در تاریخ ما » می‌خواند. وی به اعضای هیات می‌گوید این جنایت « به دست شما انجام شده و شما را در آینده جزو جنایتکاران در تاریخ می‌نویسند.»

۲۰ مرداد با درخواست وزارت اطلاعات این نوار صوتی از روی سایت برداشته شد و سه روز پس از آن احمد منتظری به دادگاه ویژه روحانیت احضار شد و تا زمان محاکمه در ۲۸ مهرماه امسال چندین جلسه احضار و بازجویی شد.

پس از انتشار این نوار صوتی برای نخستین بار مقامات عالیرتبه جمهوری اسلامی به شکل علنی در این باره اعدام‌ها موضع گرفتند. تا پیش از انتشار نوار سخن گفتن در این باره تابو محسوب می‌شد،
برخی از اعضای هیات نام برده امروز از بالاتربن مسوولان دستگاه قضایی هستند از این میان مصطفی پور محمدی وزیر دادگستری، حسین‌علی نیری، رئیس دادگاه انتظامی قضات و ابراهیم رئیسی دادستان سابق و یکی از روخانیون متنفذ و نزدیک به ایت‌الله خامنه‌ای.


برای اطلاع بیشتر : اطلاعیه گزارش‌گران بدون مرز و سازمان دیده‌بان حقوق بشر را در باره مصطفی پورمحمدی بخوانید

آیت‌الله منتظری یکی از معماران و بنیان‌گذاران جمهوری اسلامی بود که از سوی آیت‌الله خمینی به جانشینی خود انتخاب شد، اما با اعتراض به وضعیت زندانیان سیاسی و کشتار زندانیان سیاسی در سال ١٣٦٧ از قدرت کناره گرفت. در سال ١٣٧٦ و در پی انتقاد از آیت‌الله خامنه‌ای بیش از ده سال در خانه‌اش زندانی شد. از آن تاریخ همواره خود و خانواده و نزدیکانشان تحت فشار قرار داشتند. سایت ایشان همچنان در ایران مسدود است. در این سایت به شکل مرتب اطلاعاتی در باره نظرات و آرای مذهبی و سیاسی آیت‌الله منتظری منتشر می‌شود. نظرات وی از سوی نظام انتقاد به سیاست‌های رسمی نظام و ‌علی خامنه‌ای و اسلام محسوب می‌شود.