تازه‌ها

4 آوریل 2014 - به روز شده در 16 آوریل 2019

آنیا نیدرینگ‌هوس خبرنگار آلمانی اسوشیدت پرس در افغانستان کشته شد


گزارش گران بدون مرز تأسف و تاثر عمیق خود را از مرگ آنیا نیدرینگ هوس خبرنگار آلمانی اسوشیتدپرس و زخمی شدن همکارش کتی گانون در تاریخ ١٥ حمل ١٣٩٣ اعلام می‌کند. این دو خبرنگار به هنگام پوشش انتخابات در محوطۀ قوماندانى امنيه ولسوالى تنى ولایت خوست از سوی مردی با یونفرم پولیس مورد حمله قرار گرفتند.
بنحامین اسماعیل مسول دفتر آسیا و اقیانوسه گزارش‌گران بدون مرز در این باره اعلام کرد: « ما مراتب تسلیت و همدری خود را به خانواده و همکاران آنیا نیدرینگ‌هوس ابلاغ می‌کنیم. این حمله بار دیگر خطر همیشگی و مداوم برای فعالان رسانه‌ها در برخی از مناطق را نشان می‌دهد. این مرگ تکان دهنده است چرا به نظر می‌رسد از سوی مامور پولیسی انجام شده است که امر تضمین امنیت خبرنگاران افغان و خارجی را بر عهده داشته است.
«ما بار دیگر از مقامات مسئول دولت می‌خواهیم امنیت خبرنگاران را که نقشی پراهمیت در این انتخابات بر عهده دارند، تضمین کنند. گروه‌های تروریستی مسلح چون طالبان و گروه حقانی و شاخه‌های القاعده با ترور و دهشت آفرینی می‌خواهند تعداد هر چه بیشتری از حوزه های رأی گیری بسته شود تا انتخابات مشروعیت خود را از دست دهد.»
آنیا نیدرینگ‌هوس عکاس خبرنگار اسوشیتدپرس با تعداد دیگری از خبرنگاران، برای پوشش انتخابات کاروان انتقال اکمالاتی کميسيون مستقل انتخابات را به این ولسوالى همراهی می‌کردند. به گفته مبارز زدران سخنگوى والى خوست «اين حادثه در ساعت ده و چهل و پنج دقیقه بوقوع پيوسته است. قوماندان يک بلوک پوليس بنام نقيب الله، زمانى اين دو خبرنگار خارجى درمحوطۀ قوماندانى امنيه ولسوالى تنى، مصروف مصاحبه با مردم درمورد انتخابات بودند، هدف شليک مرمى قرارداد.» آنیا نیدرهینگ هوس در دم کشته و کتى گانن خبرنگار کانادایی که جراحت برداشته بود به شفاخانه انتقال شده و تحت تداوى قراردارد. » آنیا نیدرینگ هوس چهل و هشت ساله فعالیت رسانه‌ای خود را با یک روزنامه محلی آغاز و فروپاشی دیوار برلن برای آژانس عکس خبری اروپا (European Pressphoto Agency) پوشش داد. وی سپس به گزارش‌گری جنگ روی آورد و در سال ٢٠٠٢ به خبرگزاری اسوشیتدپرس پیوست و برای این خبرگزاری درگیری‌ها را در اسرائیل و فلسطین، پاکستان، عراق و افغانستان پوشش داد. در آستانه انتخابات بار دیگر گزارش‌‌گران بدون مرز بر حفظ امنیت خبرنگاران برای پوشش این رویداد مهم تأکید دارد. در کمتر از یک ماه این‌ سومین روزنامه‌نگار و دومین خبرنگار خارجی کشته شده در افغانستان است. نیلس هورنر، خبرنگار سوئدی انگلیسی‌تبار، سه‌شنبه ٢٠ حوت ١٣٩٢ در ساعت یازده صبح در کارتیه وزیر اکبر خان به ضرب گلوله دو مرد مسلح به قتل رسید. گزارشگر ٥١ ساله رادیو سوئد، به هنگام انتقال به شفاخانه جان پرد. این حمله دو روز پس از ارسال خبرنامه‌‌ای از سوی طالبان به رسانه‌ها بود که در آن اعلام شده بود « آنان به افراد تحت امر شان دستور داده اند تا روند انتخابات را مختل کنند.» در شامگاه نخستین روز سال نو ودر حمله به هتل محافظت شده سرینا، سردار احمد خبرنگار افغان خبرگزاری فرانسه، به همراه همسر و دو کودکش کشته شدند.
بارگذاری کنید
انتخابات در افغانستان رسانه‌های محلی در خط مقدم
په افغانستان کې د ولسمشرۍ ټاکنې سیمه اییزه رسنۍ په لومړۍ لیکه کې
راهنمای عملی خبرنگاران در دوره‌ی انتخابات به زبان دری
راهنمای عملی خبرنگاران در دوره‌ی انتخابات به زبان پشتو